1. Ana Sayfa
  2. OMS
  3. Operations Management Suite (OMS) ile Azure Diagnostic ve Azure Storage

Operations Management Suite (OMS) ile Azure Diagnostic ve Azure Storage

Azure Storage, yüksek optimizasyon değeri olan ve yüksek güvenlik seviyeli bir depolama altyapısıdır. Azure Storage, veri kaybolma süreçlerini en alt düzey de olan bir sistemdir. Azure üzerinde bir Storage hesabı yaratarak online olarak yedek alma, depolama yapma ve Azure platformu üzerindeki depolama gereksinimlerinin barındırılması gibi veri alanlarını yönetmek için kullanabiliriz.

Bu yapımızda ise OMS ile Azure sanal makinelerimizin üzerinde bulunan Azure Storage üzerindeki verileri çekebilmesini sağlayacağız. Azure Diasgnostic tarafından Azure Storage üzerinde oluşturulan Diasgnostic verileri OMS ile portal üzerine alınabilir ve analizini gerçekleştirebilirsiniz.


Resim-1

Microsoft Azure portal üzerinde Storage bölümünden Data Services – Storage – Quıck Create kısmından Storage oluşturuyoruz. Azure Diagnostic ile oluşturulan verilerin toplanması için Azure Portal üzerinden Azure Diagnostic özelliği aktifleştirmemiz gerekiyor.


Resim-2

Microsoft Azure Portalı Üzerinde emrblms1 isimli WM makinemize geliyoruz. Settings – Diagnostics tabına tıklıyoruz.


Resim-3

Sonrasında Diagnostics Storage Account kısmından oluşturduğumuz Storage’mizi gösterip, kaydediyoruz.


Resim-4

Ardından Operational Insıghts bölümünden, TeamOms isimli Workspace üzerine gelerek Storage kısmından Add a Storage Account butonuna tıklıyoruz.


Resim-5

Add Storage Account penceresinde oluşturmuş olduğumuz Storage gösteriyoruz. Dilerseniz Linux, ETW ya da Service Fabric event log da toplayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Data Type kısmından ilgili log’ları seçmeniz.


Resim-6

IIS logs’ları için gerekli yapılandırmayı gerçekleştiriyoruz.


Resim-7

Gerekli işlemlerin sonunda yaklaşık bir saat sonra Operations Management Suite ekranında eklediğimiz Storage görebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İSS, Global-BT, BilgeAdam firmalarında Teknik Destek Uzmanlığı, IT Danışmanlığı ve Sistem yöneticiliği yaptım. Bu sektöre gönül vermiş biri olarak en iyi yerlerde olmayı hedefliyorum. O yüzden "DAHA İYİSİ OLABİLİR" kelimesini hayatımdan çıkartmıyorum. Şuan ise PeakUp Information Technologies firmasından Cloud Technologies Consultant olarak çalışmaktayım. İlgilendiklerim ve üzerinde çalıştıklarım; MS Windows Server Ailesi, Sanallaştırma Platformları, Active Directory, Exchange Server, System Center ürünleri, Microsoft Cloud Çözümleri (OFFİCE 365, Azure ve OMS).

Yorum Yap