2

Bu makalemizde sizlere, yapmış olduğumuz işin temel yapısını oluşturan ve bilgi teknolojilerinin tüm unsurlarının oyun sahası olan network üzerinde konuşacağız.

Birbirlerine bağlı olan tüm cihazların birbirleriyle etkileşim kurabildiği ortamdır. Network’ün temel amacı kaynak paylaşımıdır. Bu amaç doğrultusunda network üzerinde çalışabilen uygulamalarda bulunmaktadır. Bunları kategorize edecek olursak;

–          Batch Applications;

A)     FTP,TFTP update envanterleri.

B)      Direct insan iletişimi yoktur

C)      Band genişliği önemlidir fakat kritik değildir.

–          Interactive Application:

A)     Envanter sorguları ve veritabanı updateleri örnek olarak verilebilir

B)      İnsan ve makine arasındadır.

–          Real time Applications:

A)     VOIP ve Video Streaming uygulamaları bu bölümde bahsedilebilir.

B)      İnsanlar arasındaki etkileşimdir.

Yukarıda bahsetmiş olduğum uygulama çeşitleri özelliklerine göre network üzerinde uygulanmaktadır.


Resim 1

Networklerin de kendilerine göre özellikleri vardır. Bunlar;

 • Hız
 • Cost ( Maliyet )
 • Güvenlik
 • Kullanılabilirlik (availability)
 • Ölçeklenebilirlik (Scalability)
 • Güvenilirlik

Yukarda saymış olduğum maddeler netwok için önemlidir. Bu maddelerin önem dereceleri ise tamamen kullanmakta olduğumuz network’ün durumuna ve ihtiyacına göre değişmektedir.


Resim 2

Network’ler tasarlanma biçimlerine göre çeşitli topoloji’ler halinde yapılandırılabilirler. Network topolojileri fiziksel  ve mantıksal topolojiler olmak üzere ikiye ayrılır.

Fiziksel topolojiler fiziksel cihazları ve kablolama’yı tanımlarken, mantıksal topoloji’ler veri aktarım metodunu belirlerler. (Fiziksel ve Mantıksal topolojileri ilerleyen bölümlerde ele alacağım)

Network’ler bulunduk’ları lokasyon bakımından’da çeşitlendirilirler. Bunlar;

 • Local Area Network
 • Wide Area Network
 • Metopolitan Area Network

( Network tiplerini ve geniş özelliklerini ilerleyen bölümlerde geniş çaplı olarak ele alacağım )

Network’ler yapıları itibariyle güvenlik ihtiva etmezler. Bu yüzden network ortamlarının güvenliğini sağlamak en önemli görevimizdir. Netwrok’leri yapıları itibariyle iki grupta inceleyebiliriz. Bunlar,

 • Açık Network’ler: Başka networkler ile iletişim kuran network’lerdir. Günümüz network’lerinin büyük bir çoğunluğu internet’e açılabilir durumda olduğu için, günümüz network’leri açık network’lerdir diye bir yargı önesürebiliriz.
 • Kapalı Network’ler: Başka network’ler ile iletişim kurmayan ve internet erişimi bulunmayan network’lerdir. Dolayısıyla internet üzerinden gelebilecek saldırılara açık değildir.

Network’ler açık da olsa kapalı da olsa güvenli değildirler. Bu yüzden her iki şekilde de network güvenliğini sağlamak zorundayız.

Netwrok tehlikeleri genel anlamda iki çeşittir;

1-      Dışarıdan gelenler: Hacker’lar yada Script kiddie’lerin dışarıdan yaptığı saldırılardır.

2-      İçeriden Gelenler: Bunlar daha tehlikelilerdir. Çünkü çalışan iç personel tarafından yapılma olasılığı yüksektir.

Temel olarak network’ün genel hatlarından bahsetmiş olduk. Şimdi ise isterseniz birazda network topolojilerinden bahsedelim.

Netwok dediğimiz ortamın yapısı Fiziksel ve Mantıksal olarak ikiye ayrılmaktadır. Fiziksel yapı network’ü meydana getiren aygıtların fiziksel konumlarını, kullanılan kablo çeşidini, kabloların bağlanış şeklini ve kullanılan cihazların çeşidini tanımlar. Kısacası fiziksel ortamı sağlayan elementler fiziksel topolojiyi meydana getirirler. Mantıksal topoloji ise verilerin iletiliş şekillerinden, hangi bilgilerin network yoluyla iletileceğinden sorumludur.

Şimdi fiziksel topolojileri ve özelliklerini açıklayarak devam edelim;

Fiziksel Topolojiler

BUS TOPOLOJİ

–          Belli bir hat üzerine bilgisayarlar direkt olarak bağlanırlar.

–          Hattın başında ve sonunda sonlandırıcılar bulunur.

–          Koaksiyel kablo kullanılır

–          BNC connector kullanılır

–          Her bağlantı noktasına “node” denir.

–          Broadcast iletişim vardır. Bunun sonucu olarak da bir bilgisayardan yollanan paketler network’te bulunan tüm bilgisayarlara iletirli.


Resim 3

Avantajları;

1-      Kablo ve connector maliyeti ucuzdur

2-      Kablo bağlantıları kolaydır.

Dezavantajları;

1-      Broadcast iletişimden dolayı network’te çok fazla trafik oluşur.

2-      Collission(Çarpışma) olma ihtimali yüksektir.

3-      Hattın bir yerinde meydana gelen aksaklık, diğer bölümleride etkiler.

4-      Performans’ı  yüksek değildir.

