1. Ana Sayfa
  2. Operation Manager (SCOM)
  3. Microsoft Operations Manager 2005′e Genel Bakış – Bölüm 1

Microsoft Operations Manager 2005′e Genel Bakış – Bölüm 1

gibi orta ve büyük ölçekli firmaların Pro-aktif olarak çalışmasını sağlayan programların oluşması uzun zaman ve tecrübe gerektirir. Onepoint firmasının ilk olarak piyasa sürdüğü ve daha sonra NetIQ tarafından satın alınan ve geliştirilen daha sonra Microsoft tarafından satın alındı ve Microsoft Operation 2000 olarak piyasaya sürüldü. İlk zamanlarda biraz sancılı günler geçirse de 2000 Service Pack 1 ile beraber bu sıkıntılarından kurtuldu. Yaklaşık 5 yıllık aradan sonra kullanıcılardan gelen hata, sorun ve istekler toplanarak oluşturulan yeni ürün 2005 piyasaya çıktı ve şu anda Service Pack 1’li versiyonu ile bizimle beraber. Kısaca gelecek hakkında bilgi verelim. Microsoft firması 8 yıllık bir planın 3. yılında ve bu 8 sene sonunda akıllı sistemler yaratmayı planlıyor. Bunun için 2007 yılı içinde birsürü yeni ürün ve eski ürünlerin yeni versiyonları çıkacak ve ürünlerin adı “ System Center “ ile başlayacak. ’un yeni versiyonu da System Center Operation Manager 2007. Daha fazla bilgi almak isteyen arkadaşlar için http://www.microsoft.com/systemcenter/opsmgr/default.mspx

 

Şekil-1

 

Program hakkında

 

Kısaca MOM hakkında bilgi vermek istiyorum sizlere. Günlük olarak şirketinize geldiğinizde eğer MOM kurulu ve ayarlı değilse, ozaman şirketteki serverlara tek tek bağlanırsınız Event Viewer başta olmak üzere sizin için önemli bölümleri kontrol edersiniz ve sorun varsa çözmeye çalışırsınız. Bunun dışında IIS’de veya Exchange’de bir sorun olduğunda kullanıcılar sizi ararlar, sıkıntılarını dile getirirler ve siz de sorunlu servera bağlanıp olayın kaynağını araştırırsınız. Araştırma aşaması çoğu zamanda tecrübe gerektiriyor. Çünkü Event Viewer’ı kontrol ederek hata hakkında bilgi almak uzayda hayat var mı diye araştırmaktan daha zor. Kısaca bu şu demek, sisteminizde bir sorun var ve siz bundan en son haberdar olan kişisiniz ama bu konudan da ilk haberdar olan kişi olmanız gerekmektedir.

 

Bir konuda sizlerle anlaşalım, birçoğunuzun dediği gibi “patron para vermiyor ben ne yapayım?” Ben bunu kabul edemem. Sizlerin yapacak çok şeyi var bence, açıklamalı, grafikli ve alınacak yeni ürünün kendini nekadar sürede ve nasıl amorti edeceğini anlattığınız zaman birçok firma patronu önerilerinizi kabul eder ama sadece söz ile giderseniz ozaman konu tamamen para kaybı olarak görülür. Şirket arabalarında biri kaza yapsa taksi tutarsınız, satış elemanı hastalansa başkası elinden geldiğince destek olur ama kullandığınız ERP, MRP programının verilerinin durduğu SQL server çalışmazsa yerine koyacak hiç bir şeyiniz yok. MOM işte bu noktada devreye giriyor. Daha hata oluşmadan görme ve haberdar olma şansınız var yada bazı sizin için önemli olan özel ölçümler yapma ve bunları değerlendirme şansınız da var. Ne gibi özel ölçümler – Server yavaş çalışıyor mu? RAM yeterli mi? gibi – bu tip araştırmalar sorun yokken yapılırsa bazı konular sorun olmadan çözülür. Buna da Pro-aktif çözüm deniliyor. Daha sorun oluşmadan görmek ve görmekle kalmayıp sorunun çözümünü okumak ve çözümü uygulamak bence harika birşey. Peki bu MOM server nasıl oluyorda bu programlardan ve serverlardan haberdar oluyor? Tabii SMS gibi diğer sistemlere bir MOM Agent kurmanız gerekiyor. İşte bu ajan yazılımı o server üstündeki herşeyi MOM server’a iletiyor siz de bir ekrandan olan biteni izliyorsunuz. Şimdi siz benim Microsoft olmayan programlarım da var sadece Microsoftlar için değer mi bu parayı yatırmaya diyebilirsiniz ama diğer bütün firmalar da ya MOM destekliyor yada desteklemek için çalışmalarını yapıyorlar. Microsoft tarafında olay çok farklı, programları geliştiren ekipler programlar piyasaya çıkmadan MOM için gerekli derlemeleri yapıp MOM ekibine veriyorlar. Örnek olarak Exchange 2007 için yazılmış 6000’e yakın hata mesajı var.

 

Desteklediği Sistemler

 

Bilgi sahibi olmanız için bir kısmı ;

 

Windows

 

Windows Operating Systems             

Active Directory

DNS service          

IIS versions 4.0 / 5.0 / 6.0   

Windows System Resource Manager

Server clusters     

Component Services (formerly MTS 2.0)           

Message Queuing (MSMQ) 

Distributed Transaction Coordinator (MS DTC)

.NET Framework   

Windows Internet Name Service (WINS)           

Windows SharePoint Services

Network Load Balancing     

Routing and Remote Access service 

Terminal Services

Microsoft Application

 

Application Center 2000      

BizTalk Server 2002 Enterprise Edition

Commerce Server 2000        

Exchange Server 2003 / 2000 / 5.5

Host Integration Server 2000             

Identity Integration Server 2003        

Internet Security and Acceleration Server 2000

Live Communications Server 2003 (LCS)           

Microsoft Operations Manager 2000 

Project Server 2003

Proxy Server 2.0   

SharePoint Portal Server 2003            

Site Server 3.0      

SNA Server 4.0      

SQL Server 2000

Systems Management Server 2003 / 2.0

3. Party Application

 

Applications

Citrix: MetaFrame XP Platforms

eXc Software: IBM AS400, IBM z/OS, Unix, Linux

Metilinx: Linux / Unix

 

Devices 

JalaSOFT: Cisco Routers and Switches

Dell, HP : Server Hardware

 

Bunların dışında da IBM, HP, DELL gibi firmaların hardware’ları ve network’ünüzü de gözleme izleme şansınız var. Ayrıca Virüs, spam, trojenler vs…..

 

Dell: OpenManage

HP Insight Manager

Maranti Storage Networks

Skywire Software

SMARTS

Tivoli

Amberpoint

CA Unicenter Web Services

Veritas Backup Exec

 

Kullanım açısında da çok zor olamayan hatta çok basit bile sayılabilecek bir program. 3 farklı konsoldan izleme ve yönetme şansınız var.

 

1-Gördüğünüz gibi Agents ların kuruluğu olduğu sistemler

2-Onlardan gelen bilgiler ’e geliyor

3-Bu bilgiler bir veri ambarında duruyor.

4-Bizler de Operatör konsol veya Yönetici konsol’u ile izliyor ve yönetiyoruz.

5-IIS kurulu ve ayarları yapılı ise ozaman heryerden Internet Explorer sayesinde izleme şansı

6-Raporlama

 

Şekil-2

 

Referanslar

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

System & SAP Basis Administrator

Yorum Yap