1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Windows 8 Kapanış Davranışı

Windows 8 Kapanış Davranışı


Ruijie Teknoloji Günü

Bildiğimiz üzere in yeni özelliklerinden bir tanesi de “Hızlı Başlat” özelliği. Bu özellik bilgisayar kapatılırken kernel oturumunun kapatılmak yerine Hibernate edilip bir dosyada saklanıp açılışta zaman kazanılmasını sağlıyor.

Bu özellik sadece Windows kapatılırken geçerli bir özellik, Windows yeniden başlatılırken bu kapama şekli geçerli değil.

Tabi buda aklımıza ilk şu soruyu getiriyor, Windows 8’i yeniden başlatmadan sürekli kapatırsak Windows hiçbir zaman tam kapanmıyor mu? Cevap teorik olarak Evet.

Tabi Windows kapatılırken olsun, donanım güncelleme, sistem güncelleme gibi kendi ihtiyaç duyduğu durumlarda kernel dosyasını saklamadan direk sıdır bir kapama da yapabilir.

Kernel dosyasının saklanmadan tam anlamıyla kapama işlemi manuel olarak da yapılabilen bir işlemdir. Tam kapamaya ihtiyaç duyduğunuz durumlarda Komut satırını yönetici olarak açıp shutdown komutu ile yapabilirsiniz. Bunu için yazmanız gereken komut;

shutdown /s /f /t 0

Bu komut ile bilgisayarınız Kernel oturumlarını kaydetmeden tamamen kapanacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yorum Yap