1. Ana Sayfa
  2. OMS
  3. Operation Management Suite’in (OMS) Ana yapısı

Operation Management Suite’in (OMS) Ana yapısı


VidyoConnect

Operation Management Suite’in (OMS) Ana yapısı. OMS’in Ana yapısını genel olarak Log Search, My Dashboard, Solutions Gallery, Usage ve Settings bölümünden oluşmaktadır. Ana bölümde ise eklenen Solutions’ları görebilirsiniz. Her birinin farklı bir görevi olduğundan ana başlıklarına göre çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Tek tek üzerine tıklandığından sizlere o konuyla ilgili çözüm ve öneriler sunarak ortamınıza katkı sağlar.

Tüm detayları içeren .PDf formatındaki OMS dokümanını indirmek için buraya tıklayın.


Resim-1

Veri kaynakları, bağlı olduğu her sunuculardan toplanan farklı veri türleridir. Bunlar, Windows ve Linux sunucularından alınan Logları (performans verileri, IIS Logları ve özel Loglar) içerir. Toplamak istediğiniz her veri kaynağını yapılandırabilirsiniz. Yapılandırma, otomatik olarak isteğe bağlı her kaynağa dağıtılır.


Resim-2

Log Analytics dışındaki verileri analiz etmek için OMS deposundaki verileri Power BI veya Excel gibi araçlara aktarabilirsiniz. Log Analytics verilerini kullanan özel çözümler oluşturmak veya başka sistemlerle tümleştirmek için Günlük Arama API’sini de kullanabilirsiniz. Depoladığınız verileri hızlı bir şekilde toplayıp veya birleştirmek için sorgu dizinleri kullanılır. Verileri doğrudan OMS Portalında çözümlemek veya sorgunun sonuçları önemli bir koşulu gösterdiğinde günlük aramalarının otomatik olarak çalışmasını sağlamak için Günlük Aramaları oluşturabilir ve kaydedebilirsiniz.


Resim-3

My Dashboard, genel ortamınızın durumunu kısa bir grafikte göstermek için panonuza kayıtlı günlük aramaları görselleştirmelerle ekleyebilirsiniz. Bu kayıtları istediğiniz gibi şekillendirebilir ve düzenleyebilirsiniz.


Resim-4

OMS ortamınızda ne kadar veri kullanımı yapıldığını Usage kısmına girerek inceleyebilirsiniz. Bu bölümde ise hangi sunucu ne kadar Log toplamış ve Solution’ların hangisi daha fazla Log üretiyor gibi kullanım miktarlarını görebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

 

TAGs : Microsoft oms, Microsoft oms nedir, Microsoft oms ana bilesenler, Microsoft oms ayarlari, Microsoft oms ayarlari, Microsoft oms Log Search, Microsoft oms My Dashboard, Microsoft oms Solutions Gallery, Microsoft oms Usage, Microsoft oms Settings, Microsoft oms ilk ayarlar

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İSS, Global-BT, BilgeAdam firmalarında Teknik Destek Uzmanlığı, IT Danışmanlığı ve Sistem yöneticiliği yaptım. Bu sektöre gönül vermiş biri olarak en iyi yerlerde olmayı hedefliyorum. O yüzden "DAHA İYİSİ OLABİLİR" kelimesini hayatımdan çıkartmıyorum. Şuan ise PeakUp Information Technologies firmasından Cloud Technologies Consultant olarak çalışmaktayım. İlgilendiklerim ve üzerinde çalıştıklarım; MS Windows Server Ailesi, Sanallaştırma Platformları, Active Directory, Exchange Server, System Center ürünleri, Microsoft Cloud Çözümleri (OFFİCE 365, Azure ve OMS).

Yorum Yap