1. Ana Sayfa
  2. Sophos
  3. Sophos XG Firewall IP Sabitleme Nasıl Yapılır

Sophos XG Firewall IP Sabitleme Nasıl Yapılır

Sophos Xg Firewall IP Sabitleme Nasıl Yapılır
DMC Teknoloji

Bu yazımızda Xg Firewall IP Sabitleme Nasıl Yapılır konusuna değineceğiz. Bazı durumlarda IP adreslerimizi sabitlememiz gerekmektedir. Örneğin bir yazıcı IP adresini, bir sunucu ip adresini sabit vermemiz gerekebilmektedir. Bu işlemi DHCP işlemini nerede yaptığımıza göre farklı şekillerde yapabiliriz. Biz bu yazımız da kendi kullanmış olduğumuz ’da bu işlemi nasıl yapacağımızı göstereceğiz.

İlk olarak Configure > Network menüsüne geliyoruz.


Resim-1

Daha sonra gelen ekrandan DHCP alanına tıklıyoruz.


Resim-2

Firewall cihazımız da birden fazla ip bloğumuz olabilir. Biz hangi ip bloğunda ip sabitleme işlemi yapmak istiyor isek o DHCP server seçeneğine gelerek Manage altından edit butonuna basıyoruz.


Resim-3

Burada dikkat etmemiz gereken önemli nokta ise sabitlemek istediğimiz IP adresinin dağıtmış olduğumuz IP blokları arasında olmamasıdır. DHCP General Settings altında Static IP MAC mapping alanında Sabitlemek istediğimiz Cihaz Adı, Mac Adresi ve IP adresini yazarak save butonuna basarak işlemimizi tamamlıyoruz.


Resim-4

IP adresimizi sabitledikten sonra DHCP server alanında Dynamic alanı altında Dycnamic dağıtılan IP aralığını ve Static altında ise view detail diyerek sabitlemiş olduğumuz ip adreslerini görebiliriz.


Resim-5


Resim-6

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.


Referanslar

http://www.mshowto.org

TAGs: Sophos, sophos xg firewall , , , ,

 

DMC Teknoloji
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İlhan ÇİÇEK, 1983 yılında Ankara’da doğdu. Üniversite öncesi eğitimini Ankara’da tamamladı. 2007 yılında Kırgızistan - Türkiye Manas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2007 yılından itibaren Ağ ve Sistem Uzmanı, Ağ Yöneticisi, Teknik Servis Müdürü, Ağ Mühendisi olarak çeşitli kurumlarda çalıştı. Temmuz 2020'den günümüze Artı ve Artı Teknoloji Hizmetlerinde Ağ Mühendisi olarak çalışmaktadır. Sahip olduğu sertifikalar : CCNA Routing and Switching,CCNP Routing and Switching, Sophos Certified Architect ,Sophos Certified Engineer Sophos Certified Technician. İlgi alanları : Kablolu ve Kablosuz Ağlar (Aruba, Cisco, HP, HPE, Huawei, Juniper,3Com), NAC Sistemleri (Cisco ISE, 802.1x), Firewall (Fortigate, Sophos, PaloAlto, Pfsense, Sonicwall)

Yorum Yap