İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Windows 8
 3. Windows 8 ve 8.1’de Ev Grubu’nun (Homegroup) Kaldırılması

Windows 8 ve 8.1’de Ev Grubu’nun (Homegroup) Kaldırılması


VidyoConnect

Buyazımda beni kimin zaman (yanlışlıkla bastığım için) tabiri caizse deli eden “Ev Grubu” ögesini Dosya Gezgininden kaldırmayı anlatacağım.

Önce Windows Gezgininde Windows 7, 8 ve 8.1 ile gelen Ev Grubu ögesi, Ev Grubunu etkili olarak kullananlar için oldukça faydalı olsa da kimi zaman kullanmayanlara -haklı olarak- gereksiz geliyor olabilir. Şimdi aşağıdaki adımları takip ederek bu ögeyi kaldırmak isteyenlere yol göstermiş olalım 😉


Resim-1

İlk olarak Denetim Masası à Ağ ve İnternet à Ev Grubu yolunu izleyelim ve “Ev Grubunda Çık” ögesine tıklayalım:

(Not: Eğer Ev Grubuna dahil değilseniz direkt olarak 5. adıma geçiniz.)


Resim-2

Karşımıza gelecek ekranda Ev Grubundan Çık’a tıklayalım ve işlemin bitmesini bekleyelim:

Not: Bu adımda hata alırsanız 9. Adımı okuyunuz


Resim-3

İşlem bittikten sonra gelen onay kutusunu “Son”u tıklayarak kapatalım.


Resim-4

Pencere kapattıktan sonra Ev Grubu ayarlarını aşağıdaki gibi olması gerekiyor:


Resim-5

Şimdi “Çalıştır (Run)” ı açın ve “services.msc” yazıp Enter’a basın. Karşınıza gelen Hizmetler penceresinde Ev Grubu Sağlayıcısı ve Ev Grubu Dinleyici adında iki adet hizmet olduğunu göreceksiniz:


Resim-6

Ev Grubu Dinleyici hizmetine çift tıklayın ve çalışıyorsa “Durdur” butonuna basarak durdurun. – eğer çalışmıyor ise direkt 7. adıma geçin.


Resim-7

Başlangıç Türü: Açılır menüsüne tıklayın ve başlangıç türünü “Devre Dışı” olarak seçin ve Tamam’ı tıklayın.


Resim-8

6. ve 7. adımda yaptığımız işlemlerin aynısını Ev Grubu Sağlayıcı hizmeti için de yapıyoruz. Daha sonra da Windows Gezginini açıyoruz ve birde ne görelim Ev Grubu ögesi artık yok!


Resim-9

2. adımda hata aldıysanız ve Ev Grubundan çıkamadıysanız, önce (5,6,7. Adımlarda anlattığım şekilde ) Ev Grubu Dinleyici hizmetini Çalışmıyor/Elle,
Ev Grubu Sağlayıcısı hizmetini Çalışıyor/Elle olarak ayarlayın ve daha sonra makaleyi en baştan uygulayın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

2005 yılında bilgisayar hayatımda tam anlamıyla yer edindi. Windows serüvenim de tam bu noktada Windows 95-98 ve XP ile başladı. O günden bu yana Windows işletim sistemlerini kurcalamayı hep sevmişimdir. Bunun dışında 2009 yılında eğitime başladığım İTO Anadolu Teknik Lisesi’nde Network ve Sistem konularına yöneldim. Comptia+ ve Cisco IT Essentials sertifikalarını aldıktan sora Cisco sertifikasyon programlarına katıldım ve halen bu program dahilinde network eğitimi almaktayım. Şuan “Sosyal Medya Araştırmacılığı” ve kişisel blog adresimde yazarlık yapıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. 3 sene önce

  Her bilgisayarı açtığımda Ev Grubu simgesi çıkıyordu. Grup kurup sonra çık diyerek kaldırıyordum. Ve nihayetinde yine çıkıyordu. Google’da arattım, senin yazın çıktı, çok işime yaradı, teşekkürler.

 2. Çok teşekkurler işime çok yaradı eyw

 3. dostum cok sağol biraz önce masaüstümde ev gruub simgesi belirdi bir anda ne siliniyor ne taşınıyordu internette senin yazını görünce denedim ve oldu artık ev grubu simgesi kalktı 😀 eyvallah klavyen zarar görmesin 🙂

 4. 2 sene önce

  Saolun. Anında oldu. Çok başarılı bir sayfa

 5. İşime yaradı teşekkürler.

 6. Yardımınız için teşekkür ederim.