1. Ana Sayfa
 2. Configuration Manager (SCCM)
 3. SCCM 2007 R2 için Client Status Reporting Raporları

SCCM 2007 R2 için Client Status Reporting Raporları


Yazımızın birinci bölümünde Client Status Reporting eklentisinin yüklenmesi ve yapılandırmasını incelemiştik. Şimdi Client Status Reporting raporlarının eklenmesi ve çalıştırılmasını inceleyelim.

Client Status Reporting ile birlikte istemci durum bilgisini sorgulayabileceğimiz 6 adet yeni rapor gelmektedir. Bu raporların eklenmesi için R2 medyası içerisindeki “Client Status Reporting\Reports” klasörü içerisindeki mof dosyası kullanılmaktadır. Aşağıda nasıl yüklendiğini adım adım görelim.

 1. Configuration Manager konsolunda Computer Management -> Reporting -> Reports üzerine sağ tuş ile tıklanır ve Import Objects seçilir.
 2. Next butonuna basılır.
 3. Browse butonu ile R2 kurulum medyası içerisindeki \Microsoft ConfigMgr Client Status\Reports klasörü içerisindeki ClientStatusReports.mof seçilir ve Next butonuna basılır.
 4. 2 kere daha Next butonuna basılır ve Finish butonuna basılarak işlem sonlandırılır.

İşlem bittikten sonra sisteme 6 adet yeni rapor eklenir. Aşağıda bu raporlar görülebilir.

 • Client Status Detail for a Specific Computer
 • Client Status History (last 30 days)
 • Client Status Summary
 • Client Time To Request policy
 • Component Status History (last 30 days)
 • Inactive Clients Detail

  Bu raporlar SCCM yöneticisi tarafından periyodik olarak kontrol edilebilir ve SCCM sisteminin sağlıklı çalışabilmesi adına istemcilerin durum bilgisi daha ayrıntılı görülerek gerekli düzeltici aksiyonlar alınabilir.

  Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

  Referanslar

  Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  1978 yılında doğdum. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunuyum. Sırasıyla Toprak Holding, Enterpro, Probil firmalarında Sistem Yöneticisi ve Bilgi Sistemleri Danışmanı olarak çalıştım. Halen BilgeAdam Kurumsal’da Sistem bölümünde Kıdemli Danışman olarak çalışmaktayım. Configuration Manager 2007, Operations Manager 2007, Windows 7, OSD ve Application Compatibility konuları başta olmak üzere bir çok konuda projeler yapmakta ve eğitimler vermekteyim.

  Yorum Yap

  Yorumlar (1)

  1. 10 sene önce

   Merhabalar,

   İlgili MOF dosyası SCCM R2 dvd sinde olacağını belirtmişsiniz fakat burada olmaz. Client yazılımı kurulunca Program Filesx86 > Microsoft ConfigMgr client Status > Reports içerisinde bulunur.

   Kolay gelsin…

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir