1. Ana Sayfa
  2. Windows 7

Kaspersky Internet Security 2010 ile Güvenli internet


1

Internet, hayatımıza girdiği günden beri sürekli gelişmektedir. Her geçen gün yeni uygulamaları ve teknolojileri ile hayatımıza çok hızlı bir şekilde yerleşmektedirler.Bu uygulamaları ve teknolojileri  kullanırken, bilgi güvenliğinizi hiç düşünüyor musunuz ? Artık düşünmenize gerek yok. Siz rahat bir şekilde teknolojileri kullanırken, Kaspersky güvenliğinizi düşünüyor olacaktır.

Kaspersky Internet Security 2010’un yeni teknolojisi olan SandBox özelliği, üzerinde durulması gereken bir konu. Sanallaştırma programları olan; SuN, Microsoft Virtual Machine, SCVMM ( System Center Virtual Machine Manager), VMWare v.b yazılımlar hayatımızı gerçekten kolaylaştırmaktadır. Fakat çoğu kişi sanallaştırmayı kullanarak, kendilerine ait sanal makineler oluşturduktan sonra yayımlayıcı kimliği belli olmayan yazılımları, anlık iletişim üzerinden gelen dosya ve Internet sitelerinin güvenilir olup olmadığını kontrol etmek için kullanmaktadırlar. Bu hem sisteminizi yoruyor hem de zamanınızı alıyor. Artık güvenmediğiniz uygulamaları ve Internet sitelerini Kaspersky Internet Security 2010 ‘ da bulunan SandBox özelliği ile başlatarak güvenli bir şekilde çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Bundan dolayı artık hangi anti virüs programı, daha çok korur ? gibi sorular kafanızda takılmayacak.Çünkü virüs bulunsa da bulunmasa da güvenlik bir şekilde işlerinize devam edebileceksiniz.Ayrıca sezgisel tarama özelliği ile bir çok güvenlik açığının önüne geçebileceksiniz.SandBox Nedir ,

Ne işe yarar ?

Kaspersky’ın güvenli çalıştırma teknolojisi ile yalıtılmış bir ortamda web sitelerini ziyaret etmek için kullanılan uygulamadır. Aynı zamanda güvenli çalıştırma teknolojisi ile yeni yazılımları da test edebilirsiniz.

SandBox ile başlattığınız uygulamalar ve Internet tarayıcıları yalıtılmış olarak başlatılacaktır. Zararlı yazılımlar sisteminizin arka planında çalışacağından dolayı sistem bilgilerinize ulaşamayacak ve onları değiştiremeyecektir. Genelde zararlı yazılımlar direk system32 ve kayıt defterini etkilemektedir. Böylece izole edilmiş bir bölgede güvenli bir şekilde çalışmalarınızı gerçekleştirebileceksiniz.

Uygulamayı çalıştırmak için Güvenlik Bölgem‘ e gelerek uygulama ve Internet tarayıcısını ekleyebilirsiniz. Daha sonra eklediğiniz bu uygulamaları KIS 2010 ‘u açarak eklediğiniz uygulamaya seçerek başlatabilirsiniz.

Resim 1

Aynı zaman da bu uygulamayı KIS 2010 ara yüzünü kullanmadan, hızlı bir şekilde kullanabilmeniz için; güvenli çalıştırılan uygulamalara gelerek, hangi uygulamayı kısa yol olarak, hızlı bir şekilde erişmek istiyorsanız üzerine gelip sağ tıkladıktan sonra kısa yol oluştur seçeneğini seçerek masaüstünde kısa yol oluşturabilirsiniz.
Örnek kısa yol görüntüsü;

Resim 2

Oluşturduğunuz kısa yollar çevresinde, yalıtılmış bir ortamda çalıştırılacağına dair etrafında yeşil bölgeyi göreceksiniz.

Resim 3
Aynı zaman da güvenli çalıştır ile başlattığınız Internet tarayıcınız ve uygulamaların etrafında izole edilmiş bir bölgede çalıştığınıza dair yeşil bölge içerisinde çerçevelenmiş bir şekilde göreceksiniz.

Neden Kaspersky?

Internet bu hızla gelişmesi, yaşamımızın her alanına teknolojiyi soktu. Artık neredeyse ne bireyler ne de kurumlar internet olmadan hareket edemez duruma gelmiştir. Sağladığı imkanların yanında getirdiği tehlikeleri göz ardı etmek, hızlı giden bir araçta emniyet kemerini bağlamamayı bırakın, bir de kapılarını açık bırakmaya benzer. Bu nedenle kişi ve kurumların internetten faydalanırken zarar görmemeleri için bu teknolojileri iyi bilen firmalar koruma yöntemleri ve yöntemleri uygulamak için de etkin yazılımlar üretmişlerdir. Bunların başında Anti virüs yazılımları ve bu yazılımların en başında da Kaspersky gelir.

Bilinen Anti virüs yazılımlarının kendilerini bir kategoriye sokarak pazarlamaya çalıştıklarını görüyoruz. Bazı markalar etkin ve çok güçlü pazarlama teknikleri ile göz boyarken, bazıları ürüne kattıkları özellikleri ön plana çıkarıyor. Bazıları da en tehlikelisini yaparak güvenlik unsurlarını çok arkalara iterek sistem kaynaklarını kullanmayarak, kullanıcın hızlı çalışmasını sağlıyor. Adı Anti virüs olmasına rağmen birçok tehditi kaçıran bu markalar, kullanıcılara internet üzerinde büyük sıkıntılar yaratıyor. Kaspersky ise her zaman güvenliği ön planda tutuyor ve bundan hiçbir şekilde ödün vermeye de niyetli değil. Her zaman en güvenilir yazılım ve bu konudaki teknoloji lideri olmayı hedefleyen Kaspersky, ürünlerinde de buna önem gösterip bu yönünü güçlendiriyor. Hız, özellik ve bilinirlik tabii ki önemli ama sizi korumayan bir koruma programı olur mu?

Bu paralelde KIS 2010 ürününe kısaca bir göz atarsak, uygulama kontrolü ve SandBox bunun bir göstergesi. Tamamen kullanıcıya daha güvenli internet sağlamak için güçlenen modüller, daha tehditin bilgisayara bulaşmadan hatta bilgisayara girmeden önlenmesini amaçlamakta ve sağlamaktadır. Çok gelişmiş kişisel güvenlik duvarı, daha şimdiden bütün ödülleri topladı. Muhteşem güzel ve kolay ara yüz, her kullanıcının anlayabileceği ayarlar ve hızlı performans lider ürün dedirtmeyi hak etmiş durumda.

Bu konuyla ilgili sorularınızı linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

1991 yılında İstanbul'da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi - Bilgi Yönetimi bölümünde ön lisans programını tamamladıktan sonra Ahmet Yesevi Üniversitesi - Management Information Systems ve Anadolu Üniversitesi - İşletme (AÖF) lisans programlarına devam etmektedir. System and Network, IT Security konuları ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Güvenlik Öğretiyoruz'un kurucularından aynı zamanda Türkiye'nin ilk MMORPG oyunu olan İstanbul Kıyamet Vakti'nde gönüllü olarak Game Master'lık yapmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumlar (1)

  1. çok güzel olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir