1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. OneDrive Hakkında

OneDrive Hakkında

OneDrive Nedir?

OneDrive belge, not, fotoğraf, müzik, video veya diğer türdeki dosyaları depolamak için kullanabileceğiniz bir çevrimiçi depolama alanı hizmetidir. OneDrive ile dosyalarınıza neredeyse tüm cihazlardan erişebilir ve bunları başkalarıyla paylaşabilirsiniz. OneDrive’a kaydolun.

Office 365 ile ne kadar OneDrive depolama alanına sahip olurum?

Fazladan ne kadar depolama alanına sahip olacağınız, aboneliğinize bağlıdır:

  • Etkin bir Office 365 Bireysel ya da Office 365 Üniversite aboneliğine sahip olan müşteriler, abonelik başına ek 1 TB OneDrive depolama alanına sahip olur.
  • Etkin bir Office 365 Ev aboneliğine sahip olan müşteriler, en çok 5 kullanıcı için kullanıcı başına fazladan 1 TB OneDrive depolama alanına sahip olurlar. Ek kullanıcıların her birinin bir Microsoft hesabının olması ve www.office.com/myaccount adresinden aboneliğe eklenmesi gerekir.

Ek depolama alanı, Office 365 abonelik hesabını oluşturmak için kullanılmış Microsoft hesabına bağlı olan OneDrive hesabına uygulanır. Office 365 Ev planında, depolama alanı, aboneliğe eklenen ev üyelerinin Microsoft hesaplarına bağlıdır.

OneDrive’ı kullanmak için hangi Microsoft hesabıyla oturum açmam gerekir?

OneDrive’da depolanan belgelere erişebilmek için, Office 365’i kurarken kullandığınız Microsoft hesabıyla Office’te oturum açın. Evinizin üyeleriyle Office 365 Ev aboneliğinizi paylaştıysanız, bu kişilerin kendi Microsoft hesaplarıyla oturum açması gerekir. Office’te oturum açma konusunda bilgi edinin.

OneDrive’da depolanan belgelerim çevrimdışı olarak da kullanılabilir mi?

OneDrive’da depolanan belgelere çevrimdışı erişmek için OneDrive masaüstü uygulamasını yükleyebilirsiniz. Uygulama, bilgisayarınızda belgeleri buluttaki OneDrive depolama alanınızla bilgisayarınız arasında otomatik olarak eşitleyen bir klasör oluşturduğundan, belgeleriniz üzerinde çevrimdışı olarak çalışabilir ve bunların her zaman eşitlenmiş halde olduğundan emin olabilirsiniz.

Aboneliğimin süresi dolarsa OneDrive’a depolamış olduğum belgelere ne olur?

Aboneliğinizi iptal ettirmeniz ya da aboneliğinizin süresinin dolması durumunda, Office 365’i ayarlamak için kullandığınız Microsoft hesabıyla doğrudan OneDrive’da oturum açarak hala tüm dosyalarınıza erişebilir ve bunları indirebilirsiniz. Aboneliğinizle gelen ek depolama alanını kaybedeceğinizden, dosyalarınızı başka bir yere kaydetmeniz ya da OneDrive hesabınız ücretsiz depolama alanı kotasını aşarsa daha fazla OneDrive depolama alanı satın almanız gerekir.

Aboneliğimi paylaştığım aile üyesi için abonelik paylaşımını devre dışı bıraktım. Onun OneDrive’da depoladığı belgelere ne olacak?

Ek OneDrive depolama alanını kaybeder, ancak hala tüm dosyalarına erişebilir ve bunları indirebilir. OneDrive hesapları ücretsiz depolama alanı kotasını aşarsa, dosyaları başka bir yere kaydetmesi ya da daha fazla OneDrive depolama alanı satın alması gerekir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap