1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM 2012 Remote Control Kullanımı Nasıl Yapılır?

SCCM 2012 Remote Control Kullanımı Nasıl Yapılır?


Bu yazımda SCCM 2012’de bulunan “Remote Control” özelliğinin yapılandırma ve kullanımından bahsedeceğim.

SCCM 2012 ile birlikte gelen “Remote Control” özelliği çeşitli yöntemlerle (VNC, TeamViewer, Ammyy vb.) sunmaya çalıştığımız uzaktan desteğin yerine kullanabileceğimiz başarılı bir uygulama olmuş. Remote Control özelliğini öncelikli olarak yapılandırmamız gerekecektir.

SCCM 2012 konsol ekranında “Administration” tabında “Client Settings” altında “Default Client Settings” (size uygun farklı bir ayar da olabilir) özelliklerine girip “Remote Tools” alanına giriş yapılır.


Resim-1

Giriş yaptıktan sonra “Enable Remote Control on clients” seçeneği uygun olan “Domain, Private, Public” seçenekleri için aktif duruma getirilir.

“Set Viewers” seçeneğinden yetki verilmesini istediğiniz kullanıcılara ya da kullanıcı gruplarına yetki verilir.

“Prompt user for Remote Control permission” seçeneği ile kullanıcıların bağlantı için izin verip vermemesi seçeneği belirlenir. Bu seçenek sunucular gibi onay verilmesi kolay olmayan durumlar için işe yarar bir durum olabiliyor. Farklı bir ayar ile bu tip bilgisayarlarda erişimimizi kolaylaştırabiliriz.

Diğer seçenekler sizin ihtiyaç ya da isteklerinize göre şekillendirilebilir.

Bu ayarlar tamamlandıktan sonra ise kullanıcıların ayarları almasını beklemekten başka bir işleminiz kalmıyor.

Kullanım noktasında iki seçeneğimiz mevcuttur.

SCCM 2012 konsolu üzerinde istediğiniz bir bilgisayarın üzerine sağ tıklayarak “Start” seçeneğinden “Remote Control” işlemini başlatabiliyoruz.

Ancak destek ekibinin tamamında konsol olmayacaktır. SCCM 2012 Remote Control Toolu herhangi bir bilgisayarda kurulum vs yapmadan kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken SCCM 2012 kurulu sunucumuzun aşağıda belirtilen yoldaki dosya ve klasörleri kopyalayarak kullanabilirsiniz.

C:\Program Files\Microsoft Configuration Manager\AdminConsole\bin\i386


Resim-2

Kopyalama işlemi yapıldıktan sonra CmRcViewer uygulamasını çalıştırarak Remote Control özelliğini kullanabilirsiniz.


Resim-3

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Elektrik – Elektronik üzerine eğitim alan Kadir Levent Becit şu anda özel bir şirkette Sistem Uzmanı olarak görev almaktadır. SCCM 2012, Terminal Sunucu, Mail Sunucu, AD ve bileşenleri başta olmak üzere birden fazla konuda çalışmalarına devam etmektedir.

Yorum Yap