1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office
  3. PDQ Deploy Kullanarak Office 2013 Kaldırma Ve Office 365 Ürünlerinin Kurulumu

PDQ Deploy Kullanarak Office 2013 Kaldırma Ve Office 365 Ürünlerinin Kurulumu

111318_0953_PDQDeployKu14.png
SAFİR

Merhaba değerli Mshowto okuyucuları. Bu makalemizde ele alacağımız konu mevcut yapınızda yüklü olan Microsoft Office uygulamalarının kaldırılması ve yerine Office 365 uygulamalarının yüklenmesi olacak. Aslında yapınız çok büyük değilse ve manuel işlem yapmayı seviyorum derseniz o vakit tüm bilgisayarlarınızı gezip önce yüklü olan eski office uygulamarınızı kaldırırsınız sonra da yeni yükleyeceğiniz Office 365 uygulamarını yüklersiniz. Ancak yapı biraz büyük ve manuel işlem yapmayı sevmiyorum derseniz o zaman toplu işlem yapmanızı sağlayan araçlar kullanmalısınız. Birçok kurum ve kuruluş Microsoft ürün ailesi kullanmakta. Durum böyle olunca toplu ve merkezi işlemler için System Center ürünleri tercih edilmekte. Normal şartlarda System Center ürün ailesi maliyetli bir çözüm ancak Microsoft EA kapsamında System Center ürün ailesinin maliyeti biraz da olsa düşebiliyor. Ancak bir çok kurum System Center ürün ailesini yönetecek özel kaynak barındıramıyor. Durum böyle olunca alternative ürünler neler olabilir araştırması başlıyor. Aslında benim beğenerek kullandığım ürünlerden biri PDQ ürün ailesi. PDQ ürün ailesinin iki ürünü mevcut, bu ürünler PDQ Deploy ve PDQ Inventory. Her iki ürünü yapınızda konumlandırıp kullanırsanız ciddi anlamda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu makalemizde PDQ Deploy ile Microsoft Office 2013 Uninstall ve Office 365 kurulum işleminin nasıl yapıldığına değineceğiz.

Test Ortamını kısaca özetlemek gerekirse ;

1 Adet Windows Server 2016 – Domain Controller

1 Adet Windows Server 2016 – PDQ Deploy Sunucusu

1 Adet Windows 10 – İstemci makinesi

Test ortamını kurduktan sonra öncelikle PDQ Deploy indirmek için Link‘i tıklıyoruz. Bilgisayarınıza PDQ Deploy Enterprise ürününü indirdikten sonra kurulum adımlarını tamamlıyoruz. (Konumuz PDQ Kurulumu olmadığı için bununla ilgili görselleri ve anlatımı es geçiyorum) Kurulum işlemi bittikten sonra PDQ Deploy konsolunu tıklayıp konsolumuzu açıyoruz.

PDQ Deploy konsolunu açtığınızda halihazırda yüklü herhangi bir paket olmayacaktır. Dilerseniz deneme lisansı ile 8 paket indirme hakkına sahipsiniz.

Şimdi sıra geldi ilk paketimizi oluşturma işlemine. Amacımız bilgisayarlarımıza yüklü olan Microsoft Office 2013 sürümünü kaldırmak. Bunun için öncelikle Uninstall paketimizi hazırlamamız gerekiyor. Office 2013 Uninstall işlemini powershell script ile yapacağımız için önce Powershell scriptimizi hazırlıyoruz. Aşağıdaki powershell script ile Uninstall işlemi gerçekleşmektedir.

Script Adı : Uninstall – Office 2013.ps1

$PatternProductID
=
‘(?(?=^[^\.]+$)\S*|(?<=\.)\S*)’

$xmlFile
=
$env:TEMP\config.xml”

$Installs
= @()

$Installs
+=
Get-ItemProperty
“HKLM:\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\*”
-ErrorAction
SilentlyContinue
|
? {$_.DisplayName -like
“Microsoft Office*2013*”} |
? {$_.PSChildName -match
‘^(?!{).*’}

$Installs
+=
Get-ItemProperty
“HKLM:\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\*”
-ErrorAction
SilentlyContinue
|
? {$_.DisplayName -like
“Microsoft Office*2013*”} |
? {$_.PSChildName -match
‘^(?!{).*’}

$Installs
|? {$_} |
% {

$productID
= $(if ($_.PSChildName -Match $PatternProductID) {$matches[0]} else {$_.PSChildName})

If ($_.UninstallString -match
“ClickToRun”) {

$UninstallString
=
$($_.UninstallString) DisplayLevel=False”

}

Else {

([XML]

<Configuration Product="$ProductID“>

<Display Level="none” CompletionNotice="no” SuppressModal="yes” AcceptEula="yes” />

<Setting Id="SETUP_REBOOT” Value="Never” />

</Configuration>

).Save($XmlFile)

$UninstallString
=
$($_.UninstallString) /config $xmlFile

}

$FilePath
=
$UninstallString
|
% {$_.split(‘”‘)[1]}

$Arguments
=
$UninstallString
|
% {$_.split(‘”‘)[2]}

“{0,-15} {1}”
-f
“Program Name:”, $($_.DisplayName) |
Write-Output

“{0,-15} {1}”
-f
“ProductID:”, $(if ($_.PSChildName -Match $PatternProductID) {$matches[0]} else {$_.PSChildName}) |
Write-Output

“{0,-15} {1}”
-f
“Uninstall:”,
$UninstallString
|
Write-Output

Write-Output
“”

Start-Process
-FilePath
$FilePath
-ArgumentList
$Arguments
-Wait

If (Test-Path
$XmlFile) {Remove-Item
$xmlFile}

}

Şimdi sıra geldi PDQ Deploy paketimizi hazırlamaya. File > New Package seçeneğini tıklıyoruz, açılan pencerede paketimizin işlem sırasını belirleyecek adımları oluşturuyoruz. Bu tür işlemlerde kullanıcıya bilgi mesajı çıkarmak iyidir çünkü kullanıcının haberi olmadan bu işlemi yaparsanız, işlem esnasında bilgisayarın kapanma ihtimali söz konusu olabilir veya kullanıcı çalışmasını kaydetmeden uygulamayı kapatırsanız çalışması kaybolacağı için sorun olabilir. Bunun için ilk adımda kullanıcıya Mesaj çıkarmamız önemli.

Kuralımızı oluşturma aşamasında sıralı bir şekilde ilerleyelim;

Properties Detail : Kuralımızın ismi, bu kural ile ilgili farklı versiyonlarınız varsa version numarası ve açıklama ekleyebilirsiniz.

Properties Conditions : Oluşturduğunuz kuralın hangi İşletim sistemini, x86 mı yoksa x64 mimariyi mi etkileyeceği, hangi powershell versiyonunun çalışması gerektiğini vs. gibi adımları burada belirleyebiliyorsunuz.

Not : PDQ Inventory kullanıyorsanız oluşturacağınız Collection’a bağlamanız da mümkün.

Properties Options : Oluşturduğunuz paket içerisindeki verinin alıcı bilgisayar/bilgisayarlar tarafından nasıl alınacağını belirtiyorsunuz. PDQ Deploy makineniz mi göndersin yoksa istemci makineler mi gelip alsın. Bu kural hangi kullanıcı ile çalışsın ve ne kadar süre sonra timeout olsun.

Bu açıklamalardan sonra kuralımızı yazmaya başlayabiliriz. Steps seçeneğine geldiğimizde karşımıza birden fazla seçenek çıkıyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi önce kullanıcılarımıza mesaj çıkarmak istiyoruz. Mesaj için Message seçeneğini seçip devam ediyoruz.

Step Title : Bilgilendirme

Details Message : Karşı tarafın ne görmesini istiyorsanız onu yazıyorsunuz.

Show For : Mesajın ne kadar süre karşı tarafa görüneceğini belirtiyorsunuz. Burada ki süre saniye cinsinden bilginiz olsun.

wait for user to click OK : işlemin devam edebilmesi için kullanıcının çıkan pencerede OK seçeneğini tıklamasını bekleyebilirsiniz. (Tercih ettiğim bir seçenek değil )

Conditions ve Options seçeneği yukarıda anlattığımla aynı.

Resim – 1

Sıra geldi ikinci adıma, kullanıcıların office uygulamaları açık olabilir. Office kaldırma işleminde bu uygulamaları kapatmanız gerekiyor. Bu işlem için Steps içerisinden Command seçeneğini seçip cmd komutlarıyla açık olan Office uygulamalarını kapatacağız.

Step Title : Uygulama Kapatma

Details Command : Buraya kendimiz komut yazabildiğimiz gibi daha önce hazırladığımız bir Batch File baglama şansına da sahibiz. Bu örnekte sadece açık olan word uygulamasını kapattırdık. Diğer office uygulamaları için şunları kullanabilirsiniz;

taskkill /f /im EXCEL.EXE

taskkill /f /im ONENOTE.EXE

taskkill /f /im OUTLOOK.EXE

taskkill /f /im POWERPNT.EXE

taskkill /f /im WINPROJ.EXE

taskkill /f /im VISIO.EXE

taskkill /f /im WINWORD.EXE

taskkill /f /im MSACCESS.EXE

taskkill /f /im MSPUB.EXE

taskkill /f /im lync.exe

taskkill /f /im groove.exe

taskkill /f /im msosync.exe

Success Code : 0,1641,3010 (Cmd bu komutları çaltırdığında alacağı kodlardan hangisini başarılı saysın.)

Conditions ve Options seçeneği yukarıda anlattığımla aynı.

Resim – 2

Son adımımızda da mevcut yapıda kurulu olan Microsoft Office 2013 uygulamalarını kaldırmak için kural yazmamız gerekiyor. Yukarıda paylaştığım powershell scriptini diğer bilgisayarların erişebileceği bir alan içerisinde tutmanız gerekiyor. Varsayılan PDQ Deploy Repository olarak %Public%
\Documents\Admin Arsenal\PDQ Deploy\Repository\Admin Arsenal kullanılmakta.

Step Title : Uninstall – Microsoft Office 2013

Install File : $(Repository)\Admin Arsenal\Uninstall Microsoft Office\Uninstall – Office 2013.ps1

Success Code : 0,1641,3010

Conditions ve Options seçeneği yukarıda anlattığımla aynı.

Resim – 3

Kuralımızı oluşturduktan sonra Save butonuna basıyoruz. Hazırladığımız kural ile Microsoft Office 2013 yüklü bilgisayardan bu uygulamaları kaldırabiliriz.

Microsoft Office 2013 uygulamalarını kaldırma ve Office 365 uygulamalarını yüklemek için ayrı paketler oluşturuyorum. Dilerseniz siz her iki işlemi tek bir kural setinde birleştirebilirsiniz. Şimdi sıra geldi Office 365 kurulum paketini hazırlama adımlarına. Office 365 paketini hazırlamak için Office 2016 Deployment Tool’dan faydalandım.

Kurulum paketini oluşturmak için öncelikle Office 2016 Deployment Tool’u indiriyoruz. (Office 2016 Deployment Tool hakkında daha fazla bilgi için linki tıklayabilirsiniz.) İndirdiğimiz Office 2016 Deployment Tool’u çift tıklayıp çalıştırıyoruz. Dosyaları çıkaracağınız yeri seçiyorsunuz (Ben bu dosyaları paketi paylaşıma koyduğum alana çıkardım.) Paket çıkarma işlemi sonrasında 1 adet Setup.exe 3 adet Configuration xml dosyası göreceğiz.

Resim – 4

Kendi download xml dosyamızı oluşturmamız gerekiyor. Bu xml sayesinde Office 365 paketini indirmiş olacağız. Dilerseniz mevcut xml dosyalarından birini kopyalayıp içeriği değiştirebilirsiniz veya yeni bir dosya oluşturup farklı kaydet seçeneği ile .xml uzantılı kaydedebilirsiniz.

Oluşturacağımızı dosyaya 365Download.xml adını veriyoruz ve içeriğini aşağıdaki içerik gibi oluşturuyoruz. (Bu ismi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz)

XML Dosya içeriği :

<Configuration>

<Add SourcePath=”\\pdq\paylasimlar$\Office\Office365\” OfficeClientEdition=”64″ Branch=”Current”>

<Product ID=”O365ProPlusRetail”>

<Language ID=”en-us” />

</Product>

</Add>

</Configuration>

Not : SourcePath=”Bu alan dosyaları istemcilere açtığınız paylaşım yolu

Xml dosyamızı oluşturduktan sonra cmd panelinden komut yardımıyla Office 365 dosyalarını indirme işlemini başlatıyoruz.

Cmd komutu :

“\\pdq\paylasimlar$\Office\Office365\setup.exe” /download “\\pdq\paylasimlar$\Office\Office365\365download.xml”

Resim – 5

Office 365 dosya indirme işlemi tamamlandıktan sonra sıra geldi Office 365 uygulamalarını kullanıcılara göndermek için oluşturacağımız Xml dosyasına. Bu dosyanın içeriğini dilerseniz Microsoft’un sitesinden kendi istediğiniz doğrultuda oluşturabilirsiniz. (https://config.office.com/ adresinden ulaşabilirsiniz)

Office 365 dağıtımında kullanacağımız xml dosyasının içeriği :

<Configuration>

<Add OfficeClientEdition=”64″ Branch=”Current”>

<Product ID=”O365ProPlusRetail”>

<Language ID=”en-us” />

<ExcludeApp ID=”Groove” />

<ExcludeApp ID=”OneNote” />

<ExcludeApp ID=”OneDrive” />

<ExcludeApp ID=”Access” />

<ExcludeApp ID=”Publisher” />

</Product>

</Add>

<Updates Enabled=”TRUE” Branch=”Current” />

<Display Level=”None” AcceptEULA=”TRUE” />

<Property Name=”AUTOACTIVATE” Value=”0″ />

</Configuration>

Not : Dağıtılmasını istemediğiniz Office 365 uygulamalarınız varsa ExcludeApp ID=isim şeklinde yazarak dağıtılmasını önleyebilirsiniz.

Şimdi hem Office 365 indirme xml dosyamız hemde dağıtım için kullanacağımız xml dosyamız hazır.

Resim – 6

PDQ Deploy konsolundan yeni bir paket oluşturuyoruz (İsterseniz daha önce oluşturduğumuz paketine dahil edebilirsiniz)

Yeni paket oluşturmak için File > New Package seçeneğini seçiyoruz. Paketimize isim veriyoruz, açıklama girmek istersek açıklama yazıyoruz. Daha önce paket oluşturma adımlarını detaylı bir şekilde anlattığımız için bu adımda tekrardan yazmıyorum.

Step Title : Office 365 Deploy

Steps > Message seçeneğini seçip kurulum öncesi kullanıcıyı bilgilendiriyoruz (Opsiyoneldir, isterseniz hemen kurulum aşamasına geçebilirsiniz.)

Steps > Command seçeneğini seçip kullanıcı bilgisayarlarında Office 365 xml dosyasını tetikletiyoruz. Bu adımda şu komutu kullanmaktayız.

“\\pdq\paylasimlar$\Office\Office365\setup.exe” /configure “\\pdq\paylasimlar$\Office\Office365\365Config.xml”

Success Codes : 0,1641,3010

Steps > Message seçeneğini seçip kurulum sonrası kullanıcıyı bilgilendiriyoruz (Opsiyoneldir, isterseniz bu adımı seçmeyebilirsiniz.)

Resim – 7

Paketimizle ilgili gerekli ayarları tamamladıktan sonra kaydetmek için Save seçeneğini seçiyoruz.

İki farklı paket oluşturduğumuz için bunları başka bir paket altında toplayıp hem Microsoft Office 2013 Uninstall işlemini hem de Office 365 install işlemi sıralı bir şekilde işlemesini sağlayacağız. (Neden bir paket altında birleştirmedik dediğinizi işitir gibiyim. Office 365 kuracağımız bilgisayarlarda Microsoft Office 2013 yüklü olmayabilir. Bu sebepten ötürü farklı paketler oluşturup bunları başka bir paket altında birleştirdik)

Oluşturduğumuz Uninstall Microsoft Office 2013 ve Office 365 Deploy paketlerini bir pakette toplamak için File > New Package seçeneğini seçiyoruz. Steps > Nested Package seçeneği ile daha önce oluşturduğumuz paketi gösteriyoruz. Önce Microsoft Office 2013 Uninstall işlemi gerçekleşeceği için Uninstall Microsoft Office 2013 paketini seçiyoruz. Microsoft Office 2013 kaldırma işleminden sonra Office 365 paketini kurmak için Office 365 Deploy paketini tanımlamamız gerekiyor. Bunun için Steps > Nested Package seçeneği ile Office 365 Deploy paketini gösteriyoruz.

Resim – 8

Uninstall ve Install paketlerimiz hazır durumda. Şimdi Microsoft Office 2013 yüklü olan bilgisayar/bilgisayarlardan Microsoft Office 2013’ü kaldırıp yerine Office 365 kurulumu yapmaya geldi. Uninstall Office 2013 – paketinin üstünde sağ tıklayıp Deploy Once (Ctrl + D) ile hangi bilgisayar/bilgisayarlardan Microsoft Office 2013 kaldırıp Office 365 kuracaksak seçiyoruz.

Resim – 9

Active Directory ortamından ilgili bilgisayarı seçiyoruz. Dilerseniz yapıda PDQ Inventory varsa oradan belli özelliklere göre grupladığınız bilgisayarları da gösterebilirsiniz.

Resim – 10

Bilgisayarımızı seçtik ve o bilgisayardan Microsoft Office 2013 uygulamalarını kaldıracağız. Öncesinde bilgisayarda yüklü olan Microsoft Office 2013 uygulamasını görüyoruz.

Resim – 11

Kuralımızı çalıştırdığımızda Görev Yöneticisinden Microsoft Setup Bootstrapper‘ın tetiklendiğini görüyoruz. Uninstall işleminde bu işlem tetikleniyor.

Resim – 12

Uninstall Office 2013 – Install Office 365 paketinin işlem adımlarına kontrol ettiğimizde hepsinin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Resim – 13

Kuralı çalıştırdığımız bilgisayarı kontrol ettiğimizde Microsoft Office 2013 uygulamalarının kaldırıldığını ve Office 365 uygulamalarının yüklendiğini görüyoruz.

Resim – 14

PDQ Deploy kullanarak oluşturduğumuz paketler ile bilgisayarımızdan Microsoft Office 2013 uygulamalarını kaldırıp yerine Office 365 uygulamalarını kurduk. Yönetimimizdeki yüzlerce, hatta binlerce bilgisayarda bu işi artık otomatik olarak yapabilir durumdayız

Bu konuyla ilgili sorularınızı  https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs: PDQ Deploy, Uninstall Microsoft Office 2013, Install Office 365, , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilişim gönüllüsü olarak sektörün bir çok kademesinde farklı görevlerde çalıştı. Sahip olduğu sertifikalar; Vmware vExpert, Microsoft Certified Trainer(MCT), Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE), Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA), Microsoft Certified IT Professional(MCITP), Microsoft Certified Technology Specialist(MCTS).

Yorum Yap