SQL Server MDF, NDF ve LDF Dosyaları
0

SQL Server MDF, NDF ve LDF Dosyaları. Bu makalemde sizlere SQL Server veri dosyalarından bahsedeceğim.

MDF, NDF ve LDF Dosyaları Nelerdir?

Primary Data Files(Birincil Veri Dosyaları- .mdf)

Birincil veri dosyası, veritabanının başlangıç ​​noktasıdır, ana veritabanı dosyalarıdır. Veritabanındaki diğer dosyalara işaret eder. Bu nedenle, her veritabanı bir birincil veri dosyasına sahiptir. Tablolar, stored prosedürler, viewler, tetikleyiciler , fonksiyonlar vb. veritabanı nesnelerindeki tüm veriler birincil veri dosyalarında saklanır. Dosya uzantısı .mdf olarak geçer.

Secondary Data Files (İkincil Veri Dosyaları- .ndf)

Bir veritabanı yalnızca bir birincil veri dosyasına (.mdf) sahiptir. Ancak veritabanının geri kalanı birden fazla ikincil veri dosyalarından oluşmaktadır. İkincil veri dosyasına sahip olmak şart bir durum değildir. Bu nedenle bazı veritabanları ikincil veri dosyasına sahip olmayabilir. Ancak tek bir veritabanı için birden fazla ikincil veri dosyasına sahip olmak da mümkündür. İkincil veri dosyasını, birincil veri dosyasının depolandığından farklı bir fiziksel sürücüde depolamak da mümkündür. Bu yaklaşım performans anlamında avantajlar sağlar. Örneğin en sık yazılan tablolar bir dosyada saklanır ve nispeten statik olan tablolar başka bir dosyada saklanır. Dosya uzantısı .ndf olarak geçer.

Log Data Files(Log Veri Dosyaları- .ldf)

SQL Server veritabanlarındaki log (günlük) dosyaları tüm günlük bilgilerini tutar. Bu bilgileri daha sonra veritabanını kurtarmak için kullanabilirsiniz. Log dosyasının boyutu, veritabanında kurduğunuz log kaydı düzeyine göre belirlenir. Her veritabanı için en az bir günlük dosyası olmalıdır. Ancak tek bir veritabanı birden fazla log dosyasına da sahip olabilir. Simple, full ve bulk-logged loglara kaydedilme seçenekleridir. Bu seçenekleri detaylı olarak anlamak için “Transaction Logs ve Recovery Models” isimli yazıma site içinden ulaşabilirsiniz. Performans anlamında .ldf dosyalarının ayrı bir diskte tutulması bizlere avantaj sağlayacaktır. Çünkü drive da eş zamanlı olarak hem .mdf dosyasına yazmak hem de  .ldf dosyalarına yazmak, istediğimiz verimi sağlamayabilir. Dosya uzantısı .ldf olarak geçer.

Veritabanımızın dosyalarını veritabanı üzerine sağ tıklayıp Properties sekmesinden Files sayfasına erişerek görüntüleyebiliriz:

Resim-1

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

https://www.c-sharpcorner.com/blogs/what-is-mdf-and-ldf

TAGs:SQL Server, mdf, ndf,ldf, Primary Data Files, Secondary Data Files, Log Data Files, Birincil Veri Dosyaları, İkincil Veri Dosyaları, Log Veri Dosyaları, Files

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 54
  harika_
  Harika!!
 • 4
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 3
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 4
  sevdim_
  Sevdim!
 • 1
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 3
  olmad_
  Olmadı!
 • 2
  k_zd_m_
  Kızdım!

Trakya Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Öğrenim hayatım boyunca C, C++, C#, VB.NET ve ASP.NET MVC dilleri ile SQL Server veri tabanı altyapılı çeşitli otomasyon projelerinde yer aldım. İş hayatıma ERP Software Support Specialist pozisyonuyla başlayıp kısa bir süre sonra kariyerime BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.'de Ms SQL Database Administrator pozisyonu ile yön vermiş bulunmaktayım. SQL Server ile birlikte Data Warehouse, Oracle ve PostgreSQL alanlarına ilgiliyim ve kendimi bu alanlarda geliştirmeye devam ediyorum.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir