İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Enterprise Mode for Internet Explorer Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Yönetilir?

Enterprise Mode for Internet Explorer Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Yönetilir?


Enterprise Mode Nedir?

Windows 8.1 Update 1 ile birlikte uzun süredir beklenen Enterprise Mode for IE hayatımıza girdi. EMIE olarak kısaltılan bu mod sayesinde kurumlar intranetlerinde bulunan web sitelerine gezinti yapılırken Internet Explorer’ın “Enterprise Mode” ile mi yoksa “Default Mode” ile mi gidileceğini belirleyebiliyor. Gezinti yapılan sitenin “modu” ise bir XML dosyası tarafından belirleniyor. Bu XML dosyasını oluşturduğumuz araç Enterprise Mode Site List Manager olarak adlandırılıyor. Bu aracı buradan indirmek mümkün. Bunun için öncelikle bir site listesi oluşturmak gerekiyor.

Site Listesi Oluşturulması

Ürün indirildikten sonra Windows 8.1 ve Windows 7 için ayrı ayrı kurulum dosyaları ile ilgili işletim sistemi sürümüne kurulumu gerçekleştirmek mümkün oluyor. Kurulum tamamlandıktan sonra ise tüm programlar arasında Enterprise Mode Site List Manager ürününü bularak çalıştırmak mümkün.


Resim-1: Enterprise Mode Site List Manager

Site List Manager Resim-1’de görüldüğü gibi basit bir arayüzden ibaret. Bu arayüzde yer alan “Add” butonu ile açılan ekran kullanılarak listeye bir site bilgisi tanımlanabiliyor.


Resim-2: Enterprise Mode for IE Site Eklenmesi

Bu araç üzerinde yer alan URL bölümüne doğrudan bir adres eklenebileceği gibi; bir adres içerisindeki alt klasör de tanımlanabilir. Alt klasörün tanımlanması halinde ise tanımlanan dokümanın ana sayfası için ayrı, alt klasör için ayrı bir kayıt oluşturulacaktır. (Resim-2)


Resim-3: Farklı Adresler için Farklı Modların Tanımlanması

Resim-3’de görüleceği üzere site listesine eklenen farklı alt klasörler için farklı modlar tanımlanması mümkündür. Burada yapılan değişiklikleri kaydetmek için “Save” görevi kullanılabilir. Değişikliklerin kaydedilmesi sırasında kullanılan cihazın internet erişimi yoksa veya adreslerden birine erişilemiyor ise Resim-4’deki gibi bir uyarı görüntülenecektir.


Resim-4: Site Mode Manager Uyarısı

Çıkan uyarı onaylandıktan sonra aynı ekrandan Add butonu aracılığıyla yeni siteler eklenebilir, Edit butonu aracılığıyla var olan site bilgileri düzenlenebilir veya Delete butonu aracılığıyla arayüzde yer alan site girişlerinden biri veya bir kaçı silinebilir.


Resim-5: Enterprise Mode Site List Manager

Liste düzenleme işlemi tamamlandıktan sonra Enterprise Mode Site List Manager içerisinde yer alan File menüsünden “Save to XML” görevi seçilerek XML dosyası oluşturulabilir. Aynı zamanda Export görevi ile oluşturulan listeyi .emie uzantılı bir dosya olarak kaydetmek de mümkündür.


Resim-6: XML Dosyasının Kaydedilmesi

Enterprise Mode Internet Explorer Yönetimi

Enterprise Mode Site List Manager ile oluşturulan site listelerinin istemcilere dağıtılabilmesi için istemcilerin öncelikle Windows 8.1 Update 1 çalıştırıyor olmaları gerekmektedir. Bundan sonra ise GPO içerisinde yer alan “Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Internet Explorer” bölümündeki “Use the Enterprise Mode Internet Explorer List” politikası aktive edilerek daha önce oluşturulmuş olan site listesinin bulunduğu yol tanımlanır. Bu yol ağdaki bir dosya tanımı olabileceği gibi şekil 6 da görüldüğü gibi bir http yolu da olabilir.


Resim-7: Enterprise Mode Internet Explorer Konfigürasyonu

Bundan sonra Internet Explorer 11 içerisinde araçlar menüsünde Enterprise Mode görevi listelenecektir. Internet Explorer ile web sitelerine gezinti yapılırken Enterprise Mode olarak tanımlanan adresler için “Enterprise Mode” işareti çıkacaktır. Diğer siteler için ise Standard Mode ile gezinti sağlanmaya devam edilecektir.


Resim-8: Enterprise Mode İkonu


Resim-9: Enterprise Mode ile Görüntülenen Tarayıcı Bilgileri


Resim-10: Standart Mode ile Görüntülenen Tarayıcı Bilgileri

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Atıl Gürcan üniversite öğrenimini Manisa Celal Bayar Üniversitesi İİBF İktisat bölümünde tamamlamıştır. Yükseklisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Bilgi Teknolojileri üzerine yapmaktadır. Üniversite öğrenimi esnasında Microsoft Certified System Engineering eğitimlerini alarak sektöre giriş yapmıştır. 2007 Yılında Netron Technology’de Microsoft sistem eğitimleri vermeye başlamış bunun devamında ise 2010 – 2011 yıllarında Sentim Bilişim Teknolojileri bünyesinde Danışmanlık faaliyetlerinde bulunmuş daha sonra BilgeAdam Kurumsal bünyesinde Microsoft ürünlerinde danışmanlık yapmıştır. Şu anda Microsoft Türkiye'de Modern Workplace alanında TSP olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap