İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Windows 8: Ctrl – Alt – Del Tuş Kombinasyonu Ardındaki Gerçekler

Windows 8: Ctrl – Alt – Del Tuş Kombinasyonu Ardındaki Gerçekler


Ruijie Teknoloji Günü

 

Bildiğiniz gibi Ctrl + Alt + Del tuş kombinasyonu oturum açma sırasında üçüncü kişiler tarafından gerçekleştirilebilecek oturum açma hilelerinin önüne geçmek için tasarlanmıştı. ile birlikte domain üyesi olan bilgisayarlarda kilit ekranında iken herhangi bir tuşa basıldığında oturum açma ekranına geçilebilmektedir. Bu geçiş, Ctrl + Alt + Del tuş kombinasyonunun fonksiyonu ile ilgili olarak çeşitli soru işaretlerine neden olmaktadır.

MS-DOS ve Windows 3.1 dönemlerinde Ctrl – Alt – Del tuş kombinasyonu ile bilgisayarlar yeniden başlatılırdı. Çok kullanıcılı işletim sistemleri geliştirilirken bu tuş kombinasyonu ile bir logon ekranı ortaya çıkartıldı. Bu sayede herhangi bir zararlı yazılımla taklit edilemeyen bu tuş kombinasyonu arka planda bir oturum açma sahtekarlığının olmadığını garantilemekteydi. Eğer Ctrl – Alt – Del tuş kombinasyonuna basıldığında bilgisayar yeniden başlamadıysa veya bir mavi ekran alınmıyorsa kullanıcı, karşısına çıkan oturum açma ekranının orijinal olduğunu anlıyordu.

Domain üyesi olan bilgisayarlarda Ctrl – Alt – Del tuş kombinasyonunun zorunlu tutulması politikası; istenirse uygulanabilecek olan bir politikadır.

Güvenli tuş kombinasyonunun amacı kullanıcı bilgilerinin orijinal bir oturum açma ekranına girildiğinden emin olunmasıdır. Yani tuş kombinasyonunun amacı, kullanıcıların sistem güvenilirliğini sorgulaması durumunda kullanması ve oturumun açıldığı sisteme olan güveni sağlamaktı.

Bu kombinasyon windows 8 içerisinde artık zorunlu tutulmamaktadır çünkü kullanıcılar CAD tuş kombinasyonunu hiçbir zaman bu amaçla kullanmamış hatta oturum açmanın öncesinde gerçekleştirilmesi zorunlu olan bir yük olarak görmektedirler. Tüm bunların yanı sıra dahili bir klavyeye sahip olmayan windows 8 tabletlerde donanımsal bir CAD butonu konumlandırılmamış ve farklı bir kombinasyonla değiştirilmemiştir. Her koşulda istenirse sistem yöneticileri tarafından uygulanabilmesi için Windows 8 içerisinde de bu politika hazır tutulmaktadır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Atıl Gürcan üniversite öğrenimini Manisa Celal Bayar Üniversitesi İİBF İktisat bölümünde tamamlamıştır. Yükseklisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Bilgi Teknolojileri üzerine yapmaktadır. Üniversite öğrenimi esnasında Microsoft Certified System Engineering eğitimlerini alarak sektöre giriş yapmıştır. 2007 Yılında Netron Technology’de Microsoft sistem eğitimleri vermeye başlamış bunun devamında ise 2010 – 2011 yıllarında Sentim Bilişim Teknolojileri bünyesinde Danışmanlık faaliyetlerinde bulunmuş daha sonra BilgeAdam Kurumsal bünyesinde Microsoft ürünlerinde danışmanlık yapmıştır. Şu anda Microsoft Türkiye'de Modern Workplace alanında TSP olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap