1. Anasayfa
 2. Haberler

Microsoft, Türkiye’de İnovasyon Merkezi Kurulacak


0

Microsoft, Bilkent Cyberpark’da bir İnovasyon Merkezi kuracaklarını ve DreamSpark programı’nın Türkiye’de uygulanacağını açıkladı. Türkiye’de bulunan Microsoft Yöneticisi Steve Ballmer, yaklaşık olarak 10 milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye Microsoft İnovasyon Merkezi kurmayı planladıklarını açıkladı. Türkiye’de birçok yetenekli ve genç yazılımcının bulunduğunu açıklayan Ballmer, kurulacak Merkez’in Bilkent Üniversitesi Cyberpark içinde bulunacağını belirtti. İlk yıl İnovasyon Merkezi’ne yapılacak yatırımın 500 bin dolar, toplamda ise 10 milyon dolar olacağı belirtildi.

Türkiye’de özellikle Bilişim Teknolojileri alanında büyük gelişme olduğunu açıklayan Ballmer, aktif bilişim kullanıcılarının büyük artış gösterdiğini belirtti. Microsoft, bu Merkez bünyesinde, dünyanın ilk Oyun Geliştirme Ön Çalışma örneğini oluşturacak ve oyun geliştirme konusunda yetenekli yazılımcıların, bu çalışmalarda görev almasını sağlayacak.

Microsoft tarafından zaman zaman görevlilerin de bu Merkez’de çalışacağı, ve öncelikli projelerinin e-devlet ve sağlık ile ilgili çalışmalar olacağı belirtiliyor.

Ballmer, önceki yıllarda DreamSpark dahilinde düzenlenen yarışmalara Türkiye’den oldukça fazla sayıda katılım sağlandığını ve bu programın o yıllarda henüz Türkiye’de aktif bulunmadığını belirtti. Genç yazılımcıları teşfik amaçlı başlatılan DreamSpark programının Türkiye’de de uygulanacağını belirten Ballmer, lise öğrencilerine ücretsiz Microsoft yazılımları sağlayacaklarını, böylece özellikle 13-17 yaş arasındaki gençlerin yeteneklerinin ön plana çıkacağını açıkladı.

Bill Gates’in de oldukça genç yaşında ilk yazılımını oluşturmaya başladığını belirten Ballmer, DreamSpark programı sayesinde, birçok yetenekli genç yazılımcının destekleneceğini, maddi imkansızlıkların, yeteneklerini geliştirmek için bir engel taşımayacağını belirtti

Kaynak: bilisimhaber.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir