1. Anasayfa
 2. Haberler

Obama’yı İnternet Başkan Yaptı


0

Pazarlama sihirbazı David Plouffe Turkcell Akademi için İstanbul’daydı.

Obama’yı Başkan yapan David Plouffe  “İnternet olmasaydı Barack Obama belki de başkan seçilemezdi” dedi.

Seçim kampanyasını yürüttüğü Barack Obama’nın ABD Başkanı olmasında en büyük etken olduğu tüm otoritelerce kabul edilen David Plouffe, Turkcell Akademi Pazarlama Konferansları kapsamında geldiği İstanbul’da, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell çalışanları ve iş dünyası tarafından ilgiyle izlendi.

Seçimlerden sonra yazdığı kitabı en çok satanlar listesine giren, dünyanın en zeki 25 kişisi arasında gösterilen, başarısı çeşitli ödüllerle taçlandırılan ve dünyanın en çok merak edilen kişileri arasında yer alan Plouffe, 12 Mart Cuma günü, Conrad Otel’de düzenlenen konferansta “Online Pazarlama Teknikleri ve Kazanmak İçin Cesaret” başlıklı bir konuşma yaptı.

Seçim kampanyasında uyguladığı dijital stratejisi politika alanında devrim kabul edilen pazarlama dehası David Plouffe, ABD Başkanlık seçimlerinde yürüttüğü kampanyada teknolojiyi ve insanı kullandığını ve bu nedenle başarılı olduğunu söyledi.

“Mobil teknolojileri kullanarak seçmenlere ulaştık”

Amerika’da özellikle gençlerin artık televizyon ve gazeteleri takip etmek yerine, tüm bilgilere internet ve mobil araçları ile ulaşmayı tercih ettiğini ve 2008’de gerçekleştirilen seçim kampanyasını da bunun üzerine kurduklarını belirten Plouffe başarılı stratejisini şöyle anlattı: “Obama’nın seçim kampanyası çok sıra dışıydı. Kimse kazanacağını düşünmüyordu. Ama biz teknolojiyi ve insanları kullanarak bir kampanya yürüttük. İnsanlara telefonlarla, e-postalarla, mobil cihazlarından ve videolar göndererek ulaştık. Onların güvenlerini kazandık ve bizi desteklemelerinin bizim için ne kadar önemli olduğunu onlara hissettirdik”

“İnternetten 500 milyon dolar topladık”

Barack Obama’nın çok iyi bir iletişimci olduğunu ancak internet ve mobil teknolojiler olmasaydı, belki de ABD başkanı seçilemezdi diyen Plouffe, “30 milyon seçmen ile Barack Obama arasında bir ilişki kurduk. Obama onlara, bu benim değil, bizim kampanyamız” dedi. “Teknolojiyi kullanarak insanların evlerine kadar girdik ve internet üzerinden 500 milyon dolar topladık. Bunlar olmasaydı başarılı olamazdık” şeklinde konuştu.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de, David Plouffe’ye Türkiye’ye geldiği için teşekkür ederek, “Turkcell olarak da teknolojiyi hep en tepeye koyduk. Obama’nın zaferi sadece tarihi bir başarı değil bunun yanında çok yenilikçi bir kampanya. Teknoloji ve inovasyonu ön plana çıkaran bu müthiş kampanyanın mimarı olarak sizi, Başkan Obama’yı ve tüm takımı tebrik ederim” dedi.

Turkcell Akademi Pazarlama Konferansları

Turkcell Akademi’nin Pazarlama Konferansları’nın ilk konuğu, “Dünyanın En Etkili 100 İnsanı”ndan biri seçilen, ünlü Amerikalı sosyolog Malcolm Gladwell olmuştu. Gladwell’in “İnovasyonu yeniden keşfetmek” başlıklı konuşması, Türk İş Dünyası tarafından büyük bir ilgiyle izlenmişti.

Turkcell Akademi tarafından düzenlenen Pazarlama Konferansları, iş dünyasına değer katan liderleri konuk etmeyi sürdürecek.

David Plouffe hakkında

Obama’nın övgüyle söz ettiği, seçim kampanyasının “isimsiz kahramanı” olarak tanımladığı ve ABD tarihinin en iyi politik kampanyasını yürüten kişi olarak nitelendirdiği David Plouffe, kampanyada uygulanan stratejinin gerçek beyni olarak biliniyor.

Kampanyanın; Plouffe’nin dijital mecrayı kullanımı, topluluk oluşturmadaki başarısı ve Obama markasının dayatma unsuruna değil toplum tarafından yaratılmasına olanak tanıyan stratejisi sayesinde başarılı olduğu çeşitli çevrelerce dile getiriliyor.

Günümüzün politik manzarasına olan hakimiyetiyle rakipsiz görülen ve seçimlerden sonra yazdığı  “The Audacity to Win: The Inside Story and Lessons of Barack Obama’s Historic Victory” ile en çok satanlar listesine giren Plouffe’nin seçim kampanyasındaki başarısı, 2009 Uluslararası Reklamcılık Festivali’nde ona Titanium ve Grand Prix ödüllerini de getirdi. ‘The Daily Beast’ sitesi ise Plouffe’ı son 10 yılın en zeki 25 kişisi arasında gösterdi.

Kaynak: veteknoloji.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir