1

Akıllı cihazlar ailesinde büyük bir ağırlığı olan ve son zamanlarda çıkarmış olduğu tasarımda iddialı cihazları ile son kullanıcı profilinde de hızla yayılan Blackberry, Blackberry 6.0 işletim sistemi ile yapmış olduğu büyük sükseyi 7.0 işletim sistemi ile de pekiştirmek istercesine oldukca iddialı olduğunu belirtmektedir.

Blackberry bu yıl Florida da yapılan Smartphone Dünya Konferansında Blackberry Bold 9900 modelini tanıttı. “En güçlü ve en ince Blackberry” ünvanı ile karşımıza çıkan bu bold tasarım olarakda Blackberry 9000 fenomenlerine göz kırpan hatlarıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca bu bold serisinin CDMA (Code division multiple access) teknolojisine uygun modeli  9930 kardeşinide yanında getirmektedir.

Yeni Bold 9900 optik trackpad’i, ünlü QWERTY tuş takımı, kapasitive dokunmatik ekranı ve BB7 işletim sistemi ile gelmektedir. Blackberry’ nin resmi basın açıklamasında, şirketin Başkan ve Co-CEO’ su Mike Lazaridis yeni blackberry’nin milyonlarca blackberry kullanıcısından ilham alarak performans, işlevsellik ve stil yönünden mükemmel kombinasyonu oluşturduğunu bildirmiş, bu doğrultuda BB 7 işletim sisteminin doğduğunu iletmiştir. Lazaridis’ in yaptığı açıklamada ayrıca yeni cihazların operatörlerin kontratlı kurgularıyla bu yaz satışı başlanacağı bilgisini vermektedir. Ayrıca ingiltere vodafone’ un yeni blackberry için web sitesinden ön talep toplamaya başladığıda edinilen bigiler arasındadır.

Blackberry 9900’ dan ilk izlenimler

Tasarım olarak Bold 9000’ e benzeyen 9900 Blackberry’nin en ince modelini oluşturmaktadır. Oldukca ince ve 9000’ den daha hafif olan bu model öyle sanıyorum ki tasarımda blackberry’ nin en beğenilen cihazı olacaktır. Blackberry için vazgeçilmez olan klavyesi ise 9000 modeli ile hemen hemen aynı. 9000’den daha ince olmasına rağmen genişlik olarak ondan daha büyük olduğu söylenmektedir. Q klavyesi ile tam bir blackberry olduğunu haykıran bu cihaz ekranıda dokunmatik olup son zamanlardaki yaygın konsepte uyum sağlayarak dokunmaktik ekran sevenlerede hitap etmektedir. Yazılımsal tarafta ise ilk bakışta BB 6.0 işletim sisteminden farksız gibi görünsede temelde bir çok iyileştirme yapıldığı açıklanmaktadır. Simge setlerinde biraz daha kaliteli makyaj yapan Blackberry asıl geliştirmeyi sesli evrensel arama özelliğinde ve webkit tarayıcısında yapmış bulunmaktadır. Yeni blackberry’ nin bir diğer artısı ise geleceğin teknolojisi olan NFC (Near Field Communication) denilen yakın alan iletişimi teknolojisini desteklemesidir. NFC teknolojisi ile Blackberry’ nizi  kredi kartı, otobüs bileti yada kimlik kartı olarak kullanabilmenizde mümkün olacaktır.

Performans

Blackberry yeni cihazını donanımsal olarak oldukca iddialı hale getirmiş görünüyor.

–          1.2 Ghz işlemci

–          768 MB RAM

–          8 GB dahili hafıza, 32 GB’ a kadar artırılabilir

–          5 MP kamera, HD video kayıt

–          Blackberry 7.0 işletim sistemi

–          3G şebekesi (14.4 Mbps download hızı)

Görüldüğü üzere donanımsal olarakda bir çok cihaza fark atar nitelikte. Burada benim dikkatimi çeken 1.2 Ghz işlemci ve 768 MB ram desteği. Blackberry şimdiye kadar hiç bir cihazında bu denli bonkör davranmamıştı. Rakipleri 1 Ghz işlemci kullanırken blackberry’ nin bu konuda cimri davranması eleştirilerin merkezini oluşturmaktaydı. Ayrıca internet download hızının 14.4 mbps olmasıda ayrı bir önem taşımakta.

Tasarım, güç ve performans tek kelime ile bu cihazda buluşmuş gibi görünüyor. Yakın zamanda avrupada satışa çıkacağı düşünülürse, bizimde bu cihaza kavuşmamız çok uzun gibi görünmüyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

reviewmeme.com

 

 

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 14/03/2013

  merhaba;
  Blackberry 9.900 bold kullanıyorum. cihazımda güncel sürüm 7.0.0 pakat 2416 indir diyor ama Wifi bağlantısı olmasına rağmen telefondan yükleyemiyorum.
  bilgisayar bağlantısı ile yapabilir miyim ? hangi siteden nasıl yapcam. link göndermeniz rica olunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir