1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure’den Local Makineye Database Taşımak ve Data-Tier Application Framework Kurulumu

Azure’den Local Makineye Database Taşımak ve Data-Tier Application Framework Kurulumu


Ruijie Teknoloji Günü

Bu yazımda Azure hesabımızda oluşturduğumuz bir veritabanının local makinemize nasıl taşınacağını ve çalıştırılacağını anlatacağım. Öncelikle Databasemiz için Azure hesabımızda bir SQL Database Server ve bu Server üzerinde MSHOWTO isimli bir Database oluşturdum.


Resim- 1

Oluşturduğumuz Server yönetim paneli “Manage” seçeneğine tıklayarak karşımıza gelen ekranda önceden belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifremizi girerek Database sayfamıza giriş yapıyoruz.


Resim-2

Bu sayfamızda yer alan Administration seçeneğine tıklayarak Database’imizi yönetme kısmına geçiş yapıyoruz.


Resim-3

Üst menüde bulunan “Extract” simgesine tıklıyoruz.


Resim-4

“Application Name” kısmına bilgisayarımıza kayıt edeceğimiz Database adımızı yazacağız.

“Version” kısmına belirlediğimiz bir versiyon numarası girebiliriz. “Description” kısmına ise herhangi bir açıklama yazabiliriz. Ardından “Save” butonuna tıklıyoruz.


Resim-5

DAC Files olarak .dacpac uzantılı bir şekilde dosyamızı masaüstüne kayıt ediyoruz.


Resim-6

“The extract Database operation has completed successfully” yazısı işlemin başarıyla gerçekleştiğini belirtmekte.

Şimdi local makinemize atmış olduğumuz veritabanını SQL Server Managament Studio da nasıl açıp çalıştırılacağını görelim.

Data-Tier Application Framework Kurulumu

Azure ortamından local makinemize kayıt ettiğimiz dosyaları SQL Server da çalıştırmak için Data-Tier Application’a ihtiyacımız vardır. Bu application dosyaları Managament Studio da çalıştırmaya yarar. Bu makalede SQL Server 2008 R2 sürümünü kullandığımdan bu paketi indirip kurmadan işleme devam edemiyoruz.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=24000 adresten X64 PC için ve 2008 R2 için uygun olan dosyayı indirip tıklayıp kuruluma başlıyoruz. Kurulumda “Next” seçeneği ile devam ediyoruz kurulumda herhangi bir zorluk bulunmamaktadır. Eğer SQL Server 2012 kurulu ise sistemimizde bu paket de içerisinde yüklü olarak gelmektedir.

Databaseyi SQL Server’da Çalıştırma

SQL Server Managament Studio’yu açıyoruz.


Resim-7

“Connect” seçeneğini tıklayıp Login oluyoruz.


Resim-8

Oblect Explorer penceresinde bulunan Database sekmesine sağ tıklayıp “Deploy Data-tier Application” seçeneğine tıklıyoruz.


Resim-9

Next seçeneği ile ilerliyoruz.


Resim-10

Browse seçeneğinden Azure ortamından aldığımız .dacpac uzantılı veritabanı dosyasını seçiyoruz ve Next seçeneğine tıklıyoruz.


Resim-11

Veritabanı adımızı burada değiştirebiliriz istersek aynı da bırakabiliriz. Next seçeneğine tıklıyoruz.


Resim-12

Bu sayfada Azure ortamında belirlediğimiz Application Name, Version gibi bilgiler görülmektedir. Next seçeneğine tıklayıp ilerliyoruz.

Resim-13

Bu sayfada Database işlemimizin başarılı bir şekilde tamamlandığını belirten yazılar bulunmaktadır. Aynı zamanda bu işlemi Save Report ile kayıt edebiliriz. Finish butonuna tıklayıp işlemi bitiriyoruz. Şimdi Object Explorer penceresine dönüp veritabanımıza bakalım.


Resim-14

Database başarılı bir şekilde eklendi bu şekilde Azure ortamından verilerimizi taşıyabiliriz. Bir sonraki makalede görüşmek üzere iyi çalışmalar.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap