1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SQL Availability Group Configured for Manuel Failover Hatası ve Çözümü

SQL Availability Group Configured for Manuel Failover Hatası ve Çözümü

SCCM 2016 ile birlikte artık versiyon geçişlerini konsol üzerinden yapıyoruz. Kendi yapımızda SCCM 1610’dan SCCM 1702 geçmek istediğimizde küçük bir sorunla karşılaştık. Yazı içerinde bu sorunu nasıl düzelteceğimizi göstereceğim.

(İşlemleri daha önce yaptığım için seçenekler bende pasif olarak geliyor) Update işlemine başlamak için Administration > Updates and Servicing e geliyoruz. Bu bölümde updateleri görebiliyoruz. Updateleri geçmeden önce Run Prerequisite Check yaparak yapımızın geçiş için uygun olup olmadığını kontrol ediyoruz. Eğer herhangi sorun yok ise Install Update Pack diyerek ilgili Patch’leri geçiyoruz.


Resim-1

Eğer yapınızda SQL Always on kullanıyorsanız SCCM 1702 geçişinde aşamasında hata almanız muhtemel.


Resim-2

Çözümü : SQL tarafında işleme başlamadan önce Failover replikasyonunu manuel olacak şekilde değiştiriyoruz. Daha sonra geçiş işlemi sorunsuz tamamlanacaktır.

Tavsiye : İlgili işlemin gece yapılmasını tavsiye ederim. Yükseltme esnasında SCCM üzerinde imaj atma gibi aksiyonlar maalesef yapılamıyor!

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : SQL Availability Group Configured for Manuel Failover, , , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap