1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. System Management Server 2003′e Genel Bakış ve Planlama

System Management Server 2003′e Genel Bakış ve Planlama


Neden böyle bir programa gerek duyulmuş? Aslında cevabı çok basit; kontrol etmeyi kolaylaştırmak. Şimdi bunu biraz daha derinleştirelim. Kullanıcılarınız herhangi bir programa ihtiyaçı olduğunda sizi ararlar ve sizde CD’yi alır gider kurarsınız. Ya siz istanbulda kullanıcınız Antalya’da ise ne yapıyorsunuz? Muhtemelen ya Antalya’da bir elemanınız var yada uzak masaüstü bağlantısı yapıp CD’yi de paylaşılmış bir CD-Rom’a yerleştirip kurulum yapmaya çalışıyorsunuz. Bunların hepsi 5 ile 30 arasında bilgisayarınız varsa normal. Ya 250 bilgisayarınız varsa ve bunlar 5 farklı bölge de ise ne yapacaksınız?

 

Sorun sadece kurmak değil, güvenlik update’leri nasıl yüklencek? Bilgisayarları Vista’ya terfi edeceksiniz hangi makinanın 512 Mb’den fazla RAM’i var? Size daha birçok soru çıkartabilirim. Önem verdiğim bir başka sorun tipi son 1 ayda Ram veya HDD’si değişen bilgisayarlar (Benden habersiz kim, niçin değişiklik yaptı).  Bu sorunlar gerçekten ilerde baş ağrıtabiliyorlar. tarafından kritik bir pack yayınlandı ve bunu sisteminize acil kurmanız söylendi ve 600 bilgisayarınız (10 farklı bölgede) var. Kapı kapı gezip kuracak haliniz yok. İşte böyle anlarda elinizin altında bir olsa bu iş 2 tık ile biter ve en geç 1-2 gün içinde bütün bilgisayarlara kurulur.

 

Şekil-1

 

Hardware ve Software gereksinimleri ; Bu gereksinimler 2003 SP2 için

 

CPU

Ram

HDD

Minumum

550 Mhz

256 Mb

2 GB

Maximum

?

4 GB

?

CD veya DVDRom, Grafik kartı, Ehternet kartı olmasıda gerekiyor.

 

İşletim Sistemi

Compenent

Database

Minumum

Windows 2000 SP4

IIS

SQL 7.0 SP3 – SQL 2000 SP3

Maximum

Windows 2003

IIS

SQL 2005

Ayrıca kullanıcılar için;

 

CPU

Ram

HDD

En az

133 Mhz

128 Mb

80 MB

Önerilen

300 Mhz

?

?

CD veya DVDRom, Grafik kartı, Ehternet kartı olmasıda gerekiyor.

 

İşletim Sistemi

İşletim Sistemi

Legacy kullanıcı

Windows 98

Windows 98 2.sürüm

Advanced kullanıcı

Windows 2000 SP4

Windows XP SP1

Benim tercihlerim ise sisteminize göre değişiklik gösterebilir ama en az PIII 1000Mhz lik bir işlemci 512 veya 1GB ram, Windows server 2003 ve SQL 2000 SP4 yeterli olacaktır. Daha SMS’e geçmediyseniz ilerde upgrade konusunda göz önüne alıp ona göre bir proje yapmanızı tavsiye ederim çünkü SCCM 2007’nin Beta 2’si piyasa da ve çok yakında son hali satışa çıkacak. Şu anda SP2 piyasada olmasına rağmen ben kurulum aşamasını SP2 olmadan ilk hali ile kuracağım. SMS 2003 ile ilgili çok fazla yazı yayınlamayı düşünmüyorum ama SCCM 2007’e direk geçmekte olmaz diye düşündüm. Bu yüzden konunun anlaşılması için SMS 2003 ile Management server serisine başlangıç yapacağız.

 

Planlama Nasıl Yapılmalı?

 

Bu konu hakkında aslında fazla yazacak bir şey yok.  Çünkü bu tamamen sizin ile iligli bir konu. Sistemizin durumu, bilgisayar sayılarının bölgelere dağılımı, merkez ve şubeler arasındaki internet bağlantı hızı vs… bütün bunlar çok önemli sorular. Belki sadece merkeze bir adet SMS kurmanız yeterli olacaktır veya şubelere de SMS kurmanız ve  bunları DP olarak ayarlamız gerekebilir. Bunun için ciddi bir planlama yapmalısınız ve Microsoft ile konuşup onların desteğini istemelisiniz. SMS kurulumu bana göre Exchange gibi çok hassas bi konudur. Önceden iyi planlanırsa daha sonradan başınız ağrımaz ve çok rahat edersiniz. Bu tip programlar AD’nin Schema’sı üstünde bazı etkileri var onun için dikkatli olunmalıdır.

 

Belki siz destek alacaksınız ama genede biraz planlama kısmından bahsetmek istiyorum. Öncelikle SMS 2003’ü şirketine nasıl kuracağınızı anlamanız gerekiyor ve bununla beraber teknik ve iş ihtiyaçlarınızı da bilmeniz lazım. Bunları oluşturmak, bu işin size nekadar bir maliyet getireceğini bilmenize, nekadar zamanda bu projenin biteceğini ve siz bittikten sonra neler yapabileceğinizi bilmenize yarayacak. Planlamanın büyük bir kısmı danışmanınız tarafından yapılacak olabilir ama hayali bir sistem kurmayacaklar onun için danışman arkadaşlara ilk adım olan elimizde ne var listesinin ayrıntılı çıkarılması lazım.

Ana maddeler

Açıklama

Eski Kurulumlar

Daha önceki yönetim sisteminiz

Varolan kurulumlar

Şu anda varolan yönetim sisteminiz, yama yönetimi siteminiz ve program dağatım sisteminiz.

Bölgesel yapınız

Harita üstünde merkez ve şubelerinizin dağılımı, bu önemli bir bölümdür çünkü sistemin hangi dillerle çalışması gerektiğini anlamamıza yarayacak ve zaman farklılıklarını göreceğiz.

Organizasyonel yapı

Şirketinizi departmanlar bazında organizasyon yapısı. Bunun size raporlama konusunda büyük yardımı olacak.

Ağ topolojisi

Ağ Diagramınız gereklidir. LAN veWAN bağlantılarınız, Aralarındaki bağlantı hızları, fiziksel cihazlar, kullanım oranları, network protokolleri ve altağlar.

Kullanıcı bilgileri

Her bölgedeki kullanıcı sayınız ve bunların kullandıkları programlar. Ayrıca kullanılan scriptler, mobilite durumları, bağlantı hızları

AD yapısı

Forest yapınız ayrıntılı yapısı,

Domain modeli

Domain modelinin diagramı, NT sistemler 2000 ve 2003 sistemleriniz, Trust ilişkileri

Server uygulamaları

Serverlarınızın öncelikli uygulamaları, Terminal server DNS, WINS, DHCP,CA, SQL vs…

Güvenlik

Bütün güvenlik ayarlarınız, grup policy’leriniz, Yönetici ve local yönetici hesapları, firewall ayarlarınız vs…

 

IT yapınız

IT yapınızın bilgi düzeyi, IT personelinizin eğitim ihtiyaçları ve şimdi uygulamada veya gelecekte kuygulamayı  planladığınız policy’leriniz ve yapı projeleriniz

 

Şekil-2

 

Bunları hazırladıktan sonra danışman firma ile daha hızlı iş yapabilirsiniz ama kesinlikle bu sistemi canlı sisteminize uygulamadan önce deneyin. Kendinize bir test ortamı yaratın – varolan yapınızda farklı bir yerde – ve bu sistemi iyice test edin. Kuracağınız test ortamında dikkat etmeniz gereken kavramlar;

 

·          SMS Hiyararşinin dizaynı

·          Site ayarları ve uygulanması

·          Güvenlik stratejilerini belirlenmesi

·          Yedekleme ve geri dönüşüm planları

·          Hiyararşinin uygulanması

·          SMS kullanıcıları

 

Bakım, yedekleme ve geri yükleme ili ilgili daha fazla bilgi için;

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=d2562e2b-640b-4ab7-ab5a-37995acf2458&displaylang=en

 

Planlama aşamasında gene size bağlı olarak değişecektir. Eğer sisteminizde SMS 2.0 varsa yapılan planlar farklı, yeni kurulum ise daha farklı olacaktır. Şu anda biz yeni kurulum üstünde duracağız. Bir yol haritası belirlememiz lazım. Yeni kurulum aşamasını da 3 farklı şekilde düsünmek lazım. Öncelikle şuanki konumuz olan planlama, test ve uygulama aşamasıdır. Aranızdan bazıları bu aşamalara ne gerek var diyebilir ama proje yapanlar iyi bilirler, herşeyi önünüze alıp iyi plan yapmazsanız daha sonra geri dönülmez durumlarla karşılaşıyorsunuz. Onun için şimdi den hazırlık yapmakta fayda var.

 

Plan aşaması : AD Planı, Discovery Planı, Kullanıcı kurulum planı, Kullanıcı bilgisayarı ayar planı, Site Planı, Site Sistem planı, Site Sınır planı, Güvenlik planı, Yedekleme ve geri dönüş planı olarak 9 başlık altında ele alınabilir.

Test aşaması kendi başına bir alandır ve mümkün olduğunca gerçek ile aynı olmaya dikkat edilmelidir.

Uygulama aşaması: Site Server kurulumu, Site server ayarları, Site Sistem ayarları, Discovery ayarları, Kullanıcı ayarları, Durum,alarm ve Görev ayarları ve son olarak Uygulama bitişi olarak 7 başlık altında ele alınabilir.

 

Şekil-3

 

Planlama için genel başlıkları vermeye çalıştım. Bu şekilde yola çıkmak ve dizaynınızı gerçekleştirmek ileriki zamanlarda size kolaylık sağlayacaktır.

 

Referanslar

 

Systems Management Server 2003 R2

Yorum Yap

Yazar Hakkında

System & SAP Basis Administrator

Yorum Yap