0

Sistem güvenliği için bir çok sistem yöneticisi kullanıcılarını standart user mod’unda tutarak sisteme istenmeyen yazılımların yüklenmesini engellemektedir. 2000 çalışanı bulunan intranet içersinde veya internet içersinde kendi yazdıkları ActiveX yazılımlarını sistemlere geçmek büyük bir eziyet olsa gerek. Ancak Windows Vista içersinde yapacağınız bağzı işlemler ile standart kullanıcıların sizin belirlediğiniz linklerdeki activeX denetimlerini yüklemesini sağlayabilirsiniz.

Bu işlem için ilk olarak Windows Vista içersinde control panalede Program and Features altında Turn Windows Features On or Off seçeneğine tıklayalım. Bu bölümde ActiveX installer servisini yüklememiz gerekiyor.

Activex
Şekil-1

Bu işlemden sonra services.msc altında ActiveX Install servisinin yüklü olması gerekmektedir.


Şekil-2

Tabi ki her sistem başına giderek bu işlemi yapmamız mümkün değil. 2000 bilgisayarın eziyetini çekmemek için bu işlemi yapıyoruz tabi ki ilgili servisi bir startup script’i olarak yapılandırmamız gerekecektir. Startup scripti olarak kullanacağınız komut

start /w ocsetup AxInstallService

olacaktır.

Bu işlemden sonra ilgili service windows vista içersinde servislere bölümüne eklenecektir. Sonrasındaki işlem kullanıcıların hangi url’lerde bulunan ActiveX’lerin yüklenmesine izin vermeniz gerektiği ile ilgili. Örneğin flashplayer’ın tüm kullanıcıların yüklmeseni istiyoruz. Bu işlem için Windows Server 2008 içinde aşağıdaki policy’i uygulamamız gerekmektedir.


Şekil-3

Group Policy altında Computer Configration > Windows Components> ActiveX installer Service

altında Approved Installation Sites for ActiveX Controls seçeneğini enable duruma getirmemiz gerekiyor. Sonrasında Show butonuna tıkladığımızda gelen pencere içersine izin vermeniz gereken URL’yi yazın ve bu ActiveX’in nasıl yükleneceği ile ilgili olarak değerleri girin. Bu değerler nelerdir ve ne işe yararlar?

Bu bölümde görüldüğü gibi 4 ayrı değer girilmektedir bunlar sırasıyla şöyle sıralayabiliriz.

1. Güvenilen imzalanmış  ActiveX’lerin yüklenmesi

2. İmzalanmış ActiveX’lerin yüklenmesi

3. İmzalanmamış ActiveX’lerin yüklenemesi

4. HTTPS hataları

İlgili eğerleri girdikten sonra sorunsuz olarak belirtmiş olduğumuz url de bulunan active-x user modundaki clientlar tarafından yüklenmesi sağlanmaktadır.

İlgili bölümlerde 0,1,2 değerleri girilebilmektedir. Değer verisi olarak “0” girilirse active-x’in yüklenmesine izin verilmemektedir. Değer verisi olarak “1” verilirse eğer bu durumda kullanıcıya Active-X’in yüklenmesi ile ilgili soru gelicektir değer verisi olarak “2” girilmesi o active-x’in sessizce arka planda kurulumasını sağlayacaktır.

User modda olan bir kullanıcı kendisine göre Active-X yükleyemeyeceğinden ve sadece bizim belirttiğimiz url içersinde işlem yapacağından dolayı benim önerim herhangi bir problem ile karşılaşmamanız adına değerleri “2” olarak atamanız olacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

The ActiveX Installer Service in Windows Vista

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1983 yılında Balıkesirde doğdum. Orta öğrenimi İstanbul da bitirdim. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fizik bölümünden mezun oldum. 5 yıldır bilişim sektöründe çalışıyorum. MCP, MCSA,MCSE sertifikalarına sahibim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir