İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. SQL Server 2008 R2 Backup Compression

SQL Server 2008 R2 Backup Compression

SQL Server 2008 Yeni özelliklerinden olan Backup Compression ile aldığımız yedeklerinin boyutlarının ne kadar küçüldüğünü göreceğiz böylelikle yeri geldiğinde SQL yedeklerimizi bir USB bellek aracılığı ile taşıyor durumda olacağız. Veritabanı yöneticileri için sıkıntı haline gelen ve bunları farklı 3.party programlar aracılığı çözmeye çalışan veritabanı yöneticilerinin işlerini bir hayli kolaylaştıracağını bu makalemizde göreceğiz.

Bu özelliği aktif etmek için ilk olarak

Start-> Programs->Microsoft SQL Server 2008-> SQL Server Management Studio’yu çalıştırıyoruz.


Resim-1

SQL Server üzerinde sağ tıklayıp propertis’ e girip database settings kısmından compress backup kutucuğunu işaretliyoruz.


Resim-2

Resim-2’deki işlemi gerçekleştirdikten sonra daha önce normal backup alarak veritabanımın boyutunun 1.686 olduğu görmekteyiz.


Resim-3

Compress Backup yöntemini kullanarak  yedekleme işlemini başlatıyoruz. İlgili veritabanı üzerinde sağ tıklayarak task kısmından backup işlemini başlatıyoruz. Destination kısmından yedek alacağımız yeri belirliyoruz.


Resim-4

Options kısmından yedekleme yöntemini belirliyoruz.


Resim-5

Yedekleme işleminin Başarıyla tamamlandığını görmekteyiz.


Resim-6

Yedekleme sonunda 1.686 GB olan veritabanımızın Backup Compression yöntemi ile 242 MB olduğunu görmekteyiz.

Eğer isterseniz yedekleme işlemini transact-SQL komutları aracılığı ile yapmanız bunun için yapmanız gereken aşağıdaki komutları yeni bir query açıp çalıştırmak.


Resim-7

BACKUP DATABASE Veritabanıismi TO DISK=’C:\Yedekalacağınızklasör\Veritabanıismi.bak’

WITH FORMAT, COMPRESSION

Yukarıdaki işlemlerden sonra almış olduğumuz veritabanın restore işlemini gerçekleştirelim.

Bunun için ilk olarak Resim-1

SQL Server Managament Studio’yu çalıştırıyoruz.


Resim-8

Resim-2  Database üzerinde sağ tıklayarak Restore database işlemini başlatıyoruz.


Resim-9

Almış olduğumuz son yedeğimizi  ilgili device’dan gösterip  veritabanı ismini belirtip restore işlemini ok diyerek başlatıyoruz.


Resim-10

Restore işleminin başarıyla gerçekleştiğini görmekteyiz.


Resim-11

Eğer istersek restore işlemini

Yeni bir query açarak aşağıdaki komut aracılığı restore işlemini gerçekleştirebiliriz.

RESTORE DATABASE databasename FROM backupdevice

Bu makalemizde SQL Server 2008 Backup Compression özelliğinin faydalarını nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olduk. Sonraki SQL makalelerinde yeni özelliklerden bahsetmeye devam ediyor olacağız

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Takasbank da Sanallaştırma Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap