1. Ana Sayfa
  2. Microsoft PowerShell
  3. Powershell, Yoksa Yüzüne Bile Bakmadınız mı? Sebep?

Powershell, Yoksa Yüzüne Bile Bakmadınız mı? Sebep?


VidyoConnect

Powershell son yıllarda yapılan belki de en önemli değişikliklerden bir tanesi. Bu yazımda size tabi ki Powershell nedir konusu anlatmayacağım. Powershell artık IT Pro’lar için vazgeçilmez bir araç. Özellikle herşeyin otomasyon olduğu şu dönemde bizim için önemi çok büyük. Bende dahil birçok IT pro günlük hayatında birçok iş için Powershell kullanıyor.

Acaba eski günlerden kalan alışkanlıklar için Powershell bir değişim oldu mu? Mesela “ipconfig” yerinde Powershell komutu kullanıyor muyuz. Ya da “netsh advfirewall” yerini aldı mı gündelik hayatımızda.

Peki soru bu kadar önemli mi?

Powershell ekranından geleneksel komutların çalıştırılması ile ilgili bir sıkıntı yok Powershell tüm eski komutları destekliyor. Fakat baktığınızda eski komutlar ve Powershell komutlarını birlikte çalışmak aslında iki farklı çalışma prensibini aynı anda kullanmak demek.

Bu tarz bir çalışma methodu beni genelde rahatsız ediyor. Ben genelde yeni bir şey öğreniyorsam ve bu teknoloji ile normalde yapabildiğim herşeyi yapabiliyorsam yeni teknoloji ile devam edip eskisini terk etmek isterim.

Eğer sizde bu tarz çalışmayı seviyor iseniz bu konu sizin için önemli olabilir. Yeni nesil komutlar ve Powershell ile çalışmanın bir diğer avantajı ise Powershell ile görüntüleyeceğiniz bilgilerin daha okunabilir veya dışarı aktarabilir şeklinde kullanılabiliyor olmasıdır. Bu birçok makina ile aynı anda çalıştığımız ve sürekli toplu işlemler yaptığımız IT ortamlarında oldukça önemli bir konu. Sürekli bazı çıktılar alıp onları kontrol ediyor, bir yerlere gönderiyor ve onları raporluyoruz.

Bu yüzden gündelik hayatta hızlıca bilgisayarınızın ayarlarına bakabileceğiniz, gündelik işleri yapabileceğiniz komutları derledim bu yazımda. Bu komutların birçoğu komut satırından bildiğiniz komutların Powershell versiyonları.

cls >> Clear-Host .

cd >> Set-Location.

dir, ls >> Get-Childitem.

type, cat >> Get-Content.

copy, cp >> Copy-Item.

İpconfig >> Get-NetIpAddress


Resim-1

Get-NetIPAddress | Select-Object InterfaceAlias,IPAddress,PrefixLength


Resim-2

Get-DnsClientServerAddress


Resim-3

Ipconfig /displaydns >> Get-DnsClientCache


Resim-4

Ipconfig /flushdns >> Clear-DnsClientCache

Get-NetAdapter


Resim-5

Get-NetAdapterStatistics


Resim-6

Get-NetFirewallPortFilter | Select-Object Protocol,LocalPort,RemotePort | Sort-Object LocalPort


Resim-7

Get-NetFirewallRule | Select-Object DisplayName,Description,Enabled,Profile,Direction,EdgeTraversalPolicy | Sort-Object DisplayName | Out-Gridview


Resim-8

Get-Process | Out-Gridview


Resim-9

Get-Service | Out-File c:\services.txt


Resim-10

Get-Service | ConvertTo-Html -Property DisplayName,Status | Out-File c:\services.htm


Resim-11

PS C:\Windows\system32> Get-Service | where-object { $_.status -eq “Running”} | ConvertTo-Html -Property DisplayName,Status | Out-File c:\services.htm


Resim-12

Powershell’in sınırlarını çizmek biraz zor. Tabiki de siteminizi izlemek veya ondan bilgi almak için kullanacağınız komutlar sadece bunlar değil. Ben gündelik hayatta sisteminizi izlemek için sık kullanabileceğiniz komutları farklı kullanım ve görüntüleme şekilleri ile toparlamaya çalıştım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yorum Yap