İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. OMS
  3. Microsoft OMS Update Automation Sorunu ve Çözümü

Microsoft OMS Update Automation Sorunu ve Çözümü

Microsoft Update Sorunu ve Çözümü. Bu yazımda Update Manager kullanırken karşılaştığım bir sorun ve çözümünden bahsedeceğim. Eğer ’i Free kullanıyorsanız zaten Manage Update Deployments seçeneğini görmeyeceksiniz. Ben plan kullandığım için bu özellik açık. Bu özelliği kullanmak için Automation oluşturuyoruz ki arka planda Update işlemlerini Schedule edebilelim.


Resim-1

İlgili steplerin hepsini tamamladıktan sonra test amaçlı bazı sunucularıma updateleri yapılandırdım ve başarılı olduğunu gördüm. Fakat canlı ortamdaki bazı sunucularıma update lerin geçilmediğini gördüm. Aşağıda gördüğünüz gibi aslında tamamlandı olarak gözükmekte.


Resim-2

Yapılandırdığım otomasyon içerisine girdiğimde herhangi işlemin tetiklenmediğini gördüm.


Resim-3

Jobs larıma baktığımda ise Azure tarafında tetiklendiğini ve kendi yapımda ise Suspended olduğunu gördüm. Birazcık araştırma yaptığımda PowerShell sürümünün buna neden olduğunu buldum


Resim-4

Sorun yaşadığım sunucu üzerindeki PowerShell sürümünü kontrol ettiğimde ise PowerShell 2 kullandığımı gördüm. Sorun yaşadığım sunucularda sürümü güncellediğimde sorun ortadan kalktı.


Resim-5

Aynı sunucumun güncelleme sonrası versiyonunu aşağıda görebilirsiniz.


Resim-6

Update işlemini tetiklediğimde Job larımın çalıştığını gördüm


Resim-7


Resim-8

Eğer sizin yapınızda da böyle bir problem ile karşılaşırsanız PowerShell sürümünü güncelleyerek sorunu giderebilirsiniz.

Umuyorum Faydası Dokunmuştur

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : OMS, , Automation, , , , , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap