1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Taşınabilir Şifre Kırıcı!


1

Kablosuz ağınız tehlikede! Aslında yararlı bir iş için geliştirildi ama kablosuz ağlara dehşet saçıyor: İşte PP3000…

Secpoint yeni bir taşınabilir şifre kırıcı cihaz geliştirdi. Bu aslında bir Dell Inspirton Mini 10v netbook donanım üzerine kurulu bir sistem.

Portable Penetrator PP3000 adındaki ürün internet tarayıcı tabanlı kablosuz ağ güvenliği testi yapıyor. USB kablosuz adaptör anteni ile 8bBi sinyal gücüne, 1.6GHz çift çekirdek Atom işlemciye sahip; Linux işletim sistemi kullanıyor.

Bu taşınabilir cihaz WEP, WPA veya WPA2 şifreleri büyük hızla çözebiliyor. Şirket bu cihaz ile büyük şirketlerin güvenlik açıklarını denetleyecek. Zira ürün açıkları bulmakla kalmayıp nasıl düzeltileceği yönünde tavsiyede de bulunuyor.

50 dilden özlükler ile saniyede 250 anahtar deniyor ve sonunda şifreyi çözüyor. 42.000 Güvenlik açığını tespit edebiliyor, test edilen ağları gerçek zamanlı olarak Google Maps’te gösterebiliyor.

Güçlü şifre nasıl olmalı?

Secpoint CEO’su Victor Christiansenn yaptığı açıklamada bir Wi-Fi routerın en azından WEP 2.0 ile, 25 karakter uzunluğunda şifrelenmesi gerektiğini söylüyor. İç şifrelerin en az 10 karakter olması, özel karakter, 4 sayı ve en az 1 büyük harf içermesi gerekiyor.

Christiansenn, bu araç ile ulaşılabilen hassas bilgi miktarının çokluğunun şaşırtıcı olduğunu, gerçekten zayıf şirket ağlarının belirlenmesi ve sahiplerinin uyarılması gerektiğini belirtiyor.

PP3000 başladığında çevredeki bütün ağları tespit ediyor. Ardından sinyal güçlerini, şifreleme yöntemlerini, bağlı kullanıcı sayılarını analiz ederek Denial of Service saldırısı da dahil olmak üzere çeşitli saldırılar yapabiliyor.

Kaynak: veteknoloji.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumlar (1)

  1. 5 sene önce

    SecPoint Portable Penetrator PP3000 şifre kırıcı aygıtı nereden bulabiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir