İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Son Symbian Türkiyede, Peki Nedir Bu Symbian Anna?

Son Symbian Türkiyede, Peki Nedir Bu Symbian Anna?


Biliyorsunuz yakın zaman da, symbian işletim sistemi ile çok eleştiri alan , Microsoft ile el sıkışarak Windowslu yeni Nokiaları üreteceğini duyurmuş ve mobil camiasında artık symbian devri kapanıyor dedikoduları ayyuka çıkmıştı. Ancak , symbian’ın son update’ i olarak ’ yı duyurduğunda bu maceranın henüz son bulmadığını, Nokianın özellikle smartphone piyasında  symbianı inatla bizlere sunmaya devam edeceğini görmüştük. Son nokiadan gelen açıklama ise 2016 yılına kadar ’nın symbiana destek vermeye devam edeceği yönünde olunca da biz teknoloji serverler symbianı lügatımızdan silemeyeceğimizi anlamış olduk.

Aslında silmekde istemiyoruz, çünkü smartphone ailesinin en kıdemlilerinden olan symbian bu ailede olmazsa olmaz. Symbianın bu yarışda var olması biz tüketicilere güzel bir çeşitlilik katmakta. Aksi takdirde git gide artan  iphone ve android egemenliğinde farklı  deneyimler yaşamak oldukca zor olacak.


Resim 1

yakın zaman önce avrupada yayınlamaya başladıkdan kısa süre sonra ülkemizdede yüklenebilir duruma gelmiş durumdadır. Nokia N8, C7 ve C6-01 cihaz sahipleri ovi suite yazılımı vasıtasıyla kolaylıkla Anna’ya terfi edebilirler.

Kendi deneyimimi sizinle paylaşmam gerekirse,  Anna symbianı gerçek olarak smartphone kimliğine büründürmüş görünüyor. Dokunmatik işlevselliğinde ki gelişim, Q klavye desteğinin artması, tarayıcı ve haritalar üzerindeki iyileştirme Nokia’nın kullanıcı eleştirilerine kulak verdiğini göstermektedir.. Dilerseniz anna yı biraz inceleyelim.

Symbian Anna

Doğruyu söylemek gerekirse Anna mevcut symbian ^3 güncellemesi olarak oldukca başarılı. Gerçekten fark katan güncellemeler getirmekte.

Görseller; bizim ilk dikkatimizi çeken unsur olarak göze çarpmakta. Menüler oldukca canlı ve yuvarlak simgelerle geliştirilmiş durumda. Daha önceki versiyonda özellikle ana ekranlar arasında ki geçişler oldukca basit ve diğer rakiplere göre tatmin edemezken anna ile ekranlar arası geçiş gerçek zamanlı dokunuşa dönüşmekte. Yani artık nokianızın ekranındaki geçişleri iphone ve android ile kıyaslayabileceksiniz.


Resim 2

Fonksiyonellik; nokia şimdiye kadar tarayıcı konusunda da çok başarılı bir grafik çizmediği aşikardır. Anna ile tarayıcıdaki iyileştirmeler gözle görülür fark oluşturmaktadır. Kısmı HTML 5 desteği, CSS destekli animasyon geliştirmeleri ve daha düzgün bir arayüz ile bu farkı hissedebiliyorsunuz. Özellikler herzaman görünür durumdaki ‘Geri’ düğmesi oldukca iyi bir düzenleme olmuş. Hatırlarsanız şimdiye kadarki versiyonlarda bulunduğunuz sayfadan geriye gitmek sinir bozucu bir durum olabiliyordu. Ayrıca tarayıcı üzerindeyken  adres satırına yazmak istediğinizde ayrı bir sayfa açılıp adresi o sayfada yazdıktan sonra tarayıcıya yönlendiren ek sayfa mantığı kalkmış Q klavye direk tarayıcı üzerine yazmamıza izin verir hale gelmiş durumdadır. Ayrıca Browser 7,3 sürümü ile donanımsal hız desteği web deneyiminde gerçekten iyi bir geliştirme olarak göze çarpmaktadır.


Resim 3

Bir diğer geliştirme ile klavyede görünmektedir. Nokialarda dikey durumdayken Q klavye kullanabilmek Anna ile artık mümkün


Resim 4

Haritalarda da güzel düzenlemelere gidilmiş durumda. Yeni toplu ulaşım yollarının entegre edilmesi, foursquar, facebook gibi yazılımların yer bildirim entegrasyonları ile haritalar daha kullanışlı bir hale gelmiş durumda. Ayrıca artık bilgisayar kullanmadan tam ülke haritalarını indirebilmek bu versiyonda mümkün kılınmış durumda.

Anna takvim görünümde de güzel bir yeniliğe gitmiş, artık takvimde aylık görüntüde sağ tarafta randevuları gösteren bölüm eklenmişken sol tarafta ki günlere teker teker dokunarak randevularınızı daha kolay takip edebiliyorsunuz.


Resim 5

Görüldüğü üzere Anna gerçek anlamda işlevsellik olarak fark oluşturmakta. Ancak şunuda belirtmek isterim ki bu durumla halen Android ve iphone ile yarışacak kapasidede göremiyorum. Nokia umarım bundan sonraki asıl güncellemesi olan ile beklentilerime tam anlamıyla cevap verebilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

 https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap