1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. 0’dan 100’e Azure Servisleri: Azure VM üzerinde IP sabitleme

0’dan 100’e Azure Servisleri: Azure VM üzerinde IP sabitleme

featured

Bugün sizlere Azure’da bir VM üzerinde nasıl IP sabitleneceği ile ilgili bir makale hazırladım. Bildiğiniz gibi Azure üzerinde kullandığımız VM’lerin bir Private ve bir Public IP’si oluyor. İsteğe göre Public IP’yi devre dışı bırakabiliyoruz ve Private IP ile kullanıma devam edebiliyoruz. Azure‘da bir VM açtığımızda aldığı Private IP genelde değişken olan dinamik IP’dir. Bir yazılım, SQL DB gibi IP bazlı bağlantılarda iç IP’miz değiştiğinde bağlantı sorunları da devamında gelecektir.

Öncelikle Azure üzerinde açtığımız VM’in IP’sini öğrenmek için portal üzerinde VM’in network kartına tıklayıp bakabiliriz.

Resim-1

Gördüğünüz gibi “Armadaveemonazure” makinem dinamik olarak 10.0.5.4 IP adresini almış. Yani bu demektir ki kira süresi bittiğinde bu VM’in Private IP’si değişecek ve buna bağlı bir kurulum yaptıysam sorun yaşayacağım. Aynı şekilde makineye RDP yapıp ağ ayarları kısmına baktığımda da IP adresinin otomatik olduğunu görüyorum.

Resim-2

Emin olmak için son olarak CMD üzerinden kontrol sağlıyorum ve portal üzerinde görünen IP ile aynı olduğunu görüyorum.

Resim-3

Burada genelde el ile aynı IP adresini veriyor bazı müşterilerim, fakat bunu yaptıklarında makineye bağlanamadıklarını söylüyorlar. Bu yanlış bir yol. Azure üzerinde bir IP sabitlemek istediğimizde bunu portal üzerinden yapmak doğru olacaktır. Şimdi nasıl yapıldığına bakalım.

Resim-4

1-) Öncelikle network kartının içine girip “IP Configurations” kısmına tıklıyoruz.

2-) Burada mevcut IP’lerimizi gördüğümüz ekranda Default olan “ipconfig1” isimli konfigürasyona tıklıyoruz.

3-) Default olarak burası Dynamic olarak gelecektir ve IP adres kısmı seçilemez olacaktır. IP’yi sabitlemek için Static kısmına çekiyoruz.

4-) Bu kısımda sabitlemek istediğimiz IP adresini yazıyoruz ya da mevcutta olan IP’ye dokunmadan “Save” diyoruz.

Resim-5

Dipnot: Bu işlemi yaptığınız da yukarıda ki uyarıyı alacaksınız. Buna dikkat çekmek istedim çünkü uyarı Türkçe olarak bizlere şunu söylüyor;

“Bu ağ ara yüzüyle ilişkilendirilmiş sanal makine, yeni özel IP adresini kullanmak için yeniden başlatılacaktır. Ağ arabirimi yeniden sağlanacak ve ikincil IP adresleri, alt ağ maskeleri ve varsayılan ağ geçidi dahil ağ yapılandırma ayarlarının sanal makine içinde Manuel olarak yeniden yapılandırılması gerekecektir.”

Eğer VM’iniz üzerinde kritik bir iş yükü çalışıyorsa bu işlemi yaptığınız da VM’in bir kere yeniden başlayacağını ve serviste bu süre zarfında kesinti olacağını bilmenizi isterim.

Azure üzerinde oluşturduğumuz VM’ler de Private IP sabitlemeyi sizlere göstermeye çalıştım. Umarım yararlı olmuştur. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Azure Private IP sabitleme, step by step azure Dynamic IP change to Static IP, Azure da sabit ip ataması

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Microsoft Distribütörlüğü yapan Ingram Micro bünyesinde olan Armada Bilgisayar‘da kariyerime devam ediyorum. Burada Cloud Solutions Specialist ünvanı ile çalışıyorum. Microsoft Bulut ürünleri olan Azure – Office 365 – M365, Onpremise tarafta Exchange Server-Microsoft Server 2012-16, Lisanslama vb. konularında iş ortaklarına teknik, eğitim ve danışmanlık hizmetleri veriyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 1 sene önce

    Thanks for sharing.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir