1

Yığılan işler arasında bir yandan işlerinizi yetiştirmeye çalışıp bir yandan da e-postlarınızı cevaplamaya çalışıyorsunuz. Tabii ki zamanınız kısıtlı ve acele etmeniz gerekli. Acele ederken oluşturduğunuz bir e-postayı yanlış kişiye gönderdiğinizi fark ettiniz – ama gönder düğmesine tıkladıktan sonra…

Ya da daha masum bir senaryo düşünelim, eklemeniz gereken dosyayı eklemeden, hazırladığınız e-postayı 10 kişiye gönderdiniz. Gönder düğmesine tıkladıktan hemen sonra bunun farkına varmış olsanız da artık çok geç. Yapmanız gereken, aynı kişilere, dosyayı eklediğinizi belirten ve bu sefer gerçekten eklediğiniz yeni bir e-posta göndermek …

Bu senaryolar tanıdık mı? Peki gönder düğmesine  tıkladıktan sonra e-postalarınızı 1 dakika bekletip sonra gönderilmesi sizi daha rahat ettirir mi?

Cevabınız evet ise bu isteğinizi Outlook’taki kurallardan faydalanarak gerçekleştirebilirsiniz..

Bütün gönderdiğimizi e-postaları 1 dakika bekletmek için Outlook e-postaları penceresindeyken önce “ Home “sekmesindeki “ Rules ” düğmesini sonra “ Manage Rules & Alerts “ seçeneğini tıklıyoruz.


Resim-1

Bu seçenek bize Outlook’ta kural oluşturmak için ihtiyaç duyacağımız seçenekleri ayarlayacağımız pencereyi açıyor.


Resim-2


Resim-3

Yeni bir kural oluşturmak için bu pencerede ” New Rule “düğmesini tıklayarak ayarlar için kullanacağımız sihirbazı çalıştırıyoruz.

Listede en alttaki “Apply  rule on messages I send “ seçeneği ile kuralı göndereceğimiz e-postalar için uygulayacağımızı belirtip” Next “ düğmesi ile bir sonraki basamağa geçiyoruz.


Resim-4


Resim-5

Kuralın gönderdiğimiz tüm mesajlara uygulanacağı ile ilgili uyarı gelince, “ Yes “ diyerek bunu onaylıyoruz.

Bir sonraki pencere, kuralı oluşturacağımız pencere :

Bu pencerede en alttaki “defer delivery by a number of minutes” seçeneğini işaretledikten sonra hemen pencerenin “ Step 2 : Edit the rule description (click an underlined value) “  kısmına yerleşen “a number of ” bağlantısına tıklıyoruz .Bu pencere de 1 dakika ayarlıyken “OK” dümesine basarak devam edebiliriz. Tabii ki dilersek bu süreyi değiştirmemiz mümkün.


Resim-6


Resim-7

Sıradaki pencere istisnai durumları belirleyebileceğimiz kurallar için. Örneğin, belirli kişilere gönderdiğiniz ya da belirli bir boyuta sahip e-postalar için bu kuralın çalışmamasını sağlayabiliriz. Ben herhangi bir istisnai kural oluşturmadım.”Next” düğmesi ile devam ediyoruz.

Bir sonraki basamakta kuralımıza bir isim verip (ben 1 dakika geciktir ismini verdim ) “Finish” düğmesi ile kuralımızı tamamlıyoruz. Gelen uyarı bu kuralın sadece istemcilerde ve Outlook’un açık olduğu zamanlar çalışacağı uyarısını gördükten sonra “OK” düğmesi ile devam ediyoruz.


Resim-8

Son durumda kuralın oluştuğunu ve çalıştığını kurallar penceresinden görüyoruz.


Resim-9

Bundan sonra gönderdiğimiz e-postalar artık 1 dakika giden kutumuzda bekledikten sonra gönderilecek. Gönderilmeden Outlook ‘u kapatmaya çalıştığımızda da gönderilmediğine dair bir uyarı alıp ister gönderilene kadar bekleyebilir istersek gönderilmeden çıkabiliriz.


Resim-10

Kuraldan vaz geçer ve kuralı kaldırmak istersek, “Manage Rules & Alerts ” seçeneği ile kuralı oluşturduğumuz ilk pencereye tekrar gidip kuralımızın yanındaki işareti kaldırmamız yeterli.


Resim-11

Artık e-postalarımızı 1 dakika bekletip gerekirse bu 1 dakika içinde gönderilmesini iptal edebiliriz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 5
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet Uygur , Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunudur.Sektöre üniversite yıllarında Microsoft Office eğitmenliği ile başlayan Ahmet, pek çok kurumsal firmaya eğitim vermiş , danışmanlık yapmıştır.2010 yılından itibaren Microsoft Türkiye'de Micorosft Office ürünleri üzerine teknoloji danışmanlığı yapmaya başlayan Ahmet ,2011 yılı başında Microsoft tarafından MVP unvanını almaya hak kazanmıştır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 1 sene önce

  Hocam bunu saniye cinsinden yapabilir miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir