1. Ana Sayfa
  2. Dynamics 365

Power Automate İle Kişiye Özel Doğum Günü Kutlama Mesajı Yollamak

Power Automate İle Kişiye Özel Doğum Günü Kutlama Mesajı Yollamak
+ - 0

Power Automate, Microsoft hizmetleriniz veya diğer üçüncü taraf uygulamalarınız arasında otomatikleştirilmiş iş akışları oluşturmanıza olanak sağlayan bir hizmettir.

Bu iş akışları, verileri entegre etmek ve güncellemek, dosyaları senkronize etmek, bildirimler almak ve daha fazlası için kullanılabilir.

Bugün Power Automate kullanarak Dynamics 365 Customer Engagement (CRM) içerisinde yer alan kişilere doğum günü geldiğinde otomatik olarak her sabah tebrik emaili gönderme işlemini yapacağız.

Öncelikle https://flow.microsoft.com/ giriş yapalım. Buradan da Create diyerek “Scheduled cloud flow” seçeceğiz.


Resim-1

Scheduled cloud flow sayesinde otomatik olarak belirlenen zamanlarda akışı çalıştırılması sağlar. Burada da biz her sabah 10:00’da doğum günü akışını çalıştıracağız.


Resim-2

Burada çıkan ekranda bizim ülkemizin zaman dilimi olan İstanbul’u seçeceğiz. Görüldüğü gibi her sabah 10:00’da iş akışı çalışacak.

Resim-3

Öncelikle doğum günü emaili göndereceğimiz kişileri çekmek için bir sonraki adım olarak Dynamics 365 operasyonunu seçeceğiz.


Resim-4

Dynamics 365 seçince karşımıza Triggers ve Actions seçenekleri çıkıyor. Buradan da Actions seçip, çıkan listede “List records” aksiyonunu seçeceğiz.


Resim-5

Dynamics 365 altında organizasyonunuzu, sonrasında bu organizasyon içinde yer alan İlgili Kişiler varlığını seçeceğiz. Filter Query ile çekeceğimiz kişilere filtre koyabiliriz. Biz burada aktif ve doğum günü dolu olanları getirdik.


Resim-6

Uygun kayıtları CRM’den çektikten sonra döngüye sokacağız.


Resim-7

Döngüyü sokmak için de bir sonraki adımda Control altındaki “Apply to each” seçeceğiz.


Resim-8

Apply to each kısmında output kısmına CRM2den çekilen kayıtları setledikten sonra, dönüğü içindeki her bir kaydın doğum günü kontrol edeceğiz. Bunun içinde Control adımı altındaki Condition seçeneği kullanarak bunu yapacağız.

Resim-9

Condition içinde gelen kaydın doğum günündeki Gün/Ay ile bugünün Gün/Ay aynı mı kontrolü yapacağız.

Gelen kaydın doğum gününün Gün/Ay ‘ı Expression sayesinde şu şekilde bulunur ; formatDateTime(items(‘Apply_to_each’)?[‘birthdate’],’MM/dd’)

Resim-10

Bugünün Gün/Ay ‘ı Expressionda yazacağımız fonksiyonlar sayesinde şu şekilde bulunur ; formatDateTime(utcNow(),’MM/dd’)

Resim-11

Doğum günü bugün kuralına uyan kaydı seçtikten sonra, göndereceğimiz email içinde yer alan resmin yolunu bir yerde tutmamız gerekiyor. Bunun için de Data Operation altındaki Compose action adımını seçeceğiz.

Resim-12

Compose iççinde kullanacağımız resmin yolunu tutuyoruz.

Resim-13

Artık email gönderme adımına geldik. Biz buradan email göndermek için Office 365 Outlook kullanacağız. Farklı email gönderme uygulamaları da kullanabilirdik.

Resim-14

Kişiye özel bir email için aşağıdaki gibi Body kısmında html formatında email içeriğini hazırlıyoruz.

Resim-14

Son olarak artık hazırladığımız akışı test etmeye geldik. Test sonucunda aşağıdaki gibi bir email geldi.

Burada da görüldüğü gibi Power Automate sayesinde doğum günü bugün olan kişilere email atmak bu kadar kolay. Power Automate ile bunun gibi bir çok akış tasarlayabilirsiniz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://docs.microsoft.com/tr-tr/power-automate/getting-started

https://www.mshowto.org

TAGs: Data, Business intelligence, dax, Power Automate,  Power Platform

Yazar Hakkında

Ömer Kaymaz, Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Üniversite eğitiminden sonra birçok teknoloji alanında eğitimler alarak ve farklı yazılım proje deneyimleri elde etti. 2012 yılından beri CRM ve İş Zekası alanında birçok kurumsal projede aktif rol aldı. Daha önce çalıştığı şirketlerde proje yöneticiliği ve yazılım takım liderliği görevlerinde bulundu. Bir taraftan da hobi olarak Drone teknolojilerini takip edip ve özel drone çekimleri yapmaktadır. 😊 2020 ortalarında CRM, İş Zekası ve Yapay Zeka alanlarında çözümler sunan Dataeva şirketini kurmuştur. Halen Dataeva şirketinde yönetici ve çözüm mimarı görevine devam ediyor. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen kurumsal firmalarında ve farklı platformlarda eğitim vermeye devam ediyor.

Yorum Yap