1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange 2003 Exchange 2010 CoExistence Transition (Birlikte Çalışma Durumu) – Sorun Çözümü – Bölüm 2

Exchange 2003 Exchange 2010 CoExistence Transition (Birlikte Çalışma Durumu) – Sorun Çözümü – Bölüm 2


2003 ve 2010 versiyonlarının co-existence olarak çalıştığı bir Exchange organizasyonunda 2003 ‘te açılan/varolan bir mailbox’tan 2010’da açılan bir mailbox’a email gönderilememekteydi. Tam tersi de geçerliydi. Bunun başta routing group connectorler’den kaynaklandığını düşündüm. Kontrol ettim hiçbir sorun yoktu düzgün bir şekilde routing group connector’ler açılmıştı/yapılandırılmıştı. Send ve receive connectoler’de düzgün birşekilde yapılandırılmıştı.

Google+Technet ikilisinden sonra bunun permission sorunun olduğunu elde ettim.

Çözüm için gerekenler aşağıdaki gibiydi.

1-ADSIEDIT

2- Configuration > Services > Microsoft Exchange > Exchange Organization > Administrative Groups > First Administrative Group > Servers

3- Exchange Server 2003 sunucu ismi üzerinde right-click, özellikler

4- Security tab’ı ve advanced butonu

5- “include inheritable permissions” işaretli olup olaadığı kontrol edilip değilse işaretlenmeliydi.

Bu bütün Exchange Server 2003’ler uzerınde yapılmalıyıdı. Sonuç =Pozitif. Artık Exchange Server 2010’daki mailbox-enabled user’lar, 2003’teki mailbox-enabled user’lara email atabilmekteler.


Resim-1

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap