İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Network
 3. Switch Nedir? Nasıl Çalışır? İlk Ayarlar Nasıl Yapılır?

Switch Nedir? Nasıl Çalışır? İlk Ayarlar Nasıl Yapılır?


Ruijie Teknoloji Günü

’ler (yani anahtarlar) ortamı (yani çakışma) domain’lerine ayıran ve ikinci layer’da (yani katman) iş yapan cihazlardır. Üzerlerinde yer alan MAC Adres Table’ları (CAM Table) aracılığı ile ağ içerisinde cihazlar arasında unicast iletişim sağlarlar.

Switch’leri yeni bir network’te kullanmak istediğinizde, üzerlerinde bulunan yapılandırma bilgisini silmeniz gerekir. Eğer switch daha önce herhangibir network’te kullanılmadıysa üzerinde herhangi bir konfigürasyon bilgisi de bulunmayacaktır.

Switch’lerde açma ve kapama düğmeleri yoktur. Güç kablosu takıldığı anda switch açılır.

Switch üzerindeki ilk konfigürasyonu yapmak için konsol kablosu ile switch’e COM portundan bağlanmak gerekir. Bunu yapmamızın nedeni switch’in henüz uzaktan bağlanabileceğimiz bir ip adresinin olmamasıdır.

Switch’ler ve router’lar boot işlemleri sırasında üzerlerinde bulunan ışıklar vasıtasıyla boot işlemi hakkında bilgi verirler. Bu ışıklara LED denir.

’ler üzerinde system(SYST) ve redundant power suply (RPS) denilen iki adet sistem ile ilgili LED bulunur. Bunların dışında switch mode’larını belirlemek için bir mode butonu ve bu butonun etki ettiği LED’ler bulunur.


Resim-1

Switch üzerindeki LED’ler herşey yolunda olduğu takdirde yeşil yanar. Problem var ise turuncu ışık yanar. Veri aktarımında ise yeşil ışık yanıp söner.

Switch’ler boot işlemleri sırasında işletim sistemi dosyasını (IOS) flash’tan RAM üzerine yükler. ( Boot prosess’lerini ayrıntılı şekilde başka bir makalemde anlatacağım)

Switch Mode’ları:

Initial Configuration Mode:

Switch’ler ilk başlatıldığında karşımıza çıkan text tabanlı bir wizard’tır. Genelde kullanılmaz. Kullanıldığı taktirde 3 seçenek gelir;

 • [0] Kayıt etmeden IOS command promt’a geç
 • [1] Kayıt etmeden initial configuration mode’un başına dön
 • [2] Bu konfigürasyonu üzerine ekle

Initial configuration mode’u kullanmadan geçtiğimiz takdirde karşımıza gelir.


Resim-2

User Exec Mode:

Bu mode’da cihazın çalışması ile alakalı bilgileri görebiliriz. Fakat cihaz üzerinde çalışan konfigürasyona bakamayız.

Cihaz üzerinde çalışan routing protokollerine bakabiliriz. Fakat cihazın routing table’ına bakamayız. Yani cihazın çalışması ile alakalı herşeyi göremeyiz.

User exec mode’da iken “enable” komutunu çalıştırdığımız takdirde “” a giriş yaparız.


Resim-3

Privileged Exec Mode:

Bu mode’da da konfigürasyon yapmıyoruz. Saat ve tarih gibi değişiklikleri bu modda yapabiliriz.

Bu mode’da yapılan değişiklikler konfigürasyon dosyalarına yazılmaz.

Cihaz konfigürasyonları hakkında bilgi aldığımız tüm show komutları bu mode’da kullanılır.

Cihaz üzerinde bulunan tüm yapılandırmayı bu mode’da görebiliriz.

Bu mode’a giren kişi cihaz üzerinde tam yetki sahibidir. cihazlar da komutlara göre kullanıcı kısıtlaması yapabiliriz.

:

Switch geneli ile ilgili konfigürasyon yapılacak olan mode’dur.

Yapılan tüm değişiklikler konfigürasyon dosyasına işlenir.

:

Burada yapılan değişiklikler sadece ilgili bölümü ilgilendirir. Örneğin bir interface’e ip ataması yapmak gibi..

Yapılan tüm konfigürasyon RAM üzerinde bulunan “Running Config” üzerinde tutulur. Bu konfigürasyon bilgisinin kalıcı olmasını istiyorsak NVRAM üzerinde bulunan “Startup Config” dosyasına kayıt edilmesi gerekir. Switch’in güç kaynağı kesildiği takdirde RAM üzerinde bulunan running config dosyası silinirken NVRAM üzerinde bulunan startup config dosyası silinmez.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Switches

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sakarya doğumludur. İstanbul Üniversitesi’nde Matematik/Fen ve Teknoloji öğretmenliğini bitirmiştir. Yüksek lisansını Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde yapmıştır. Bilişim sektöründe çeşitli firmalarda sistem ve network sorumlusu olarak çalışmıştır. Bazı kurumlarda sistem ve network üzerine uzmanlık eğitimleri vermiştir. Şu anda Netaş şirketinde kurumsal danışman olarak görev yapmaktadır. Microsoft System Center ürünleri, Powershell ve Azure teknolojileri ile ilgilenmektedir. 2016 yılında Microsoft tarafından Cloud and Datacenter alanında MVP unvanını almıştır.

Yorum Yap

Yorumlar (9)

 1. Merhaba 3com tip cihazlarda console bağlantısı yapmak istiyorum ama hyper terminal ile bağlansam bile komutlar hakkında bilgim yok yardımcı olabilirseniz seviniri “ilobasic@hotmail.com”

 2. merhaba arkadaşımın evinde int kablosu çekmek istedim fakat aradaki mesafe uzun olduğu için araya swcih koydum evdeki modemden swich kadar sinyal gidiyor ama seiwch den sonra çıkış kablosunda sinyal yok sinyal yok başka bir denenmiş çalışan swich taktık oda aynı hatayı verdi kabloları test ettik açlışıyor acaba modem veya pc de yapacağımız farklı bir ayar varmıdır yardımlarınızı rica ediyoruz modem ve swich markası inca’dır saygılarımla

 3. 7 sene önce

  Kısa ve öz bir anlatım. Elinize sağlık.