STAR TOPOLOJİ

–          Merkezinde Hub yada switch bulunur ve tüm bilgisayarlar merkezde bulunan bu cihazın portlarına bağlı durumdadır.

–          Merkezdeki HUB yada Switch başka bir hub’a bağlanarak farklı bölgedeki bilgisayarlar network ortamın akatılabilir. Bu durumda ilk hub “Active”  diğeri ise “Pasive” olarak nitelendirilir.

–          Merkezde hub kullanılırsa topolojimiz fiziksel olarak star mantıksal olarak BUS topoloji gibi davranacaktır. Çünkü hub kullanılan network’lerde veri iletişimi broadcast yapılmaktadır. Dolayısıyla veri iletişimi BUS topoloji gibi olmaktadır. Buda mantıksal olarak bus topoloji gibi davrandığını göstermektedir.

–          Merkezde switch denilen cihaz bulursa veri iletişimi broadcast olmayacaktır. Buda collision oluşumunu engelleyecektir.

–          Çok fazla trafik oluşmaz

–          Merkezde bulunan siwtch’ten yada hub’dan meydana gelen bir arıza olmadıkça, oluşacak tüm arızalar ilgili trafikteki PC’yi etkileyecektir.


Resim 4

EXTENDED STAR TOPOLOGY

–          Star topoloji’nin gelişmiş halidir

–          Merkezde’ki switch’e başka cihazlar bağlanarak network yapısı genişletilir.


Resim 5

RING TOPOLOGY

–          Veri bilgisayarların oluşturmuş olduğu ring etrafında dolaşır.

–          Merkezde MSAU(Multi Access unit) denilen cihaz vardır.

–          Eğer iletişim token vasıtasıyla oluşuyorsa buna “token-ring” denir. Token cihazlar arasında dolaşır ve veri taşır. Saat yönünün tersine doğru işler.

–          Herhangi bir hata meydana gelen yeri etkilemektedir.

–          Ring topolojide çift kablolama tekniği kullanılırsa buna dual ring denir. Sinyal direktife karşı hareket eder.

–          Token ring IEEE tarafından 802.5 olarak ifade edilir.

–          Yüksek hızlarda çalışan token ring networklerinden birisi de FDDI ( Fiber Distributed Data Interface) ‘dir. Fiber optik kablolar kullanılarak yüksek hızda veri iletişimi sağlanır.

–          FDDI teknolojisinde çift kablolama tekniği kullanılır. A ve B sınıfı olmak üzere iki istasyon bulunur. A sınıfı istasyon önemli verileri taşıdığı için iki fibere de bağlanır. B sınıfı istasyonlar ise tek bir fiber’e bağlanır.

–          IEEE 802.5 ve FDDI arasında temel bir fark bulunur. IEEE 802.5 veri iletişiminde token ürettiği zaman ikinci bir veri iletişimi için ürettiği token’ın gelmesini beklemek zorundadır. FDDI’da ise yeni bir veri üretmek için eski token beklenmek zorunda değildir. Yeni bir token üretilebilir.

–          Fiber kablo yerine STP kablo kullanılarak oluşturulan topoloji’ye SDDI ( Shielded Twisted-pair Digital Data Interface)’denir.


Resim 6


Resim 7

FULL MESH TOPOLOGY

–          Network’te bulunan tüm aygıtlar birbirlerine bağlıdır.

–          Hata toleransı yüksektir.

–          Uygulanması masraflıdır.


Resim 8

PARTIAL MASH TOPOLOGY

–          Network’te bulunan bilgisayarlardan bazıları birbirlerine full bağlıyken bazıları değildir.

–          Buda bazıları arasında hata toleransı gözetildiğini göstermektedir.


Resim 9

Mantıksal Topoloji

Yapıya uygun olarak fiziksel topolojilerin tasarlanması ve iç içe kullanışlı hale getirilmesidir. Mantıksal toğolojiler verilerin nasıl iletildiğiyle ilgilenirler. Dolayısıyla bir topoloji fiziksel ve mantıksal olarak topolojiler farklılıklar gösterebilirler. Makale içerisinde de bahsetmiş olduğum gibi merkezinde hub kullanılan bir STAR topoloji mantıksal olarak BUS topoloji gibi davranmaktadır. Çünkü veri iletişimi BUS topoloji’de olduğu gibi broadcast yapılmaktadır ve collission olma ihtimali yüksektir.

Sizlere bu makalemizde Network , Network’te bulunan topoloji tiplerini ve özelliklerini anlattım. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  harika_
  Harika!!
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 1
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Sakarya doğumludur. İstanbul Üniversitesi’nde Matematik/Fen ve Teknoloji öğretmenliğini bitirmiştir. Yüksek lisansını Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde yapmıştır. Bilişim sektöründe çeşitli firmalarda sistem ve network sorumlusu olarak çalışmıştır. Bazı kurumlarda sistem ve network üzerine uzmanlık eğitimleri vermiştir. Şu anda Netaş şirketinde kurumsal danışman olarak görev yapmaktadır. Microsoft System Center ürünleri, Powershell ve Azure teknolojileri ile ilgilenmektedir. 2016 yılında Microsoft tarafından Cloud and Datacenter alanında MVP unvanını almıştır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. ağaç topoloji yıldız topolojı karmaşık topolojı doğal topolojı
  halka topolojı si hakkında bana bilgi verirseniz çok sevinirim yarın
  vize sınavım var ingilizce

 2. Makale için çok teşekkür ederim. Bu konuyla ilgili aklımdaki tüm sorulara cevap buldum..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir