İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office
  3. Kaçıncı Sırada: RANK Fonksiyonu (RANK, RANK.EQ, RANK.AVG) Kullanımı

Kaçıncı Sırada: RANK Fonksiyonu (RANK, RANK.EQ, RANK.AVG) Kullanımı


Ruijie Teknoloji Günü

Kaçıncı Sırada: RANK fonksiyonu (RANK, RANK.EQ, RANK.AVG) kullanımı. Bir sayının, bulunduğu sayı dizisi arasındaki mertebesini belirlemek için RANK Fonksiyonu kullanılabilir.

Haftalık tüketim, aylık üretim, yıllık satış gibi bir sayı dizisi arasından aradığınız bir değerin ilgili liste içerisinde kaçıncı sırada olduğunu veride değişiklik yapmadan RANK fonksiyonu ile bulabilirsiniz.

RANK fonksiyonu istatistiksel bir fonksiyondur. Formulas Sekmesindeki, Statistical Functions kütüphanesindedir.


Resim-1

RANK FONKSİYONU PARAMETRELERİ


Resim-2

Number: Kaçıncı sırada olduğunu bulmak istediğiniz sayı.

Ref: Aradığınız sayının da arasında bulunduğu liste.

Order: Sıralama şekli, “0” yazılırsa ya da herhangi bir değer yazılmazsa azalan, 0 haricinde sayısal bir değer yazılırsa artan bir şekilde sıralar. Yani en büyük değerin sırasını 1 olarak kabul etmek için bu parametreye 0 yazılmalıdır.

NOT: Excel 2010 ile birlikte, iki yeni RANK fonksiyonu gelmiştir. RANK.EQ ve RANK.AVG. RANK ve RANK.EQ fonksiyonlarının çalışma şekli arasında herhangi fark bulunmamaktadır. Ancak Excel 2007 ile uyumlu olan sadece RANK fonksiyonudur. Bu da şu anlama gelir; Eğer Excel 2010 ve sonraki versiyonlarda çalışıp dosya 2007 versiyonunda açılacaksa RANK fonksiyonu kullanılmak zorundadır.


Resim-3


Resim-4

Listede Tekrar eden sayılar varsa?

Referans olarak alınan sayı dizisi içinde tekrar eden sayılar olabilir. Bu durumda RANK.EQ ve ya RANK.AVG ihtiyaca göre kullanılabilir. RANK.EQ tekrar eden değerler için değerin listede bulunduğu sırayı, RANK.AVG ise bu değerlerin ortalamasını döndürür.

RANK.EQ Fonksiyonu ve Döndürdüğü Değer


Resim-5


Resim-6

RANK.AVG Fonksiyonu ve Döndürdüğü Değer


Resim-7


Resim-8

Yukarıdaki örnekte Net Satış değeri iki kere tekrar etmektedir. RANK.EQ fonksiyonu kullanılırsa, net satış değerinin sırası olan 2′yi döndürür. RANK.AVG fonksiyonu kullanılırsa, tekrar eden değerlerin sırası 2 (iki) ve 3 (üç) olarak kabul edilir. Ortalama sıra olarak hesaplanan sonuç, (2+3)/2= 2,5’tur.

AVANTAJLARI

RANK.EQ veya RANK.AVG fonksiyonları ile tabloda sıralama yapmadan, yardımcı bir sütun kullanmadan aranan verinin sırası kolaylıkla bulunur.

Yukarıdaki tabloda Net Satış değerinin sırasını buldurduk. Temsilci Adı‘na göre ilgili kişinin sıralamadaki yerini bulmak istediğimizde Temsilcinin,
Net Satış değerlerini elde edebilmek gerekir. Bu işlemi de VLOOKUP ya da INDEX-MATCH fonksiyonu ile gerçekleştirebiliriz.


Resim-9


Resim-10

VLOOKUP fonksiyonu ilgili Temsilcinin Net Satış değerini getirir. RANK.EQ‘da fonksiyondan dönen bu değerin Net Satış değerleri arasındaki sırasını getirir. RANK.EQ fonksiyonunun ilk parametresi olan Number‘a Temsilcinin Net Satış değerini döndüren VLOOKUP fonksiyonu yazılmıştır.

SONUÇ

RANK, RANK.EQ ya da RANK.AVG fonksiyonlarını VLOOKUP, INDEX-MATCH gibi arama fonksiyonları ile beraber kullandığınızda, herhangi bir sıralama, yardımcı sütun kullanmadan, bir sayısal verinin yer aldığı dizi içerisinde kaçıncı sırada olduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Kubilay Taştutar, 1987 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama Bölümünü bitirdikten sonra aynı Üniversitede Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği Bölümünü tamamladı. Akabinde, Mühendislik Tamamlama Sınavı ile Yalova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezun oldu. Aynı zamanda, aynı üniversitede Bilgisayar Mühendisliği üzerine Yüksek Lisansı devam etmektedir. Marmara Üniversitesini bitirdikten sonra 2014 yılında Bilge Adam Kurumsalda Microsoft Office Biriminde Danışman olarak işe başladı. Bir yıl kadar Danışmanlık görevini devam ettirdikten sonra İş ve Veri Yönetimi Biriminde kıdemli danışman olarak çalışmalarına devam etmektedir. Uzmanlık alanı olan Microsoft Office Uygulamalarında Türkiye'nin önde gelen birçok firmasına eğitim ve danışmanlık hizmeti vermiştir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)