1. Ana Sayfa
  2. Server Ailesi
  3. VMware Workstation 16 ile Windows Server 2022 Kurulumu

VMware Workstation 16 ile Windows Server 2022 Kurulumu

WindowsServer2022
JFORCE - Dell Technologies İşbirliği Başlıyor!

Microsoft, Windows Server ailesine yenilik katmaya devam ediyor. Bu makalemde sizlere VMware sanal makine üzerinde Windows Server 2022 kurulumu aşamalarını anlatacağım. Microsoft sitesinden sahip olduğum ISO dosyasını VM üzerinde ekleyerek, kurulum hazırlığını tamamlamış oluyorum. ISO dosyası yüklendikten sonra karşımıza kurulum ekranı çıkıyor. Bu ekranda işletim sisteminde dil ayarlarını seçeceğiz. Klavye haricinde diğer dil ayarlarını English olarak seçiyorum ve Next ile devam ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-1

Sonraki ekranda Install now butonuna basıyoruz.

Resim-2

Bu ekranda Setup is starting alanını görüyoruz.

Resim-3

Activate Windows ekranında Windows ürün anahtarına sahip iseniz, bu ekranda girebilirsiniz. Ürün anahtarı olmadan devam etmek için I don’t have key seçeneği ile devam edebilirsiniz.

Resim-4

Windows Server 2022 Standart: Windows Server Core olarak kurulum yapmak için bu seçenek seçilebilir. Fakat bu seçenek Server Manager, GUI vs. gibi rolleri getirmemektedir.

Windows Server 2022 Standart (Desktop Experience): Bu seçenek ile tüm Management alanları (Server Manager, GUI, Desktop vs.) varsayılanda gelmektedir.

Windows Server 2022 Datacenter: Bu seçenek, Windows Server 2022 Standart ile neredeyse aynı özelliklere sahip olup, GUI, Server Manager, Desktop vs. gibi özelliklere sahip değildir.

Windows Server 2022 Datacenter
(Desktop Experience): Bu kurulum ile Windows Server 2022 Standart (Desktop Experience) neredeyse aynı özelliklere sahip olup, Server Manager, GUI, Desktop vs. özellikler varsayılanda gelir. Diğer seçeneklerde ise, Powershell ile sonrada kurulum yapılması durumunda kalınır.

Windows Server 2022 Datacenter
(Desktop Experience) Seçeneğini seçip Next ile devam ediyorum.

Resim-5

Bu ekranda lisans sözleşmesini kabul edip, Next ile devam ediyoruz.

Resim-6

Bu ekranda 2 seçenek bulunmaktadır.

Upgrade: Install Windows and keep , settings and applications: Bu seçenek ile mevcutta bulunan bir işletim sistemini Windows Server 2022 sürümüne yükseltebilirsiniz. (Örnek : Windows Server 2019 – Windows Server 2022)

Custom: Install Windows only (Advanced): Bu seçenek ile sıfırdan kurulum yapacak iseniz, bu seçeneği seçmeniz gerekmektedir.

Resim-7

Custom seçeneği ile kuruluma devam ediyoruz.

Resim-8

Bu ekranda işletim sisteminin kurulacağı disk alanını seçiyoruz. Tercihe bağlı New seçeneği ile mevcutta bulunan disk alanını bölümlendirebilirsiniz. Next ile devam ediyoruz.

Resim-9

Kurulum başlamış bulunmaktadır…

Resim-10

Customize Settings ekranında (Yönetici) hesabı Password belirlediğimiz ekrandır. Password belirleyip Finish butonuna basıyoruz ve kurulum işlemini tamamlıyoruz.

Resim-11

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra belirlediğimiz Password ile Login oluyoruz.

Resim-12

Windows Server 2022 Desktop ekranı açılmış bulunmaktadır.

Resim-13

Server Manager ekranı otomatik olarak karşımıza çıkacaktır.

Resim-14

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar
www.mshowto.org

TAGs: Windows Server, Microsoft, Windows Server 2022, Windows Server Insider, Windows Server 2022 Kurulum,, Windows Server 2022 kurulumu nasıl yapılır, Virtulization, Sanallaştırma

JFORCE - Dell Technologies İşbirliği Başlıyor!
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eğitim hayatım boyunca aldığım bilgilerle beraber bilgisayar sektörüne adım atmış bulunmaktayım. Küçük yaştan beri bilgisayar dünyasına olan ilgim beni buralara kadar getirdi ve hala üzerine eklemeye devam ediyorum. Aldığım sertifikalarla beraber kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Evrim Yazılım ve Danışmanlık Ticaret A.Ş’ de Yazılım Destek Uzmanı olarak görev almaktayım.

Yorum Yap