İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SQL Availability Group Configured for Manuel Failover Hatası ve Çözümü

SQL Availability Group Configured for Manuel Failover Hatası ve Çözümü


SCCM 2016 ile birlikte artık versiyon geçişlerini konsol üzerinden yapıyoruz. Kendi yapımızda SCCM 1610’dan SCCM 1702 geçmek istediğimizde küçük bir sorunla karşılaştık. Yazı içerinde bu sorunu nasıl düzelteceğimizi göstereceğim.

(İşlemleri daha önce yaptığım için seçenekler bende pasif olarak geliyor) Update işlemine başlamak için Administration > Updates and Servicing e geliyoruz. Bu bölümde updateleri görebiliyoruz. Updateleri geçmeden önce Run Prerequisite Check yaparak yapımızın geçiş için uygun olup olmadığını kontrol ediyoruz. Eğer herhangi sorun yok ise Install Update Pack diyerek ilgili Patch’leri geçiyoruz.


Resim-1

Eğer yapınızda SQL Always on kullanıyorsanız SCCM 1702 geçişinde aşamasında hata almanız muhtemel.


Resim-2

Çözümü : SQL tarafında işleme başlamadan önce Failover replikasyonunu manuel olacak şekilde değiştiriyoruz. Daha sonra geçiş işlemi sorunsuz tamamlanacaktır.

Tavsiye : İlgili işlemin gece yapılmasını tavsiye ederim. Yükseltme esnasında SCCM üzerinde imaj atma gibi aksiyonlar maalesef yapılamıyor!

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : SQL Availability Group Configured for Manuel Failover, , , , , sccm upgrade hata

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2008 yılından itibaren bilişim camiasının içerisindeyim. 11 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’ de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalıştıktan sonra kariyerimde değişiklik yaparak UAE’ nin en büyük bankası Emirates NBD bankasında kıdemli teknoloji mühendisi olarak devam etmektiyim. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım www.mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. 15+ konferansda konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve 7 E-Kitap yayınladım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE, MCPS, MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldükten sonra uzmanlık alanı değiştirerek Cloud and Datacenter MVP olarak devam etmekteyim.

Yorum Yap