1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. Configuration Manager (SCCM) 2012 – Tümleşik Raporların Düzenlenmesi

Configuration Manager (SCCM) 2012 – Tümleşik Raporların Düzenlenmesi


Ruijie Teknoloji Günü

ile birlikte tümleşik birçok rapor gelmekte ve bu raporlar SQL Reporting Services bileşenini kullanmaktadır. Ancak kimi senaryolarda ihtiyacı karşılamak için özel raporlar oluşturulmalı ya da tümleşik gelen raporlar düzenlenmelidir.

Bu blog yazısında var olan bir rapor ile birlikte sunulan varsayılan değerlerin nasıl değiştirileceği incelenecektir.


Resim-1

Eğer Configuration Manager raporları ile çalışılmak isteniyor ise ilk yapılması gereken Report Builder’ın yüklenmesidir. Herhangi bir raporu düzenlemek için Configuration Manager içerisinde Reports dizinine inilir ve sağ tıklanarak Edit seçilir.


Resim-2

İlk kez bu işlem gerçekleştirildiğinde aşağıdaki hata mesajı alınabilir.


Resim-3

SQL Server 2008 ile birlikte Report Builder 2.0 tümleşik gelmektedir. Ancak eğer SQL Server 2008 R2 kullanılıyor ise aşağıdaki regedit anahtarının 3 versiyonunu gösterecek şekilde değiştirilmesi gerekmektedir.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\ConfigMgr10\AdminUI\Reporting\ReportBuilderApplicationManifestName

ReportBuilder_3_0_0_0.application

Tekrardan Edit tıklandığında hata ile karşılaşılmaz ve düzenleme işlemine başlanabilir.

Bu yazı kapsamında aşağıdaki gibi bir senaryo üzerinden gidelim:

Hardware 10A-Computers in a specified collection that have changed during a specified timeframe raporu ile birlikte donanım envanterindeki değişikliklerin detayları alınabilir. Bizim istediğimiz bu raporun her gün çalışacak şekilde Schedule edilmesi ve bir önceki güne ait raporları vermesi. Ancak rapor çalıştırıldığında ilgili raporun son 1 aylık veriyi verdiği ve bu varsayılan değerin değiştirilemediği görünür.


Resim-4

Bizim yapmamız gereken Use Default ile birlikte gelen son 1 aylık dönemi son 1 güne indirebilmek. Bu işlem için ilgili raporda Edit tıklanır.


Resim-5

İlgili rapor için tanımlı değişkenler incelendiğinde GlobalEndDate ve GlobalStartDate görülmektedir. Bu değişkenlerin detayına bakıldığında ise neden 1 ay öncesinden veri alındığı rahatlıkla görülebilir.


Resim-6

Bu formüldeki 30 değeri 1 ile değiştirilir ve rapor kaydedilir. Rapor tekrar çalıştırıldığında görüldüğü gibi sadece 1 gün öncesinin donanım değişiklik raporları getirilecektir.


Resim-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap