1. Anasayfa
 2. Windows 7

Windows 7’de BitLocker To Go Nasıl Kullanılır?


0

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte veri erişimi kolaylaşsa da bu verileri korumak oldukça zorlaştı. Evimizde,işyerimizde anti-virus programları,çeşitli şifreleme teknolojileri kullanan, kullanmasa bile çoğu terime aşina olanımız oldukça fazla. Verilerin korunması bu kadar önemliyken Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 7 tarafında ise güvenlik Vista’ ya oranla daha geliştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız USB veri depolama aygıtları için artık BitLocker To Go teknolojisini kullanarak veri güvenliğinizi maksimum seviyeye getirebilirsiniz.

Windows Vista ile başlayan BitLocker teknolojisi Windows 7’de devam ettiği gibi, BitLocker To Go teknolojisi ile USB flash disk ve external hard diskleride şifreleyerek Microsoft’un veri güvenliğine ne kadar önem verdiğini  bir kez daha ortaya koyuyor.

Bitlocker teknolojisi 128 ve 256 bitlik şifreleme kullanmakla beraber varsayılanda şifreleme 128 bittir. 128 ve 256 bit şifreleme arasındaki farkı kısaca açıklayacak olursak, 256 bitlik bir şifreleme ile daha uzun bir şifre üretilecek ve bu şifrenin kırılması zor olacaktır. Fakat 256 bitlik bir şifreleme metodu ile şifrelenmiş bir verinin decrypt edilmesi  128 bite göre daha uzun olucaktır.

Windows 7’ de BitLocker To Go teknolojisini kullanmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

1-) USB depolama aygıtınızı bilgisayarınıza takın.

2-) Computer simgesine tıklayın.Açılan pencerede USB aygıtına sağ tıklayın ve Turn On BitLocker seçeneğini işaretleyin.


Şekil-1

3-) Şifrelenmiş aygıt şifresini kaldırmak için kullanacağınız şifreyi belirtin.


Şekil-2

4-) Oluşturmuş olduğunuz şifreyi unutursanız recovery key kullanarak usb aygıta tekrar erişim sağlayabilirsiniz.Bu kısımda recovery keyi nerede saklamak istediğinizi belirtip devam edin.Saklayacağınız yer usb aygıtın kendisi olmamalıdır.Ekstra güvenlik olarak recovery key için print çıktısı alıp saklayabilirsiniz.


Şekil-3

5-) Şifreleme işlemini başlatmak için Start Encrypting tuşuna tıkladığınızda şifreleme işlemi başlayacaktır.


Şekil-4


Şekil-5

6-) Şifreleme işlemi bittikten sonra şifreleme işleminin bittiğine dair bir uyarı çıkacaktır.


Şekil-6

7-) USB sürücünüze baktığınızda ise sürücü encrypt edilmiş bir şekilde ise görüntüsü şekil-7 deki gibi olacaktır.Decrypt edildiğinde ise ekran görüntüsü şekil-8’ deki gibidir.


Şekil-7

8-) Usb sürücünüze sağ tıklayıp Manage  Bitlocker seçeneğini işaretleyerek açılan pencerede şifre değiştirme,silme işlemleri,recovery key’ i tekrar print etme,bilgisayar üzerinde otomatik olarak decrypt etme,smart card ekleyerek sürücüyü unlock etme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


Şekil-8

9-) Usb aygıtınıza çift tıklayarak açılan pencerede şifrenizi girerek dosyalarınıza erişebilirsiniz.


Şekil-9

Peki Windows 7 ile şifrelediğiniz aygıtımızı Xp ya da Vista işletim sistemlerinde açabilirmiyiz? şeklinde bir soru sorucak olursak, XP ve Vista işletim sistemlerinde sadece okuma işlemlerini gerçekleştirebilmekteyiz.Yazma işlemi gerçekleştirebilmek için Windows 7 işletim sistemi kurulu bir bilgisayar kullanmamız şarttır. Yazma işlemi yapmaya çalıştığınızda aşağıdaki gib bir uyarı alabilirsinz.


Şekil-10

Görüldüğü gibi BitLocker To Go usb aygıtlarımızı şifrelemek için Windows 7 ile birlikte gelen ücretsiz ve kullanımı kolay bir yazılım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Mehmet ÖZGAL 07.05.1984 İstanbul doğumlu. Lise öğrenimini Maçka Akif Tuncel Meslek Lisesinde, üniversite öğrenimini Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama Bölümü 1.lik derecesi alarak tamamladı. Amatör olarak fotoğrafçılıkla ve sinopsis yazmakla uğraşıyor. Kurumsal bir bankada iş hayatı devam etmektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MCP, MCTS:Vista, MCSA+S

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir