1. Ana Sayfa
  2. Symantec ve Trend Micro
  3. SEPM’de E-Posta Uyarıları Nasıl Tanımlanır?

SEPM’de E-Posta Uyarıları Nasıl Tanımlanır?


’de oluşturacağımız E-Posta uyarıları sayesinde yüklü bilgisayarlar hakkında virüs tanımlarının güncelliği, risk durumu, yönetilemeyen bilgisayarlar, yeni risk tespiti gibi durumlarda haberdar olabilirsiniz. E-Posta uyarılarını kullanabilmek için öncelikle SEPM üzerinde mail sunucu ayarlarını yapmalı sonrasında E-Posta uyarılarını tanımlamalıyız.

SEPM’de Mail sunucu ayarlarını yapmak için :

SEPM > Admin > Edit Server Properties’e tıklıyoruz.


Resim – 1

Açılan Server Properties ekranında Mail Server’e tıklıyoruz. Server address bölümüne mail sunucumuzun ip adresi, sunucu yada domain adını giriyoruz. Port number bölümüne mail sunucumuzun smtp portunu giriyoruz. User name bölümüne de mail sunucu üzerinde bildirimleri göndermek için kullanacağımız hesap adını yazıyoruz. Eğer bu bölümü boş bırakırsanız SYSTEM@bilgisayar adı şeklinde gönderim yapar. Password bölümünü eğer mail sunucumuz kimlik doğrulaması gerektiriyorsa dolduruyoruz. Default SMTP Virtual Server kullanıyorsak doldurmamıza gerek yok.


Resim – 2

E-Posta uyarılarını tanımlamak için :

SEPM > Monitors > Notifications > View Notifications’a tıklıyoruz.


Resim – 3

Gelen ekranda Notification Conditions sonrası Add’e tıklıyoruz. Karşımıza hangi durumlarda E-Posta uyarısı alabileceğimizi gösteren başlıklar açılıyor. Biz bu başlıklardan kullanmak istediklerimizi seçip uyarılarımızı tanımlayabiliriz. Örneğin SEP yüklü bilgisayarlarımızda virüs tanımları güncel olmayan bilgisayarlar için kriterlerimizi girerek E-Posta uyarısı tanımlayalım.


Resim – 4

Add > Virus definitions out-of-date’e tıklıyoruz. Açılan pop-up penceresinde oluşturacağımız bildirim için isim yazıyoruz. Notification condition bölümünden kaç bilgisayarın kaç günden eski virüs tanımları olduğunda uyarı maili göndermesi gerektiğini belirtiyoruz. Send email to bölümüne de bu uyarıyı hangi mail adresine göndermek istediğimizi yazıyoruz.


Resim – 5

Bu tanımlamalar sonrası belirttiğimiz kriterlere uygun durumlar oluştuğunda E-Posta uyarıları sayesinde haberdar olabileceğiz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumlu. Mersin Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümünü bitirdi.11 yıldır bilişim sektöründe çeşitli kademelerde görev aldı.3 yılı aşkın süredir bir yazılım firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak çalışıyor. MCITP:EA ve Symantec Technical Specialist (STS) sertifikalarına sahip.

Yorum Yap