İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil Yazılım
  3. Visual Studio 2015 Xamarin Eklentisi Kurulumu

Visual Studio 2015 Xamarin Eklentisi Kurulumu


Merhabalar, bu yazımda sizlerle beraber VS 2015 üzerine eklentisi kurulumunun nasıl yapıldığına bakacağız. Öncelikle ve ne işe yarar kısaca göz atalım.

Xamarin Nedir?

Xamarin, IDE ortamında , uygulamalarını yapısını kullanarak yazılım geliştirebileceğimiz bir eklentidir. Bu eklentiyi Visual Studio ortamına veya Mac işletim sistemine sahip olan bilgisayarımıza kurabiliriz. Bu yazıda Windows Server 2012 üzerinde kurulu olan Visual Studio Ultimate 2015 Preview sürümüne nasıl kuracağımızı göreceğiz.


Visual Studio programını açalım ve File>New>Project bağıntısını izleyerek proje açacağımız ekranı görüntüleyelim.


Resim-1

Oluşturacağımız proje şablonları altında bulunan Android ve IOS şablonlarından herhangi birini seçebiliriz. Proje şablonumuzu seçtikten sonra projemizi oluşturmak için OK butonuna tıklayarak devam edelim.


Resim-2

Visual Studio seçmiş olduğumuz proje şablonunu oluşturdu fakat henüz Xamarin eklentisi yüklü olmadığından eklentiyi yüklememiz için uyarı almaktayız. Eklenti açıklamasında ise # dilinde IOS ve Android uygulamaları geliştirmek için gerekli olan bir eklenti olduğunu yazmaktadır. Download Xamarin butonuna tıklayalım ve devam edelim.


Resim-3

Eklenti kurmak için açılan pencerede tarafımızdan bazı bilgiler istenmektedir. Bilgileri girdikten sonra Download Xamarin for Windows butonuna tıklayarak devam edelim.


Resim-4

Açılan sayfada eklentinin otomatik olarak indirileceği indirilmezse alttaki linke tıklamamız gerektiğini içeren bir yazı ekranı karşımıza çıkmaktadır.


Resim-5

Eklentiyi kurmaya başlamadan önce Visual Studio ortamını kapatmayı tercih etmekteyim. Bunun sebebi ise eklenti yüklenirken IDE ortamında herhangi bir sorun yaratmamasını istediğimdendir.(IDE ortamı açıkken deneme yapmadım)

Eklentiyi kurmak için indirdiğimiz dosyayı açalım.


Resim-6

Eklentiyi çalıştırdığımızda Continue butonuna tıkladığımızda kurulumun Administrator hesabı denetimi ile çalıştırılacağını yazmakta ve alt tarafta işaretli olan kısımda ise olası bir hata durumunda otomatik olarak bildirim yapıp yapılmayacağı konusunu seçmemiz istenmektedir. Bu seçeneği işaretleyerek Continue butonuna tıklayarak devam edelim.


Resim-7

Yükleme işlemi için Installer ekranı karşımıza gelmekte, Next butonuna tıklayarak devam edelim.


Resim-8

Lisans anlaşmasını kabul edelim ve Next butonuna tıklayarak kuruluma devam edelim.


Resim-9

Kurulumda öncelikle Android SDK kurulumu indirilip kurulmaktadır. Kaplayacağı alan ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Next butonuna tıklayarak kuruluma devam edelim.


Resim-10

Android SDK ile birlikte yüklenecek bileşenler ekranımızda görüntülenmektedir. Next butonuna tıklayarak kuruluma devam edelim.


Resim-11

Karşımıza çıkan lisans anlaşması Android SDK kurulumu ile ilgili lisans anlaşmasıdır anlaşmayı kabul edip Next butonu ile kuruluma devam edelim.


Resim-12

Kurulum ekranında görüntülenen yazılımların Download işleminin başladığı bir ekran karşımıza çıkmaktadır. Yükleme boyutu 1.32 GB boyutundadır. İşlemin bitmesini bekleyelim.


Resim-13

Xamarin eklentisini Visual Studio IDE ortamına kurmuş olduk. Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Referanslar

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Bende sdk felan var nasıl yaparim

  2. 10 ay önce

    Merhabalar,

    SDK yüklü ise Xamarin eklentisini kurduğunuz zaman eklentileri otomatik olarak tanıyacaktır.