1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Windows 8 ve 8.1’de Sürükleyerek Bilgisayarı Kapatma Nasıl Yapılır?

Windows 8 ve 8.1’de Sürükleyerek Bilgisayarı Kapatma Nasıl Yapılır?


Ruijie Teknoloji Günü

Windows 8 ve 8.1 kullanıcıları bazı uygulamaları tutup sürüklemek şeklinde kapattığını hepimiz biliyoruz.(Kıskanın Windows 7’ciler sizi) Velhasıl her ne kadar varsayılan olarak kullanılmasa da özellikle dokunmatik ekranlı cihaz kullananların ya da bilgisayarı kapatmak için oradan oraya gitmek istemeyenlerin hoşuna gideceği bir özelliği anlatıyorum bu yazıda efenim. Windows üzerinde yapılan ufak bir ayarla bilgisayarını uygulama kapatır gibi kapatabilirsin 😉


Resim-1

Nasıl Mı?

Biiiirr:

Öncelikle Bilgisayar > Windows > System32 yolunu izliyoruz ve SlideToShutDown.exe dosyasını bulup sağ tıklayarak masaüstüne kısayol olarak gönderiyoruz.


Resim-2

İkiiii:

Masaüstündeki SlideToShutDown.exe – Kısayol dosyasına sağ tıklayarak Özellikler seçeneğine, Kısayol sekmesine ve ardından Simge değiştir butonuna basıyoruz. Karşımıza soldaki resimdeki gibi bir hata gelecek ona “he canım he” dedikten sonra gelen seçeneklerden klasik kırmızı düğmeyi seçiyoruz ve kaydederek çıkıyoruz. (Sen başka bir simge de seçebilirsin)


Resim-3

Üüüçç:

Aşağıdaki yolu Çalıştır ekranına ya da klasörlerden birindeki adres çubuğuna kopyalayarak, Başlangıç klasörüne gidiyoruz. Az önce simgesini değiştirdiğimiz kısayolu buraya kopyalıyoruz yada taşıyoruz akabinde de adını istediğimiz gibi değiştiriyoruz.

%USERPROFILE%\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\


Resim-4

Dööört:

Son olarak Arama ekranı açıp (Masasüstünde fareyi sağ tarafa çekerek yada başlat+ F tuş kombinasyonunu kullanarak)  o dosyayı arıyor, sağ tıklayarak Başlangıç ekranına sabitle seçeneğine tıklıyoruz.


Resim-5

Beeeş:

Aslında yapılacak madde sayısı bitti bu maddede yaptığımız işin kontrolünü sağlayacağız. Eğer çalışırsa keyif yapacaksın tabiki onu da atlamayalım 😉


Resim-6

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

2005 yılında bilgisayar hayatımda tam anlamıyla yer edindi. Windows serüvenim de tam bu noktada Windows 95-98 ve XP ile başladı. O günden bu yana Windows işletim sistemlerini kurcalamayı hep sevmişimdir. Bunun dışında 2009 yılında eğitime başladığım İTO Anadolu Teknik Lisesi’nde Network ve Sistem konularına yöneldim. Comptia+ ve Cisco IT Essentials sertifikalarını aldıktan sora Cisco sertifikasyon programlarına katıldım ve halen bu program dahilinde network eğitimi almaktayım. Şuan “Sosyal Medya Araştırmacılığı” ve kişisel blog adresimde yazarlık yapıyorum.

Yorum Yap