1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. SCOM 2012 Üzerine Exchange Server 2010 Management Pack (MP) Nasıl Import Edilir?

SCOM 2012 Üzerine Exchange Server 2010 Management Pack (MP) Nasıl Import Edilir?


SCOM 2012 üzerine Exchange Server 2010 Management Pack (MP) Import işleminin nasıl olduğunu merak ediyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Bildiğiniz üzere kurulumdan sonra Monitoring Sekmesini açtığınızda Exchange Server Monitoring ile alakalı herhangi bir alan gelmemektedir. Standart yükleme sonrasında Exchange 2010 MP’yi biz tanıtmalıyız. Hadi beraber bakalım.


Resim-1

İlk olarak tool’u yükleyelim;

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=692


Resim-2

İndirdikten sonra SCOM sunucumuz üzerinde kuruluma geçebiliriz.


Resim-3

Management Pack Folder lokasyonunu unutmayalım ileriki adımımızda Import işlemi sırasında Exchange Server 2010 Management Pack‘ i buradan SCOM’ a göstereceğiz.


Resim-4


Resim-5

Son olarak yapmamız gereken işlem ise yüklediğimiz tool u SCOM’a import etmek. İzlememiz gereken adım şöyle;

Administration > Management Packs > Import Management Packs


Resim-6

Add > Add from disk  seçtikten sonra Management Pack Folder lokasyonumuzdaki uzantısı .mp olan dosyaları gösteriyoruz.


Resim-7


Resim-8


Resim-9

İşlemimiz  başarılı bir şekilde tamamlandı. Kontrol etmek gerekirse Monitoring sekmesi altında Microsoft  Exchange Server yer aldığını göreceksiniz.


Resim-10

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2008 yılından itibaren bilişim camiasının içerisindeyim. 11 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’ de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalıştıktan sonra kariyerimde değişiklik yaparak UAE’ nin en büyük bankası Emirates NBD bankasında kıdemli teknoloji mühendisi olarak devam etmektiyim. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım www.mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. 15+ konferansda konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve 7 E-Kitap yayınladım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE, MCPS, MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldükten sonra uzmanlık alanı değiştirerek Cloud and Datacenter MVP olarak devam etmekteyim.

Yorum Yap