1. Anasayfa
 2. Exchange Server 2010

Send Connector Nedir Nasıl Çalışır


0

Send Connector, transport sunucularının ileti gönderdiği geçitlerdir. Exchange, dahili posta akışı için gereken Send bağlayıcılarını otomatik olarak oluşturur ama Internet’e gidecek posta için gereken Send connector’leri oluşturmaz. Internet mail akışı için gereken Send connector’ler ve gereken diğer Send connector’ler oluşturabilir ve ardından bu Send connector’leri yapılandırmasını bizlerin yapması gerekir. Ayrıca, posta akışını etkinleştirmek için Exchange tarafından oluşturulan Send bağlayıcılarının yapılandırmasını yönetemezsiniz. Send bağlayıcıları oluşturmayı aşağıdaki nedenlerden dolayı yapmak gerekmektedir:

 • Etki alanları içerisinde veya etki alanları arasında ileti yönlendirmenin çalışma şeklini açık olarak denetlemek istediğinizde
 • Hedef olarak kullanılan sistemleri veya Internet üzerinden yönlendirilen iletilerin yönlendirilme şeklini açık olarak denetlemek istediğinizde
 • Exchange sunucusu olmayan sistemlere posta göndermek istediğinizde Send connector’ler oluştururken, bağlantı üzerinden gönderilen trafiği şifreleyebilir ve katı bir kimlik yönetimi gerektirebilirsiniz. Atanan bir dahili sunucuya iletileri iletebilir (akıllı sistem denen) veya iletileri yönlendirmek için DNS kayıtlarını kullanabilirsiniz. Bir akıllı sistem kullanırsanız, Exchange Server 2010, iletileri doğrudan akıllı sisteme iletir ve akıllı sistem de iletileri, sağlanan bağlantı üzerinden gönderir. Akıllı sistem, iletileri etki alanına göre yönlendirebilmenizi sağlar. DNS kayıtlarını kullanırsanız Exchange Server 2010, bağlayıcının İleti göndereceği her adres için bir DNS araması gerçekleştirir.

Bir Send connector oluşturduğunuzda bağlayıcı için bir adres alanı tanımlamalı veya belirli bir Receive connector’a bağlamalısınız. Adres alanı, Send connector’ün ne zaman kullanılacağını ve bağlayıcının ileti göndereceği etki alanı adlarını belirler. Örneğin, aynı Exchange kuruluşundaki iki etki alanını bağlamak isterseniz (dev.mshowto.org ve corp.mshowto.org) dev.mshowto.org’da bir Send connector oluşturabilir ve e-posta etki alanı corp.mshowto.org için bir SMTP adres türü ekleyebilirsiniz.

Send bağlayıcıları, birden çok Transport sunucusu tarafından kullanılabilir. Exchange kuruluşu içerisinde bir Send connector oluşturduğunuzda, Send connector’ü kullanma izni olan Hub Transport sunucularını seçebilirsiniz. Edge Transport sunucusu üzerinde bir Send connector oluşturduğunuzda, Send connector sadece o sunucu için yapılandırılır.

Bir Send connector oluşturmak için aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. Exchange Management Console’u başlatın. Edge Transport sunucusu üzerinde Edge Transport’u seçin ve ana bölmede çalışmak istediğiniz Edge Transport sunucusunu seçin. Hub Transport sunucusu üzerinde Organization Configuration’ı genişletin ve Hub Transport’u seçin.
 2. Send Connectors sekmesinde, ayrıntılar bölmesinde boş alanda tıklayın ve New Send Connector’u seçin. Şekil 12 İde gösterilen New Send Connector sihirbazı başlar.
 3. Name metin kutusuna bağlayıcı için açıklayıcı bir ad yazın ve bağlayıcı türünü ayarlayın. Kullanılabilir seçenekler aşağıdadır:
 • Custom Exchange sunucusu olmayan sistemlere bağlanmak için özelleştirilmiş bir Send connector oluşturur.
 • Internal Kuruluşta, diğer bir taşıma sunucusuna posta göndermek için Send connector oluşturur ve varsayılan izinleri ayarlayarak, bağlayıcının Exchange sunucuları tarafından kullanılabilmesini sağlar. Bu bağlayıcı, akıllı sistemler kullanılarak posta yönlendirmek için yapılandırılır.
 • Internet Internet üzerinden, harici kullanıcılara posta göndermek için bir Send connector oluşturur. Bu bağlayıcı, posta göndermek için DNS kayıtlarını kullanacak şekilde yapılandırılır.
 • Partner İş ortağı etki alanlarına posta göndermek için bir Send connector oluşturur. Varsayılan durumda, sadece Transport Layer Security (TLS) sertifikaları ile kimlik denetimi yapılan bağlantılara izin verilir. İş ortağı etki alanları Set-TransportConfig komutunun -TLSSendDomain-SecureList parametresi kullanılarak ayarlanabilen TLS Send Domain Secure listesinde listelenmelidir.
 1. Next’i tıklayın. Address Space sayfasında Add’i tıklayın. SMTP Address Space iletişim kutusuna, bağlayıcının posta göndereceği etki alanı adını yazın. Bu bağlayıcıyı, adres alanının tüm alt etki alanlarına e-posta göndermek için kullanmak üzere, Indude All Subdomains onay kutusunu seçin. SMTP Address Space iletişim kutusunu kapatmak için OK’i tıklayın. Bu bağlayıcıya daha fazla adres alanı eklemek için işlemi tekrarlayın. Bir hata yaparsanız, adres alanını seçip Remove’u tıklayın.
 2. Send connector’ün kapsamını geçerli site olarak belirlemek isterseniz, Scoped Send Connector onay kutusunu seçin. Send connector’ün kapsamı belirlendiğinde, sadece aynı Active Directory sitesinde yer alan Send connector’larının kaynak sunucuları olan Hub Transport sunucuları, Send connector’lerinin yönlendirme kararında göz önüne alınır. Devam etmek için Next’i tıklayın.
 3. Network Settings sayfasında, Send connector ile nasıl e-posta göndermek istediğinizi seçin. Use Domain Name System (DNS) “MX” Records To Route Mail Automatically’yi seçerseniz, Send connector bir DNS sunucusunu sorgulamak için, Transport sunucusu üzerindeki DNS istemci hizmetini kullanır ve hedef adresi çözer.
 4. Route Mail Through The Following Smart Hosts’u seçerseniz, postanın işlenmesi için gönderileceği akıllı sistemi belirmeniz gerekir. Add’i tıklayın.
 5. Add Smart Host iletişim kutusunda, akıllı sistemin nasıl bulunacağını belirlemek için IP Address veya Fully Qualified Domain Name (FQDN) seçeneğini seçin. IP Address’i seçerseniz, akıllı sistemin IP adresini yazın. Fully Oualified Domain Name (FQDN) seçeneğini seçerseniz, akıllı sistemin tam etki alanı adını yazın. Transport sunucusu, FQDN’i çözebilmelidir.
 6. Add Smart Host iletişim kutusunu kapatmak için OK’i tıklayın. Bağlayıcıya daha fazla akıllı sistem eklemek için, 7-9 arası adımları gerektiği kadar tekrarlayın. Bir hata yaparsanız, Edit veya Remove’u tıklayın. Bitirdiğinizde, devam etmek için Next’i tıklayın.
 7. Akıllı sistemleri yapılandırdıktan sonra Configure Smart Host Authentication Settings sayfasını göreceksiniz. Bu sayfada, sunucularınızın akıllı sisteme kimlik denetimi yaptırma yöntemini seçin. Aşağıdaki seçeneklerden birini seçin ve Next’İ tıklayın:
 • None Kimlik denetimi yapılmaz. Bu seçeneği, akıllı sistem sadece adsız bağlantıları kabul edecek şekilde yapılandırıldıysa seçin.
 • Basic Authentication Geniş uyumluluğa sahip standart kimlik denetimidir. Basit kimlik denetiminde kullanıcı adı ve parola, uzak etki alanına açık metin olarak aktarılır.
 • Basic Authentication Over TLS Transport Layer Security (TLS) kimlik denetimi, basit kimlik denetimi ile birleştirilerek, akıllı kartlara veya X.509 sertifikalarına sahip sunucular için şifrelenmiş kimlik denetimi sağlar.
 • Exchange Server Authentication Exchange sunucuları için güvenli kimlik denetimidir. Exchange Server kimlik denetiminde, kimlik bilgileri güvenli şekilde aktarılır.
 • Externally Secured Exchange sunucuları için güvenli kimlik denetimidir. Harici olarak güvenlik altına alınan kimlik denetiminde kimlik bilgileri, sunucunun ayrı olarak yapılandırıldığı Internet Protocol güvenliği (iPsec) gibi, harici bir güvenlik protokolü kullanılarak güvenli şekilde aktarılır.
 1. Hub Transport sunucusu ile çalışırken bir sonraki sayfa, Source Server sayfasıdır. Bir Hub Transport sunucusuna oturum açarsanız, bu sunucu otomatik olarak kaynak sunucu olarak eklenir. Bağlayıcıyı Hub Transport sunucuları ve Edge abonelikleri ile ilişkilendirmek için Add’i tıklayın. Select Hub Transport And Subscribed Edge Transport Servers iletişim kutusunda, daha önce tanımladığınız adres alanına ileti göndermek için kaynak sunucu olarak kullanılacak Hub Transport sunucusunu veya Edge aboneliğini seçip OK’i tıklayın. Daha fazla Transport sunucusu eklemek için işlemi tekrarlayın. Bir hata yaparsanız, sunucuyu seçip Remove’u tıklayın. Bitirdiğinizde devam etmek için OK’i tıklayın.
 2. New Connector sayfasında bağlayıcının yapılandırma Özetini gözden geçirin. Ayarları değiştirmek için Back’i tıklayın. Send connector oluşturmak için New’i tıklayın. Completion sayfasında Finish’i tıklayın. Exchange Management Shell’de, Send bağlayıcılarını New-SendConnector cmdlet’ini kullanarak oluşturabilirsiniz.-Usage parametresi, Send connector türünü Custom, Internal, Internet veya Legacy olarak ayarlar. -AddressSpace parametresi, Send connectornın adres alanını FQDN’e veya İP adresine göre ayarlar. -DNSRoutingEnabled parametresi, DNS kayıtlarının aramalar için kullanılıp kullanılmayacağını veya kullanılacak akıllı sistemleri belirler. DNS kayıtlarını kullanmak için DNSRoutingEnabled’ı $true olarak ayarlayın. Akıllı sistemleri kullanmak için DNSRoutingEnabled $false olarak ayarlayıp, akıllı sistemleri belirlemek için -SmartHosts parametresini kullanın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.technet.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

2005 senesinde www.mshowto.org web sitesini kurmuştur. Sitenin fikir ve isim babasıdır. Son yıllarda Microsoft'ta çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir