1. Anasayfa
 2. Haberler

Üç Derdi Çözen Üç Bedava Yazılım


0

Kimi zaman ücretli, kimi zamansa devasa dosya boyutlarıyla karşımıza çıkan yardımcı uygulamaların aynı işlevi gören ücretsiz ve hafif alternatiflerini sizin için derledik.

Video için VLC

İlk sürümü 2001 yılında çıkan VLC medya oynatıcısı Windows, Linux, Mac gibi bütün platformlarda kullanabileceğiniz açık kaynaklı ve ücretsiz bir uygulama. Milyonlarca kullanıcının bilgisayarlarına yüklediği ilk yazılım olma unvanına sahip VLC’nin en büyük özelliği internette karşınıza çıkacak onlarca farklı video ve ses dosyasının hepsini sorunsuzca oynatabilmesi.

Performans ve kaliteden ödün vermeden alabileceğiniz bu hizmet yine kendisi gibi açık kaynaklı codec dosyaları yardımıyla onlarca farklı formata destek verebiliyor. HD oynatma ve altyazı gösterebilme desteğine de sahip olan uygulama farklı cihazlara stream desteğiyle akışkan video da sunabiliyor.
Bütün bu özellikleriyle bilgisayarınızda ses ve görüntü desteği sorunu yaşamamanız için mutlaka yüklemeniz gereken uygulamaların başında yer alıyor.

Download: videolan.org

http://www.videolan.org/

PDF için Foxit

Web sayfalarının temel dili HTML ile yapılabilecekler fazla değilken internet üstünden form ve belge dağıtmanın tek seçeneği bunları PDF dosyaları haline getirmekti. Bugün web sayfalarında yapılamayan çok az şey kaldı ancak PDF dosyaları da yeteneklerini iyice arttırarak başlı başına bir platform haline geldi.

Gündelik kullanımda pek çok kez karşımıza çıkan PDF dosyalarıyla ilgili en büyük sorunsa geliştiricisi Adobe firmasının resmi okuyucu yazılımının dosya boyutunun inanılmaz büyüklüğü ve hantal çalışması.

Bu alanda uzun zamandır hizmet veren Foxit firmasının PDF okuyucusuysa sadece birkaç megabayt dosya boyutu ve son derece hızlı çalışan yapısıyla PDF desteğini bambaşka bir seviyeye getiriyor.

Download: PDF için Foxit

http://www.foxitsoftware.com/pdf/reader/reader3.php

Şifre için KeePass

Sadece bilgisayar açılışı için kullanıcı adı ve şifresi kullanılan günler çok geride kaldı. İnternetin de katkısıyla bugün neredeyse her web sitesi için başka bir kullanıcı adı ve şifre kullanmak zorundayız. Bütün bunları oluşturmak bir dert, hatırlamak apayrı bir dert. Kimi kullanıcılar bunu aşmak için her hizmette aynı kullanıcı adı ve şifreyi kullanıyorsa da bu da çok başka bir güvenlik açığını doğuruyor.
KeePass adlı ücretsiz yardımcı yazılım bu sorunun her noktasındaki yükü sırtınızdan alıyor. Bilgisayarınızda, e-postalarınızda, web sitelerinizde kullandığınız şifrelerin hepsini kendi içinde kaydeden uygulama sadece ana şifreyi karşılığında hepsini ilgili yerlere yerleştiriyor. Uygulama güvenli şifre yaratma özelliğine de sahip.

Download: Şifre için KeePass

http://keepass.info/download.html

Kaynak: veteknoloji.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1991 yılında İstanbul'da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi - Bilgi Yönetimi bölümünde ön lisans programını tamamladıktan sonra Ahmet Yesevi Üniversitesi - Management Information Systems ve Anadolu Üniversitesi - İşletme (AÖF) lisans programlarına devam etmektedir. System and Network, IT Security konuları ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Güvenlik Öğretiyoruz'un kurucularından aynı zamanda Türkiye'nin ilk MMORPG oyunu olan İstanbul Kıyamet Vakti'nde gönüllü olarak Game Master'lık yapmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir