1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. System Center Configuration Manager 2007 R2 Software Inventory Hakkında

System Center Configuration Manager 2007 R2 Software Inventory Hakkında


Ruijie Teknoloji Günü

(Yazılım envanteri) client agent, System Center 2007 R2 üzerinde kullandığımız, default ta yüklü (fakat aktif değil) ve açıldığında her 7 günde bir çalışmak üzere dizayn edilmiş (değiştirilebilir) olan agentlarımızdan biridir.

Envanter hakkında daha detaylı bilgiyi – Yazılım Envanteri Toplamak (Configuring and Managing Software Inventory) makalesinde belirteceğim.

Bu envanter hakkında dikkat edilmesi gereken birkaç husustan bahsetmek istiyorum;

a) Client ve Managenemt Point arasında geçen Inventory iletişimiziniz şifrelemeniz tavsiye edilir. Native Mode da  zaten bu veri şifrelenir fakar Mixed Mode da kendimiz bunu belirlemeliyiz. Bunun için;
Site Database / Site Management / site Properties / Site Mode altında bulunan “Client settings” tabında “Encrypt data before sending to Management Point” checkbox ‘ini işaretleyebilirsiniz.

b) Toplanan yazılım envanterlerinizin 90 gün sonunda otomatik olarak silinmemesi için
Delete Aged Inventory History” ve “Delete Aged Collected Files tasks” sürelerini uzatmanız yada kapatmanızı önerebilirim.

c) Şifrelenmiş ve sıkıştırılmış dosyaları arama envanteri kriterlerinizden çıkartmak, envanter süresini daha aza indirgeyecektir.

d) Cilient tarafında bulunan Anti-Virus, Inventory Agent’ın topladığı her bilgiyi tekrar tarayacağından, Client tarafında kısa süreli performans kaybı yaşanabilir.

e) Şirketinize özel yazılımlar varsa, yazılımların bulunduğu directory ‘i Exclude edebilirsiniz. Böylelikle yanlışlıkla gizli/özel bilgilerin yazılım envaneri ile toplanmasını engelleyebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1985 Adana doğumluyum. Marmara Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunuyum. 2005 yılından beri aktif olarak IT sektöründeyim. Şu an Microsoft TechNet Türkiye Forumlarında Modaratörlük yapıyorum. MCT, MCSE, MCTS ve HP ML/DL Series APS sertifikalarına sahibim.

Yorum Yap