1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Server 2008 Domain Controller’ın Server 2012 Domain Controller’a Yükseltilmesi – DC Upgrade

Server 2008 Domain Controller’ın Server 2012 Domain Controller’a Yükseltilmesi – DC Upgrade


Bu makalede sistem üzerindeki Windows Server 2008 R2 işletim sistemine sahip olan bir bilgisayarın Windows Datacenter işletim sistemine DC özelliği kaybedilmeden yükseltilmesini anlatacağım.

Yükseltmeye geçmek için Windows Server 2012 işletim sistemi DVD’sini ilgili sunucuya yükleyip command prompt üzerinde Support è adprep klasörü içerisine giriniz. Burada komut çalıştırabilmek için şema üzerinde yetkiniz olmalıdır. Yükseltme kısmında sorun yaşamamanız için Command Prompt’u “Run as Administrator” (Yönetici olarak çalıştır)’ı seçmenizi öneririm

Commad Prompt ekranında adprep /forestprep yaparak önce Forest (orman) ı yükseltme yapmamız gerek. Bir forest içerisinde birden fazla domain bulunabilir. Bu sebeple yükseltme işlemi önce Forest’ta yapılmalıdır.


Resim-1

Komutu çalıştırdığımızda bize öncelikle forest içerisinde tüm Domain Controller sunucularının Windows Server 2003 ve sonrası işletim sistemine sahip olması gerektiğini aynı zamanda bu işlemin geri getirilemeyeceğini açıklayan bir uyarı görmekteyiz. Devam etmek için “C” tuşuna basınız.


Resim-2

İşlem başladığında mevcut şema versiyonunuzun kaç olduğunu ve kaça yükseltileceğini gösterdikten sonra gerekli yükseltme işlemlerine başlayacaktır.


Resim-3

İşlem başarılı bir şekilde tamamlandığında forest’ınızı yükseltmiş bulunmaktasınız.


Resim-4

Şimdi domain i yükseltmek için adprep /domainprep komutunu yazıyoruz.


Resim-5

Komutu başarılı çalıştırdığında işlemin tamamlandığını görebilirsiniz. Ayrıca domain içerisindeki Group Policy’leri güncellemek için adprep.exe /domainprep /gpprep /domain “yükseltmek istediğiniz domain” şeklinde yazarak güncelleştirebileceğinizi açıklayan, detaylar için ise KB Q324292 nolu makaleye bakmanızı öneren bir uyarı ile karşılaşacaksınız.


Resim-6

Şimdi DVD içerisindeki “Setup” ı çalıştırarak kuruluma başlayabilirsiniz.

Kurulum ekranında “go onile to install updates now” ı seçip ilerleyiniz ve kurulum bittikten sonra Server 2008 üzerinden Server 2012’ye yükseltmeyi tamamlamış oluyorsunuz.


Resim-7

Kurulum tamamlandıktan sonra sunucu birkaç yeniden başlayacaktır. Bu süreç sisteminize, üzerindeki işlemlere göre değişecektir. Kurulum tamamlandıktan sonra Event Viewer (olay görüntüleyicisi) üzerinden olayları incelemenizde fayda olacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh994618.aspx

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. fatihteke_avatar
    8 sene önce

    Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir