İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Microsoft Office
 3. Microsoft Outlook Arama Sorunu (Search Indexing KBKB5008212)

Microsoft Outlook Arama Sorunu (Search Indexing KBKB5008212)

featured

Geçtiğimiz hafta yaşadığım bir sorun paylaşmak istedim bu yazımda tabi bu sorun Windows 10 kullanıcılarının tamamını ilgilendiren bir sorun olduğununu bilmenizi isterim. Arka arkaya bir kaç kullanıcımızın Outlook arama yapamadığına dair geri dönüş almamız ile birlikte hiç yabancı olmadığımız geçmişte başımıza gelmiş update sorunumu? acaba diye düşündüm ve hemen biraz araştırmam ile Windows 10 için 15 Aralık 2021 tarihinde yayınlanan güvenlik güncellemesi beraberinde KB5008212 paketinden etkilenerek dizin arama servisinin durdurulmasına neden olduğunu anladım.

Dizin Arama servisini manuel olarak çalıştırmayı deneyerek kontrol ettiğimde sonuç yine aynı çalışmadı.

KB5008212 paketini;

Resim-1

Güncellemeyi kaldırdıktan sonra, dizin arama servisi çalışmaya başlayacaktır.

Alternatif olarak güncelleme paketini kaldırmadan veya update paketini kaldırma sorunu yaşayanlar için ise aşağıdaki adımları “Registry”  (Kayıt Defteri) uygulayın.

Sırası ile HKEY_CURRENT_USER\software\microsoft\office\16.0\outlook\search tablarını açın.

 

Resim-2

Ardından  “DWORD” değerini oluşturacağız DWORD adını “DisableServerAssistedSearch” belirliyoruz ve son olarak DWORD değeri “1” ayarlıyoruz.

işlemleri tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Outlook’ arama yaptığınızda dizin servisi çalıştığını ve sonuçları görüntülendiğini görebileceksiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs: Microsoft Outlook Arama Sorunu Search Indexing KB5008212,Microsoft Outlook arama sorunu,Outlook arama sorunu,Outlook search indexing, Outlook  kb5008212,Outlook dizin hatası

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumludur. Altyapı, Depolama, Sanallaştırma ve Sistem Mimarisi alanlarında deneyimi bulunmaktadır. Bilişim sektöründe uzun yıllar görev alan Serkan Duran bu süre zarfında, pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza atmıştır. Şu an Aygen Global Lojistikte BT Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (9)

Popüler Yorumlar
 1. Win arama bölümünden, Windows Search ile ilgili sorunlaru bul ve düzelt’e gidin, Outlook araması sonuç dönmüyor seçeneği ile Yönetici olarak düzeltin. Bu şekilde “yine” kısa süreli olarak arama fonksiyonunu kullanabiliyorsunuz.

 2. Merhaba
  Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.değiniz yöntem kalıcı çözüm olmadı 2-3 gün sonra yine sıkıntı çıkıyor. Bunla alkalı bir gelişme var mı acaba

Yapılan Yorumlar
 1. 1 ay önce

  Merhaba dediğinizi yaptım ama kesin sonuç alamadım . yinede teşekkür ederim

 2. 4 hafta önce

  güncellemeyi kaldırmadan sorun çözülmüyor malesef

 3. Hocam bu ayarları yaptıktan sonra işe yarıyor fakat 1, 2 gün sonra yine eski haline geliyor. yani tam çözüm değil

 4. yeni güncelleme paketi gelmesi lazım.

 5. 3 hafta önce

  Merhabalar Serkan Bey;

  Update kaldırma yapıyorum updateyi geri yüklemesin diye cihazlarda update’i geçici süreliğine durdurdum mecburen. Yeni bir güncelleme vs. yok mudur bunun için şirkette herkesin update’ini kaldırıp devre dışı bırakmak büyük sıkıntı oluyor.

 6. çok faydalı oldu teşekkürler serkan

 7. 2 hafta önce

  Şu sıralar çalıştığım kurumda çok sık karşımıza çıkmaya başlamıştı ve rahatsız edici bir hal almaya başlamıştı. Dizin oluşturmalar, yeni pst oluşturmalar fayda etmedi maalesef. Faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim. Umarım yeni bir güncellemeyle sorunu kaldırırlar.

 8. Merhaba
  Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.değiniz yöntem kalıcı çözüm olmadı 2-3 gün sonra yine sıkıntı çıkıyor. Bunla alkalı bir gelişme var mı acaba

 9. Win arama bölümünden, Windows Search ile ilgili sorunlaru bul ve düzelt’e gidin, Outlook araması sonuç dönmüyor seçeneği ile Yönetici olarak düzeltin. Bu şekilde “yine” kısa süreli olarak arama fonksiyonunu kullanabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.