1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. SQL Server MDF, NDF ve LDF Dosyaları

SQL Server MDF, NDF ve LDF Dosyaları

featured

Bu makalemde sizlere SQL Server veri dosyalarından bahsedeceğim.

Primary Data Files(Birincil Veri Dosyaları- .mdf)

Birincil veri dosyası, veritabanının başlangıç ​​noktasıdır, ana veritabanı dosyalarıdır. Veritabanındaki diğer dosyalara işaret eder. Bu nedenle, her veritabanı bir birincil veri dosyasına sahiptir. Tablolar, stored prosedürler, viewler, tetikleyiciler , fonksiyonlar vb. veritabanı nesnelerindeki tüm veriler birincil veri dosyalarında saklanır. Dosya uzantısı .mdf olarak geçer.

Secondary Data Files (İkincil Veri Dosyaları- .ndf)

Bir veritabanı için yalnızca bir birincil veri dosyası(.mdf) bulunur. Ancak geri kalanı ikincil veri dosyalarından oluşmaktadır. İkincil bir veri dosyasına sahip olmak gerekli bir durum değildir bu nedenle, bazı veritabanlarında ikincil veri dosyası bulunmayabilir. Ancak tek bir veritabanı için birden fazla ikincil veri dosyasına sahip olmak da mümkündür. . İkincil veri dosyasını, birincil veri dosyasının depolandığından farklı bir fiziksel sürücüde depolamak da mümkündür. Bu performans anlamında çok ciddi avantajlar sağlayabilir. Örneğin en sık yazılan tablolar bir dosyada saklanır ve nispeten statik olan tablolar başka bir dosyada saklanır. Dosya uzantısı .ndf olarak geçer.

Log Data Files(Log Veri Dosyaları- .ldf)

SQL Server veritabanlarındaki log(günlük) dosyaları tüm günlük bilgilerini tutar. Bu bilgiler daha sonra veritabanını kurtarmak için kullanılabilir. Log dosyasının boyutu, veritabanında kurduğunuz log kaydı düzeyine göre belirlenir. Her veritabanı için en az bir günlük dosyası olmalıdır. Ancak tek bir veritabanı için birden fazla log dosyasına da sahip olabilir. Simple, full ve bulk-logged loglara kaydedilme seçenekleridir.(Bu seçenekleri detaylı olarak görebilmek için Transaction Logs ve Recovery Models isimli makalemden faydalanabilirsiniz.) Performans anlamında .ldf dosyalarının ayrı bir diskte tutulması bizlere avantaj sağlayacaktır. Çünkü driveda eş zamanlı olarak hem .mdf dosyasına yazmak hem de  .ldf dosyalarına yazmak, istediğimiz verimi sağlayamayabilir. Dosya uzantısı .ldf olarak geçer.

Veritabanımızın dosyalarını veritabanı üzerine sağ tıklayıp Properties sekmesinden Files sayfasına erişerek görüntüleyebiliriz:

Resim-1

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs:SQL Server, mdf, ndf,ldf, Primary Data Files, Secondary Data Files, Log Data Files, Birincil Veri Dosyaları, İkincil Veri Dosyaları, Log Veri Dosyaları, Files

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Trakya Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Öğrenim hayatım boyunca C, C++, C#, VB.NET ve ASP.NET MVC dilleri ile SQL Server veri tabanı altyapılı çeşitli otomasyon projelerinde yer aldım. İş hayatıma ERP Software Support Specialist pozisyonuyla başlayıp kısa bir süre sonra kariyerime BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.'de Ms SQL Database Administrator pozisyonu ile yön vermiş bulunmaktayım. SQL Server ile birlikte Data Warehouse, Oracle ve PostgreSQL alanlarına ilgiliyim ve kendimi bu alanlarda geliştirmeye devam ediyorum.

Yorum Yap