1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Windows 8 ve 8.1’de Telnet Nasıl Aktifleştirilir?

Windows 8 ve 8.1’de Telnet Nasıl Aktifleştirilir?


VidyoConnect

Bu yazımda sizlere Windows 8 ve 8.1’de Telnet’in nasıl aktifleştirileceğini anlatacağım.


Resim-1

Daha önceki yazılarımı okuduysanız benim çoğu yazımı ihtiyaçlarımı karşılarken fark ettiğim olaylar üzerine yazdığımı bilirsiniz. Bu seferki olay da Modemime bağlanma ihtiyacımdı. Velhasıl kelam bu işlemi TELNET ile yapmaya karar verdim. Konsol ekranını açtım ve Telnet yazdım. Bir de ne göreyim, Windows söylemiş olduğum şeyi anlamamış olmalı ki “Böyle bir komut yok arkadaşım.” dedi.


Resim-2

Bu duruma çok alınıp “Acaba sorun bende mi ? ” diye düşünürken, sevgili Microsoft’tan açıklama geldi; “Sorun sende değil bende. Windows’ta varsayılan olarak Telnet komutunu kapalı gönderdim.” Bu açıklamadan sonra oldukça rahatlamış bir biçimde çözümü uygulamaya başladım. Şimdi bunu beraber yapalım.

Öncelikle denetim masasına gidiyoruz ve “Programlar” ögesine tıklıyoruz.


Resim-3

Daha sonra “Windows özelliklerini aç veya kapat” ögesine tıklıyoruz.


Resim-4

Karşımıza bir liste ekranı gelecek. Bu ekranda “Telnet Sunucusu” ve “Telnet İstemcisi” ögelerini görene kadar aşağı kaydırıyoruz. Karşımıza geldiklerinde iki ögenin de yanındaki kutuların işaretli olmadığını göreceksiniz.


Resim-5

Bu ögelerin yanındaki kutuları işaretleyip tamam butonuna basıyoruz. Ve karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor:


Resim-6

Bu ekranın sonunda işlemimiz tamamlanacaktır. Daha sonra tekrar Komut Ekranını açıp “Telnet” yazdığımızda komutun çalıştığını göreceğiz.

Resim-7

Yazımın burada sonuna geliyoruz. Bana iletmek istediğiniz bir şey olursa lütfen yorum kutusunu kullanın J

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

2005 yılında bilgisayar hayatımda tam anlamıyla yer edindi. Windows serüvenim de tam bu noktada Windows 95-98 ve XP ile başladı. O günden bu yana Windows işletim sistemlerini kurcalamayı hep sevmişimdir. Bunun dışında 2009 yılında eğitime başladığım İTO Anadolu Teknik Lisesi’nde Network ve Sistem konularına yöneldim. Comptia+ ve Cisco IT Essentials sertifikalarını aldıktan sora Cisco sertifikasyon programlarına katıldım ve halen bu program dahilinde network eğitimi almaktayım. Şuan “Sosyal Medya Araştırmacılığı” ve kişisel blog adresimde yazarlık yapıyorum.

Yorum Yap