1. Ana Sayfa
  2. Network
  3. Cisco Security Device Manager (SDM) Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl Yönetilir?

Cisco Security Device Manager (SDM) Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl Yönetilir?

and () ’ınızı web tabanlı yapılandırmanızı olanak tanıyan bir araçtır. Bu araç sayesinde komutlarla yapacağımız işlemleri basitçe gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin VPN, SSL VPN, QoS, firewall gibi özelliklerin kurulması ve izleme seçenekleri and Security Device Manager (SDM) ile çok daha basit bir şekilde sağlanır.

oldukça basit, öncelikle yapmamız gereken router’a bir ip adresi ataması yapmaktır. Çünkü SDM ile router’a bağlanabilmek için bu gerekli. Daha sonra SDM için gerekli olan komutları sırasıyla girerek router üzerinde yapmamız gereken işlemleri tamamlamış olacağız.

Router’ı konfigür etmemiz için gerekli komutlar aşağıdaki gibidir.

Öncelikle bağlanacağımız interface’e IP adresi ataması yapıyoruz.

#ip address 192.168.1.10 255.255.255.0

Router(config-if)#no shutdown

Sonra Router üzerine HTTP erişimini aktif hale getiriyoruz,

Router(config)#ip http server

Router(config)#ip http secure-server

Router(config)#ip http authentication local

SDM ile router üzerine bağlanmak için router’ın local’inde kullanıcı adı ve şifre oluşturuyoruz,

Router(config)#username firat privilege 15 password

SSH ve telnet’i local login olarak ayarlıyoruz. Bu sayede local’de oluşturmuş olduğumuz kullanıcı adı ve password’ü kullanabiliriz,

Router(config)#line vty 0 4

Router(config-line)#privilege 15

Router(config-line)#login local

Böylece router konfigürasyonumuzu tamamlamış olduk. Şimdi sıra geldi SDM’i kurmaya. SDM tool’unu cisco nun sitesinden indirebilirsiniz. Ben makalemde SDM 2.5 sürümünü kullanacağım.

SDM klasörünü kurulumu yapmak için açtığımızda aşağıdaki bileşenler karşımıza geliyor. Şekildeki gibi setup.exe’ye tıklayarak kurulumu başlatıyoruz.


Resim-1

Karşımıza ilk olarak açılan SDM penceresine next diyerek devam ediyoruz.


Resim-2

Neredeyse her kurulumda olduğu gibi lisans sözleşmesini kabul ediyoruz ve next butonuna tıklıyoruz.


Resim-3

Install options penceresinde karşımıza üç seçenek çıkıyor. Bu üç seçenekten;

  • This computer: Local PC üzerine SDM aracını kurar.
  • Cisco Router: SDM’i router üzerine kurmayı sağlar.
  • Both (Computer and router): SDM’i hem PC üzerine hemde router’a kurmayı sağlar.

Ben ilk seçeneği seçerek devam ediyorum.


Resim-4

Local bilgisayarda SDM’in kurulacağı dizini belirliyoruz ve devam ediyoruz. Ben default dizini değiştirmeden devam ediyorum. İsteğe bağlı olarak değiştirilebilir.


Resim-5

Kurulumun son aşamasına geliyoruz. Kurulumu başlatmak için Install butonuna tıklıyoruz.


Resim-6

Kurulum tamamlandıktan sonra finish butonuna basarak pencereyi kapatıyoruz.


Resim-7

Böylece SDM kurulumunu tamamlamış olduk. Şimdi router’ımıza SDM aracılığıyla bağlanabiliriz. Ama öncelikle SDM kullanabilmek için gerekli olan JAVA yazılımının yüklü olduğundan emin olmamız gerekiyor. Ayrıca bölgesel ayarların da united kingdom’a ayarlanmış olması gerekiyor. Aksi takdirde SDM açıldığında konfigürasyon yapmamıza izin vermiyor.

Gereklilikleri tamamlamamızın ardından router’a bağlanabiliriz. Öncelikle masaüstünde bulunan SDM simgesine tıklıyoruz.

SDM simgesine tıkladığımızda SDM Launcher açılıyor. Bu açılan pencereye router’a atadığımız IP adresini giriyoruz ve Launch butonuna tıklıyoruz.


Resim-8

Launch butonuna tıkladığımızda web browser’ımız devreye giriyor. Internet explorer kullanıyorsak eğer pop-up blocker’a izin vermemiz gerekiyor. İzin verdiğimiz takdirde karşımıza kimlik doğrulayacağımız pencere açılıyor. Buraya router üzerinde local olarak oluşturduğumuz kullanıcı adı ve password’ü girmemiz gerekiyor.


Resim-9

Kullanıcı adı ve password’ü girdikten sonra ok butonuna basarak devam ediyoruz.

Kimlik doğrulaması işleminin ardından aşağıdaki pencere açılıyor ve bu pencerenin akabinde java kimlik doğrulama penceresi geliyor. Buraya da yine router’da oluşturduğumuz kullanıcı adı ve parolasını yazarak devam ediyoruz.


Resim-10


Resim-11

Son kimlik doğrulama işlemimizin ardından SDM konsoluna ulaşıyoruz. Artık router’ımızı konfigüre etmemizi sağlayan grafik arayüzüne erişmiş durumdayız. Bu konsol aracılığıyla komut kullanmadan router’ımızı konfigüre edebilir ve monitöring işlemlerini yerine getirebiliriz.


Resim-12

Configure tabına geldiğimizde TASK menüsünde konfigürasyon yapabileceğimiz kısımlar gözüküyor. İstediğimiz özelliği seçerek SDM konsolu wizard’ları ile basitçe yapılandırabiliriz.


Resim-13

Monitor sekmesi sayesinde yine yaptığımız tüm konfigürasyon ayarlarını ve router kaynaklarını monitör edebiliriz.


Resim-14

Böylece SDM kurulumu’nu tamamlamış olduk. İlerleyen makalelerde SDM kullanarak çeşitli özelliklerin konfigürasyonunu yapacağım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Cisco Router and Security Device Manager

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sakarya doğumludur. İstanbul Üniversitesi’nde Matematik/Fen ve Teknoloji öğretmenliğini bitirmiştir. Yüksek lisansını Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde yapmıştır. Bilişim sektöründe çeşitli firmalarda sistem ve network sorumlusu olarak çalışmıştır. Bazı kurumlarda sistem ve network üzerine uzmanlık eğitimleri vermiştir. Şu anda Netaş şirketinde kurumsal danışman olarak görev yapmaktadır. Microsoft System Center ürünleri, Powershell ve Azure teknolojileri ile ilgilenmektedir. 2016 yılında Microsoft tarafından Cloud and Datacenter alanında MVP unvanını almıştır.

Yorum Yap