0

Bazı durumlarda belirli domainlere Mail atmayı engellemeniz gerekebilir. Exchange 2007 ile hayatımıza giren Transport Ruleları kullanarak bunu yapabilirsiniz. Öncelikle Exchange 2007′de bunu nasıl yapıyoruz ona bakalım.

Exchange 2007

EMC’de  Organization Config/Hub Transport içerisinde Transport Rules Sekmesinde sağ tuşa basarak yada actions’dan New Transport Rule’u seçiyoruz.

Uygun bir isim ve açıklama veriyoruz. Eğer kuralın hemen aktif olmasını istiyorsak Enable Rule’u aktif yapıyoruz.

Exchange 2010
Resim-1

Conditions penceresinde “When a message header contains specific words”‘ü seçtikten sonra aynı pencerede Step2 de “Message Header”‘a “To” yazıyoruz. Specific Words yerine engellemek istediğimiz domain ismini yazıyoruz örneğin “@gmail.com”.


Resim-2

Actions adımında “Send Bounce Message to Sender with enhanced status code” u ve “Silently Drop the Message” seçeneklerini seçiyoruz.


Resim-3

Bu sayede kullanıcıya hata mesajı dönerek gönderdiği maili siliyoruz ve engellemiş oluyoruz.

Exchange 2010

EMC’de  Organization Config/Hub Transport içerisinde Transport Rules Sekmesinde sağ tuşa basarak yada actions’dan New Transport Rule’u seçiyoruz.

Uygun bir isim ve açıklama veriyoruz. Eğer kuralın hemen aktif olmasını istiyorsak Enable Rule’u aktif yapıyoruz.


Resim-4

Condition olarak “From Users that are inside the organization” ve “When a recipients address contains specific words” seçeneklerini seçip Specific Words’e engellemek istediğimiz domain isimlerini ekliyoruz.


Resim-5

Actions ekranında “Send Rejection Message to Sender with enhanced status code” seçip mesajımızı yazıyoruz.


Resim-6

Ayrıca ilete engelleme konusunda Exchange 2003′de bulunan Delivery Restrictions Exchange 2007′de bulunmuyor bu nedenle şöyle bir senaryonuz varsa: Firmanızdaki herkesin belirli domainlere mail atabilmesini ama bu domainler dışında herhangi bir domain’e sadece bir grubun mail atmasını sağlamak istiyorsunuz. Bu Durumda Custom Transport Rule yazmanız gerekiyor. Bu senaryoyu Exchange 2010′da biraz farklı düşünerek sağlamanız mümkün mesela aşağıdaki rule a bakarsanız. Yöneticisi Serkan Varoglu olan kişiler belirtilen 2 domain adresi dışında dışarıya mail gönderemeyecektir.


Resim-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir