İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. SCOM 2012 Üzerine Exchange Server 2010 Management Pack (MP) Nasıl Import Edilir?

SCOM 2012 Üzerine Exchange Server 2010 Management Pack (MP) Nasıl Import Edilir?

SCOM 2012 üzerine Exchange Server 2010 Management Pack (MP) Import işleminin nasıl olduğunu merak ediyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Bildiğiniz üzere kurulumdan sonra Monitoring Sekmesini açtığınızda Exchange Server Monitoring ile alakalı herhangi bir alan gelmemektedir. Standart yükleme sonrasında Exchange 2010 MP’yi biz tanıtmalıyız. Hadi beraber bakalım.


Resim-1

İlk olarak tool’u yükleyelim;

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=692


Resim-2

İndirdikten sonra SCOM sunucumuz üzerinde kuruluma geçebiliriz.


Resim-3

Management Pack Folder lokasyonunu unutmayalım ileriki adımımızda Import işlemi sırasında Exchange Server 2010 Management Pack‘ i buradan SCOM’ a göstereceğiz.


Resim-4


Resim-5

Son olarak yapmamız gereken işlem ise yüklediğimiz tool u SCOM’a import etmek. İzlememiz gereken adım şöyle;

Administration > Management Packs > Import Management Packs


Resim-6

Add > Add from disk  seçtikten sonra Management Pack Folder lokasyonumuzdaki uzantısı .mp olan dosyaları gösteriyoruz.


Resim-7


Resim-8


Resim-9

İşlemimiz  başarılı bir şekilde tamamlandı. Kontrol etmek gerekirse Monitoring sekmesi altında Microsoft  Exchange Server yer aldığını göreceksiniz.


Resim-10

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap