1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM 2007 R2’de Client Status Reporting Kurulumu ve Yapılandırması

SCCM 2007 R2’de Client Status Reporting Kurulumu ve Yapılandırması


Her SCCM yöneticisinin en çok uğraştığı şeylerden biri sistemde kurulu olan ajanların durumlarının ne olduğunun tespiti ve sorunlu olan ajanların temizlenmesi veya sağlıklı ve çalışır hale getirilmesidir.

Bunun için SCCM 2007 R2 ile birlikte gelen Client Status Reporting’e bir göz atalım.

Client Status Reporting, R2 medyasının içerisinden çıkmaktadır. Çok küçük bir eklenti olmasına rağmen sağlamış olduğu raporlar ile SCCM yöneticisinin işini kolaylaştırmakta ve SCCM sisteminin sağlıklı çalışması konusunda yardımcı olmaktadır.

Arka planda SCCM servislerinden bağımsız bir servis olarak çalışmaktadır. Yaptığı iş, istemcileri ve veritabanı içerisindeki verileri periyodik olarak karşılaştırmak ve buna uygun raporların üretilmesini sağlamaktır. Güncelliğini sorguladığı aktivite verileri, heartbeat durumu, yazılım ve donanım envanteri, durum mesajı bilgisi ve policy istek verisi olarak özetlenebilir. Bu bilgiler ışığında SCCM veritabanını aktif olmayan istemciler ile ilgili olarak güncellemekte ve bu sayede SCCM yöneticisi istemcilerin sağlık durumunu daha rahat görebilmektedir.

Aşağıda kurulumun nasıl yapıldığını kısaca inceleyelim.

1. R2 medyası içerisinde bulunan “Client Status Reporting” klasörü içerisindeki ClientStatusReporting.msi çalıştırılır.

2. Hoşgeldiniz sayfasında Next ile devam edilir.

3. “Accept the license agreement” seçilerek Next ile devam edilir.

4. Destination Folder sayfasında dosyaların nereye kopyalanacağı seçilir ve Next ile devam edilir.

5. Installation sayfası Next ile geçilir.

6. Kurulum tamamlandıktan sonra Finish ile bitirilir.

Kurulum sonrasında Client Status Reporting servisinin SCCM sistemi ile ilgili bilgiler ve diğer detaylar için yapılandırılması gerekecektir. Bunun için All Programs> Microsoft Configuration Manager 2007 R2 Client Status Reporting açılır ve aşağıdaki şekilde ayarlar yapılabilir.

1. Site settings sekmesinde SCCM site veritabanı sunucusu ve instance ismi ile veritabanı ismi bilgileri girilir. Ayrıca servisin çalışacağı yetki (Local System veya bir servis hesabı) seçilir.

2. Options sekmesinde istemci (ajan) aktivite periyotları ile ilgili ayarlar yapılabilir. Burada her bir aktivite ile ilgili ayrı ayrı olarak aktivite olmayabilecek en fazla süre (gün) seçenekleri seçilebilir. Buradaki “Update Configuration Manager 2007 site database with inactive client information” seçeneği seçilerek SCCM veritabanının aktivite bilgileri ile güncellenmesi sağlanabilir.

3. Schedule sekmesinde ise servisin management point üzerinden policy istek bilgisini sorgulama zamanı ve inaktif istemcilerin pinglenme zamanı ile ilgili ayarlar yapılabilir. Pingleme ayarını aktif veya inaktif olmalarından bağımsız olarak istemcilerin en yüksek oranda açık olduğu ama altyapının fazla meşgul edilmemesi gereken bir zaman diliminde yapmak (örneğin öğle yemeği vaktinde) daha uygun olur.

Tüm bu kurulum ve servis ayarları yapıldıktan sonra “ConfigMgr Client Status Reporting” isimli servis yeniden başlatılır.

Bir sonraki yazımızda ConfigMgr Client Status Reporting raporlarının sisteme nasıl yükleneceğini inceleyeceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1978 yılında doğdum. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunuyum. Sırasıyla Toprak Holding, Enterpro, Probil firmalarında Sistem Yöneticisi ve Bilgi Sistemleri Danışmanı olarak çalıştım. Halen BilgeAdam Kurumsal’da Sistem bölümünde Kıdemli Danışman olarak çalışmaktayım. Configuration Manager 2007, Operations Manager 2007, Windows 7, OSD ve Application Compatibility konuları başta olmak üzere bir çok konuda projeler yapmakta ve eğitimler vermekteyim.

Yorum Yap