İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. OMS
  3. Microsoft Operations Management Suite (OMS) Ücretsiz Deneme Fırsatı

Microsoft Operations Management Suite (OMS) Ücretsiz Deneme Fırsatı

Microsoft’un bulut vizyonu ve bu vizyon doğrultusunda geliştirmiş olduğu yenilikler hem üretkenliği arttıran hem de devamlılığı sağlayan ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde sizlere yepyeni bir bulut ürününden bahsetmiştim, hatırlayacağınız üzere incelediğimiz bu ürün OMS (Operations Management Suite)’idi.

Neyse bugün ki asıl konumuza geleceksek olursak, sizleri OMS ile tanıştırdıktan sonra artık bu ürüne nasıl sahip olacağınıza ve nasıl kullanacağınıza sıra geliyor.

OMS makale serisinin ikincisinde ürünü denemek isteyenlerin neler yapması gerektiğini sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle www.microsoft.com/OMS adresine girmeniz ve aşağıdaki resimde gördüğünüz Try for free yazısına tıklamanız gerekiyor.


Resim-1

Ücretsiz deneme için tıkladığınızda sizi bir sonraki sayfa olan “Yeni çalışma alanı oluşturma” yani “Create New Workspace” alanına yönlendiriyor. Bu alana Workspace name bilgisi yazmanız, bir e-mail adresi girmeniz ve Workspace’nizi barındıracağınız bölgenin seçilmesinden oluşuyor. Workspace name’in daha önceden kullanılıp kullanılmadığı çok kısa bir kontrol sonrası tespit ediliyor ve bilgisi veriliyor.


Resim-2

Ben daha önce login olduğum ve login olduğum hesabın Azure aboneliği olduğundan aşağıdaki ekran karşıma çıktı, sizlerde farklı bir görüntü gelebilir. Azure aboneliği oluşturmak isterseniz “Create New” ile Azure aboneliği oluşturabilirsiniz. Link Azure Subscription ekranını görünce belki de bazılarınızın aklına şu soru gelmiş olabilir. Bu ürün de Azure Portal üzerinden mi yönetiliyor? Bu sorunun cevabı ise hayır  ama ürünün bazı özelliklerini kullanabilmek için Azure aboneliğinin olması gerekiyor, bunlar neler derseniz örneğin Automation, Backup, Azure Site Recovery. Sonraki makalelerde bu çözümler dahil her birini incelemeye başlayacağız.


Resim-3

Artık Microsoft OMS kullanmaya başlayabiliriz, login ekranı aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alıyor.


Resim-4

İlk oturum açtığınızda karşınıza gelen eski bir deyim ile Out of box olarak ürünün görüntüsü karşımızda, az önce bahsettiğim gibi sonraki makalelerde özellikleri eklemeye ve konfigüre etmeye başlayacağız.


Resim-5

Microsoft Operations Management Suite ürününün ikinci makalesini de bu şekilde tamamlamış oluyoruz. Serinin bir sonraki makalesinde OMS Settings kısmını detaylandıracağız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.microsoft.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap